Увеличението на пенсиите от 1 юли с 10% плюс 60 лева добавка влиза за окончателно гласуване в пленарната зала. Процедурата е в рамките на актуализацията на бюджета.
След като депутатите обсъдят на второ четене парите за пенсии и за здраве в пленарната зала, парламентарната комисия по бюджет и финанси ще продължи работата си по държавния бюджет.
До късно снощи депутатите работиха по различните предложения, но заради необходимостта от допълнителни изчисления, оставиха гласуванията за днес.
Ако бъде окончателно одобрено в пленарната зала, от 1 юли пенсиите ще се увеличат с 10% плюс 60-левовата Covid добавка. Така минималната пенсия трябва да стане 467 лева, а максималната - 2000 лева.
Заради гласуването на текстовете в последния момент получаването на средствата може да се забави, заяви социалният министър Георги Гьоков.
От 1 октомври предстои ново преизчисляване, с което над 700 000 души могат да получат по-висока пенсия. Таванът от тази дата ще се покачи до 3400 лева, колкото в момента е и максималният осигурителен праг.
Средствата обаче трябва да бъдат осигурени чрез трансфер от държавния бюджет, който вчера, след близо 12-часово заседание на ресорната комисия, не бе одобрен в цялост, а работата по него ще продължи след парламентарното заседание.
На него бе одобрена нулевата ДДС ставка за хляб, но бяха отхвърлени предложенията за намаляването ѝ за зеленчуци, плодове и месо.
"790 милиона на годишна база струва това предложение специално за земеделските производители. Що се отнася до животновъдите, плодове и зеленчуци, в разходната част има предвидени средства за програми за подпомагане на тези производители", заяви вицепремиерът Асен Василев.
Не бяха одобрени повече пари за Агенцията за борба с градушките.
"Градушките са през 2-3 месеца на годината. Цяла зима те не стрелят, няма градушки, освен да стрелят по Дядо Мраз", каза Румен Гечев от БСП.
"По Дядо Мраз не знам кой стреля, ама не тези хора, на които много от земеделските производители са им благодарни, че това, че успяват да им спасят реколтата", репликира Пламен Димитров от КНСБ.
По-високите акцизи върху тютюневите изделия не получиха подкрепа, което означава, че те не би трябвало да поскъпват до края на годината по линия на този вид облагане.
Гласуването на държавния бюджет е предвидено за сряда.
Продължават да се увеличават болните от грип и ОРЗ в област Монтана. От днес учебния процес е онлайн. Забелязва се ръст на болните от 15 до 29-годишна възраст. За изминалата седмица отчетената заболеваемост от грип и ОРЗ за област Монтана е 321 на 10 000 души население при 313 за седмица по-рано. От 29 януари Монтанско е в грипна епидемия,..
Можем да отчетем, че този казус е затворен с позитивен край. Това каза пред журналисти министърът на външните работи Георг Георгиев по повод кораба "Вежен". Швеция освободи "Вежен", изключва умишлена повреда на подводния кабел По-рано днес шведските власти освободиха плаващия под флага на Малта български кораб "Вежен", който беше заподозрян,..
Лидери на страни от Европейския съюз обещаха да отвърнат на американски мита върху европейския внос, каквито президентът на САЩ Доналд Тръмп отново се закани да наложи. На фона на сриващи се борсови индекси заради евентуална търговска война в Западния свят, американският президент анонсира предстоящи преговори с Канада и Мексико, чийто стоки за..
Подпалвачът от Солинген, който запали сграда с чужденци и уби едно българско семейство миналата година, си призна вината изненадващо в съда. Процесът срещу 40-годишния мъж започна през януари, а присъдата се очаква да бъде произнесена през март. В Германия започна делото за пожара в Солинген, при който загина българско семейство До този момент..
Да не се инвестира в имоти, защото при влизането в еврозоната, когато и да стане това, цените им ще паднат до 20%. Това е съветът на финансовия експерт Камен Колчев. "Българинът обича да купува имоти. В това няма нищо лошо. Проблемът е, че поради твърде слабо развития ни вътрешен пазар на финансови инструменти и поради ниската инвестиционна..
Книгата "Лицемерието на властта" разглежда властта като понятие и обхваща историческо време – от Освобождението на България до 1948 г., когато е установен комунистическият режим, каза авторът на книгата - историкът Яни Киров, в интервю пред БНР. "За историята трябва да се пише дистанцирано, без емоции, както един патолог. Аз съм я писал с..
Държавата има проблем с прозрачността, вече сме във втората четвърт на XXI век, и в администрацията, като Министерството на финансите нямаме дори софтуер за управление на бюджета. Това е абсурдно и съм сигурен, че сме единствената държава в Европа . Това коментира бившият служебен финансов министър Валери Белчев в интервю пред БНР. "Това..