Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Китай няма да се откаже от използването на сила по въпроса за Тайван

Си Цзинпин на церемонията по откриване на XX-ия конгрес на Китайската компартия, 16 октомври 2022 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Китай никога няма да се откаже от използването на сила, когато става въпрос за Тайван. Това обяви китайският президент Си Цзинпин в реч, с която откри XX-ия конгрес на управляващата Комунистическа партия. Още от Лъчезар Вълев:

Разрешаването на въпроса с Тайван зависи от народа на Китай и трябва да бъде разрешен единствено от него, подчерта Си Цзинпин в речта си пред около 2300 делегати в Голямата зала на народа в Пекин.

Китайският президент допълни, че страната му ще се придържа към стремежа за мирно обединение, но никога няма да се ангажира с отказ от използването на сила и ще запази възможността да предприема всички необходими мерки.

"Историческите колела на националното обединение и националното подмладяване се движат напред…Обединението на родината трябва да бъде постигнато и ще бъде постигнато", каза още китайският лидер, който осъди "сепаратизма и намесата" на други сили в този въпрос.

Китай вижда самоуправляващия се, демократичен Тайван като част от своята територия, която да бъде върната един ден чрез военна намеса, ако е необходимо, отбелязва Ройтерс.

В началото на седмицата тайванската президентка Цай Ингвен заяви, че Тайван никога няма да изостави демократичния си начин на живот, като отбеляза, че унищожаване на демокрацията в нейната страна ще е "смъртоносна загуба за световните демокрации". Тя сравни руското нападение срещу Украйна със заканите на Китай да си върне контрола над острова.

Пред конгреса на комунистическата партия Си Цзинпин заяви също, че Китай ще ускори изграждането на армия от световна класа и ще засили способността си за стратегическо възпиране. Той също така приветства прехода на Хонконг от "хаос към управление" след налагането на закон за националната сигурност през 2020 г., с който бяха потушени ожесточените протести там.

Конгресът на Китайската комунистическа партия се провежда на всеки пет години. На конгреса се избират членове на управляващите звена  за следващия мандат. Очаква се настоящият партиен лидер и президент Си Цзинпин да бъде преизбран.

Подготовка за конгреса/ЕПА/БГНЕС
Подготовка за конгреса/ЕПА/БГНЕС

Едва няколко хиляди делегати в страната с население от един 1,4 милиарда души имат право да изразят мнение кой да стане част от седемчленния Постоянен комитет на Политбюро за следващите пет години. Този факт оставя международните наблюдатели с бегла представа какво да очакват в бъдеще от втората икономика в света. Дрю Томпсън от училището по обществена политика към националния университет на Сингапур коментира:

"Всички сме икономически свързани с Китай по много начини. Но нямаме никаква идея какво всъщност се случва, как се изготвят политиките. Когато биват съобщени са ясни, но как се изработват, от какво са повлияни, кои групи им влияят - това е пълна мистерия. И това води до известна несигурност и безпокойство какво ще последва при следващия мандат на Си Цзинпин."

Икономическият спад на Китай, засилващ се от продължителните локдауни заради политиката на нулев ковид е основният проблем във вътрешен план за Си Цзинпин. Критики от страна на САЩ и други западни страни към Китай идват и заради притеснения за спазването на човешките права на мюсюлмански малцинства в северозападната част на страната, както и заради ограничаването на автономията на Хонконг. Джоузеф Ториджиан - доцент и експерт по китайска политика от Американския университет в Сингапур:

"Си Цзинпин определено е спорна личност. Онези, които не харесват политиката му твърдят, че лидерският модел и склонността му към авторитаризъм са причина за отслабването на ефективността и проблемите на политиките. Според други обаче е необходимо Си Цзинпин да притежава подобна огромна власт заради предизвикателствата пред Китай, че само един силен лидер може да реши проблемите, в противен случай ще настъпи хаос".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Д-р Ким Сеуон, Снежана Тодорова и д-р Райна Бенева

"Кореистика" - все по-желана специалност в Софийския университет като първо желание

Когато източният вятър премине през ума и сърцето, той носи със себе си не само думи, но и цяла вселена от значения .  Какво означава един поздрав в Корея? Не е просто "Здравейте", а поклон, жест на уважение , хилядолетна традиция, предавана през поколения.  Какво значи да изучаваш Кореистика? Не е просто запаметяване на йероглифи и..

публикувано на 28.03.25 в 10:07

Стая за ИИ в училище - готови ли сме за промяната?

В частно училище в периферията на София – в Иваняне, беше открит кабинет по изкуствен интелект. Най–доброто обяснение защо в едно училище трябва да има стая за изкуствен интелект го дават учениците.  Виктор, който е петокласник и по-големите му съученици Зулфие и Васил посочват, че така или иначе децата го използват в учебния процес ...

публикувано на 26.03.25 в 10:17
Мария Янева, председател на фондация

"Искам бебе“ настоява за промяна в правилата на Центъра за асистирана репродукция

От фондация "Искам бебе“ настояват за промяна в правилата за работа на Центъра за асистирана репродукция и за финансиране от държавата да бъдат включени и пациентите, които имат нужда от донорски генегичен материал . Това заяви председателят на фондацията Мария Янева. Тя поясни, че в началото на седмицата исканите промени са внесени и обсъдени в..

публикувано на 23.03.25 в 17:25

Държавата започна ремонти на домовете за стари хора

Държавата започна ремонти на домовете за стари хора. Модернизацията се прави с финансиране от Плана за възстановяване и устойчивост. Един от домовете, в които ще бъдат подобрени условията за възрастните хора, е в павликенското село Караисен. Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов даде началото на ремонта на този дом тази..

публикувано на 23.03.25 в 07:16

В София се проведе дискусия на тема "Аргументи - "За" и "Против" добива на шистов газ в България"

Българският енергиен и минен форум (БЕМФ), съвместно с "Клуб Сенатор", организира професионална дискусия на тема "Аргументи - "За" и "Против" добива на шистов газ в България".  Участниците в дискусията излязоха с Отворено писмо. В него се посочва: Над 13 години на територията на Република България и българската акватория на..

публикувано на 23.03.25 в 05:28
Александър Загоров

Александър Загоров: И зеленото бъдеще ще е кафяво!

Ако не беше "Марица Изток", тази зима щяхме да усетим колко сложно е да бъде животът ни без ток . Тази зима щеше да е критична за цялата държава. Това каза пред БНР Александър Загоров, конфедеративен секретар на КТ "Подкрепа", преди международна конференция за предизвикателствата пред енергийната индустрия при социално-екологичния преход...

публикувано на 21.03.25 в 10:29
Никола Николов

Никола Николов за пълните лунни и слънчеви затъмнения

В коридора на затъмненията, за влиянието на тези явления върху процесите в света и в живота на обикновените хора, разказва за "Нощен Хоризонт" астрологът Никола Николов . "През древността пълните лунни затъмнения са се считали за много лоша поличба , защото всяко едно затъмнение означава, че по някакъв начин нашата радост ще бъде затъмнена,..

публикувано на 20.03.25 в 15:46