Лиз Тръс подаде подаде оставка като министър-председател на Великобритания след само шест седмици на поста. Тя посочи, че не може да изпълни мандата си и затова се оттегля. Тръс обаче обяви, че ще изпълнява задълженията си, докато бъде посочен неин наследник. Изборът за нов британски премиер вероятно ще се състои в рамките на седмица. Крал Чарлз Трети е бил информиран за оставката ѝ, потвърди самата тя на пресконференция на Даунинг стрийт 10:
"Встъпих в длъжност във време на голяма икономическа и международна нестабилност. Признавам, че предвид ситуацията не мога да изпълня мандата, с който бях избрана", каза тя.
Лиз Тръс завърши речта си, че се е срещнала с председателя на "Комитета 1922" сър Греъм Брейди и в рамките на следващата седмица ще има избори за лидер на Консервативната партия.
Тръс е най-кратко управлявалият британски премиер - едва 45 дни. Тя измести от първото място Джордж Канинг, който е начело на Великобритания в продължение на 119 дни до смъртта си през 1827 година.
Така - само 45 дни след като пое най-високият пост в страната, Лиз Тръс вече не е премиер. Как се стигна до събитията през днешния ден:
След кризисни разговори през днешния ден, включващи председателя на "Комитет 1922", Лиз Тръс насрочи брифинг в 15:30 часа българско време, като заяви, че е дошла на власт по време на голяма икономическа и международна нестабилност - по време, когато семействата и бизнесите са притеснени как да си плащат сметките.
Тръс каза, че е осъзнала, че предвид на създалата се ситуация тя не е в състояние да извърши желаните от нея промени, въпреки че изтъкна и някои свои заслуги - ето защо подава оставка. Тя каза също, че е говорила с крал Чарлз Трети, за да му връчи оставката си.
Следващата седмица ще бъде проведена надпревара за лидерския пост в Консервативната партия и респективно следващ министър-председател на Великобритания. Тя ще продължи да изпълнява задълженията си, докато не бъде излъчен нейн наследник.
Големият въпрос сега е кой ще бъде той, зад кого могат да се обединят торите. Министърът на финансите Джеръми Хънт вече заяви, че няма да участва в надпреварата. Лейбъристите и либералдемократите призоваха за извънредни общи избори.
Бойкотът на хранителните вериги ще продължава, обяви една от инициаторите - Мая Манолова: "Хората и българските производители на храни вече на обещания и на намерения не вярват, така че чакаме час по-скоро да видим какво ще произведе министъра на земеделието. Имаше амбициозни намерения да пише Закон за агрохранителната верига, да ограничи..
Лидерите на страните членки на Европейския съюз приеха единодушно заключения за увеличаване на разходите за отбрана, а всички без един подкрепиха декларация в подкрепа на Украйна. Изключението е Унгария. Лидерите приветстват намерението на Комисията да препоръча координирано активиране на националната клауза за дерогация по пакта за..
Клиничното състояние на Папа Франциск остава стабилно в сравнение с предходните дни, се съобщава в последния бюлетин за здравословното му състояние. Уточнява се, че и през изминалия ден, Папа Франциск не е имал епизоди на дихателна недостатъчност. Продължил е с благотворната дихателна и двигателна физиотерапия. Хемодинамичните параметри и..
Продължава рехабилитацията на осветлението на селата Каменец и Вълчитрън в област Плевен за над 400 хиляди лева по Плана за възстановяване и устойчивост. Така Пордим става общината, в която всичките седем села са с енергоефективно улично осветление. Община Пордим изпълнява четири проекта с финансиране по Плана за възстановяване и устойчивост...
Норвегия ще увеличи повече от два пъти финансовия си ангажимент към Украйна тази година и в същото време ще увеличи собствените си разходи за отбрана, обяви днес премиерът Юнас Гар Стьоре и добави, че скандинавската страна е изправена пред най-сериозната обстановка в сферата на сигурността от 80 години, предадоха Ройтерс и Франс Прес...
Посланиците на Русия и Украйна във Великобритания имаха публични изяви в един и същи ден. Андрей Келин заяви, че Русия иска бързо постигане на мир, но Лондон е начело на тези, които се противят, а Валери Залужни каза, че САЩ "унищожават" установения световен ред. Руският посланик Андрей Келин обвини Обединеното кралство, Франция и други..
Генералният секретар на НАТО Марк Рюте изрази "предпазлив оптимизъм", че Украйна и Съединените щати ще преодолеят разрива помежду си, възникнал по време на посещението на Володимир Зеленски в Белия дом миналия петък. Рюте съобщи, че усилия в тази посока се полагат буквално в момента, предаде БТА. Пресслужбата на украинския президент..
В Плевен се очаква да бъде разкрит първият в Северна България Факултет по ветеринарна медицина . Така Медицинският университет ще предлага обучение..
Европа е изправена пред голямото изпитание Америка да я напусне, Русия да не се интересува от нея и да бъде оставена сама на себе си . Това мнение..
" Имам информация, че е имало среща на министъра на културата с министър-председателя. В рамките на тази среща министърът на културата е казал, че е..