Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Предложение: Редките болести, фигуриращи в европейския регистър, да бъдат вписани и в българския

Снимката е илюстративна
Снимка: БГНЕС

Редките болести, фигуриращи в европейския регистър, да бъдат вписани и в българския списък, който съдържа едва 70 такива заболявания. Това ще позволи да бъдат финансирани диагностицирането и лечението на тези заболявания, обясни Центъра за защита на правата в здравеопазването.

Около 450 хиляди българи са засегнати от редки болести. Смята се, че съществуват между 6 и 8 хиляди вида такива заболявания.

Вписаните в европейския регистър редки болести да важат и за българския регистър, предлага д-р Стойчо Кацаров от Центъра за защита правата в здравеопазването - една от организациите-партньори в проекта, насочен към трансформиране на грижите за хората с редки болести у нас:

Ако открием ново заболяване, то отива в европейския регистър, но няма нужда да повтаряме направени вече усилия, обясни д-р Кацаров: "Ако болестта не е вписана в регистъра, нито може да осигурите финансиране на диагностика, лечение, а скрининг да не говорим, нито може да допуснете до пазара лекарство за лечение на тая болест".

Средно между четири и пет години отнема поставянето на диагноза за рядка болест, обясни професор Ива Димова, ръководител на лаборатория по геномна диагностика в Медицинския университет в София. Тя допълни, че най-често болестите са генетични, около 70% от тях се проявяват в детска възраст, а за над 90% няма налично лечение .

Според професор Димова е нужно специално финансиране за тази диагностика: "Не знам дали национална програма или фонд, но специално диагностичните изследвания за редките болести трябва да се намери начин да се обезпечат".

Основна цел на представения проект е да изработи предложения за нормативни промени в полза на пациентите с редки болести, а също да създаде платформа за взаимодействие между тях и медицинските специалисти.

Европейските реферетни мрежи и националната здравна система

Ранна диагностика и семейно планиране при хора с редки болести


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Фоторобот на извършителя на атентата в Сарафово, изработен от българското МВР

Останките на атентатора от Сарафово са погребани в гробище за бойци на "Хизбула"

Останките на Хасан ал Хюсейни, който се самовзриви на бургаското летище на 18 юли 2012 година, при което загинаха петима израелски туристи и шофьорът на автобуса им - Мустафа Кьосов, са били погребани в гробище за бойци на "Хизбула", е заявил за АП бившият ръководител на ливанската разузнавателна агенция Абас Ибрахим, който е преговарял за връщането на..

публикувано на 12.04.25 в 15:37
Министрите на външните работи на Турция Хакан Фидан (вдясно) и на Русия Сергей Лавров - Анталия, 12 април 2025

Външните министри на Турция и Русия са обсъдили мира в Украйна

Министърът на външните работи на Турция Хакан Фидан и руският му колега Сергей Лавров са обсъдили усилията за осигуряването на примирие в Украйна, пише "Ройтерс", като се позовава на турски дипломатически източник. Според руския първи дипломат американският президент Доналд Тръмп изглежда разбира много повече "какво се случва Украйна" в сравнение с..

публикувано на 12.04.25 в 15:16
Министър-председателят на България Росен Желязков (вляво)и президентът на Турция Реджеп Тайип Ердоган - Анталия, 12 април 2025

Премиерът Желязков е разговарял с президента на Турция Ердоган

Взаимодействието между България и Турция е било тема на разговора на премиера Росен Желязков с президента Турция Реждеп Ердоган. Двамата разговаряха в Анталия в рамките на Четвъртото издание на Анталийския дипломатически форум. Правителствената пресслужба цитира премиера, че отношенията между двете страни са гаранция за опазването на националните, но и на..

публикувано на 12.04.25 в 15:03

Сигнали за 23 нерегламентирани сметища във Великотърновско и Габровско е проверила РИОСВ

Сигнали за 23 нерегламентирани сметища във Великотърновско и Габровско са проверили през март от Регионалната екологична инспекция. Замърсителите не са открити и затова кметовете на населените места са получили предписания със срокове да почистят терените, които са били замърсени с битови, строителни и едрогабаритни отпадъци. Във..

публикувано на 12.04.25 в 14:54

Министър Иван Иванов се срещна с шефовете на областните пътни управления

Министърът на регионалното развитие Иван Иванов събра на среща управителите на областните пътни управления заради необходимостта от бърза реакция за обезопасяване на 36-те набелязани критични точки по пътищата и организацията на движение по повод предстоящите празници.  На срещата се обсъжда състоянието на републиканската пътна мрежа и най-спешните за..

публикувано на 12.04.25 в 14:34

От 1 юни трудовата книжка се превръща в електронен документ

От 1 юни 2025-а година хартиената трудова книжка става електронна и се превръща в електронен документ - единен електронен трудов запис, информираха от КНСБ. Законодателната промяна, която предвижда дигитализацията, е от есента на 2023-а година, и беше даден дълъг преходен период, припомниха от синдиката. Старите хартиени трудови книжки трябва да..

публикувано на 12.04.25 в 14:12
Димитър Ганев

Димитър Ганев: Профилът на алтернативата - нов субект, без резки геополитически движения

България след Освобождението е проявявала няколко пъти форми на субектност – Съединението, двете балкански войни. Всичко това завършва с две национални катастрофи. Опитът ни за субектност бива съкрушен . Настъпва абсолютно разочарование да реализираш своя национален идеал. От Ньойския договор нататък България играе друга геополитическа игра –..

публикувано на 12.04.25 в 14:08