България и Република Северна Македония подписаха днес в София двустранния протокол, който е част от преговорната рамка за еврочленство на югозападната ни съседка. Той беше подписан в МВнР от външните министри на двете страни Теодора Генчовска и Буяр Османи, ден след като парламентът на Северна Македония прие така нареченото френско предложение.
"В днешната среща, изключително полезна, беше отчетен прогресът във всички секторни групи, които са 5 на брой. Това, което трябва да се направи оттук насетне е на база на постигнатите споразумения, договорености, е вече те да бъдат претворени на практика, което е изключително сериозен ангажимент и на двете държави. Станахте свидетели днес на подписването на втория протокол между Република България и Република Северна Македония. Експертите от МВнР остават в готовност да продължат взаимодействието на ниво работни групи с колегите от МВнР на РСМ. България е държавата, която най-силно подкрепя евроинтеграцията на РСМ и Албания. Пожелаваме им успех по пътя, по който отдавна искат да поемат", заяви Генчовска след подписването, което се състоя след второто заседание на Съвместната междуправителствена комисия на Република България и Република Северна Македония.
От своя страна Буяр Османи обяви, че Скопие разчита на България за подкрепа и изрази надежда, че се отваря нова глава в отношенията между двете страни. Според него историческата възможност за РСМ е, че след 17 г. статут на кандидат вече може да започнат преговорите с ЕС:
Днешният протокол конкретизира мерките, с които Скопие да влезе реално в изпълнение на Договора за добросъседство от 2017 г. и на предходния протокол от 2019 г. Разписват се конкретни мерки с конкретни срокове за изпълнение.
Съдържанието на този протокол няма да бъде разпространено днес – това се очаква да стане идните дни, вероятно след утрешното заседание на постоянните представители в ЕС в Брюксел.
Неофициално е известно, че до 2 години в учебниците и табелите на паметниците да бъдат написани промени по вече постигнати договорености в двустранната историческа комисия св. Наум, св. Климент, св. св. Кирил и Методий, цар Самуил, до една година трябва да бъде постигнато съгласие за периода на Средновековието, тази и следващата година трябва да има общи чествания на исторически личности и събития, по които смесената историческа комисия е постигнала съгласие. През 2024 г. трябва да бъдат съгласувани учебните програми отново, след като комисията по историческите въпроси се произнесе, а българите да бъдат вписани в Конституцията на РСМ като равноправен народ, да има реабилитация на жертвите на югорежима и отваряне на архивите на тайните служби. Едва след промените в Конституцията Скопие ще може да започне преговори за членство в ЕС.
Това е вторият протокол, подписан между двете страни. Първият протокол от първото заседание на Съвместната междуправителствена комисия между България и Северна Македония е подписан на 10 юни 2019 г. в София. Оттогава досега комисията не е имала заседания.
Съгласно чл. 12 от Договора за добросъседство от 2017 г. съвместната междуправителствена комисия провежда редовни срещи един път годишно с цел преглед на ефективното му прилагане, приемане на мерки за подобряване на двустранното сътрудничество, както и решаване на възникнали по време на изпълнението на Договора въпроси.
Чуйте подробности в звуковия файл.
Трийсет и три годишен мъж в Истанбул е убил седем души, предимно членове на семейството си, след което се е самоубил, съобщиха турски медии, цитирани от БТА. Убийствата са извършени в рамките на час и половина вчера, в които мъжът обикалял от къща на къща и ликвидирал една по една жертвите, посочва турската частна телевизия НТВ. Убиецът..
Ръст на случаите на домашно насилие за тази година спрямо всяка от предходните, откакто съществува Закон за домашното насилие. Това сочат данните за Габровска област, които бяха обявени по повод днешния международен ден за елиминиране на насилието над жените. Протести под наслов "Нито една повече" предстоят довечера в Габрово и Трявна. В..
Жител на област Кърджали е участвал като доброволец на фронта в Украйна още в началото на военните действия. След тежка контузия Ерол Алиевич се завръща у нас и започва да прави Клуб за любители на военната история. Идеята му е да участва във възстановки на най-славните битки на българската армия. Той е събрал различни реплики и оригинални военни..
Т ова, с което Турция печели пациентите е отношението към тях и обслужването на пациента, има много какво да научим от тях. Това, което колегите правят са някои процедури, които не може в България - чернодробни трансплантации, пластична хирургия - на глава и шия, но това са ограничен брой случаи, коментира д-р Николай Недев, онколог и..
Гергана Салабашева е гост на рубриката "Америка- илюзии и реалности" . Тя е жената, която обича да помага на другите и не се страхува от риска. Свещената крава в Индия е с предимство пред всички други. А в САЩ и без да са свещени най-често през пролетта понякога колона малки патенца предвождани от мама патица и тати Паторан спират движението не..
Перник е на първо място в страната по брой издадени заповеди за защита от домашно насилие спрямо броя на населението, съобщи Калоян Павлов- областен координатор по въпросите за домашното насилие в ОДМВР. До края на месец октомври т.г. са издадени 133 заповеди за защита, за цялата 2023 година издадените заповеди са 161. Подаваните сигнали за домашно..
Софийският университет "Св. Климент Охридски" отбеляза своя патронен празник. По традиция отбелязването на празника започна в 7.30 часа в академичния параклис "Свети Климент Охридски" в Богословския факултет, където митрополит Йоан възглави Света Божествена литургия. След нея литийно шествие се отправи към паметника на свети Климент..
Не очаквайте да дадем подкрепа на някого, ако не бъдем потърсени за това. Това каза пред БНР депутатът от ДПС-Ново начало Хамид Хамид и коментира:..
Като дете обича да разглобява различни предмети, след това започва да ги сглобява. И да изобретява. Обича да работи с ръцете си. Хирургът д-р Тургай..