Два месеца след предсрочните парламентарни избори електоралната картина в страната не търпи съществена динамика в сравнение с резултатите от вота през октомври, сочат данните от национално представително проучване на изследователски център "Тренд" по поръчка на "24 часа".
От данните е видно, че ГЕРБ остава лидер с 25,8% от гласуващите.
"Продължаваме Промяната" държат второто място с 19,2% от гласуващите, на убедителна дистанция от ДПС (11,6%) и "Възраждане" (11,3%).
БСП запазва петото място с 9% подкрепа от гласуващите, следвана от "Демократична България" с подкрепа от 7,3% и "Български възход" (4%).
През декември социолозите отчитат рекордно нисък процент положителна оценка за работата на парламента - 9%, а над девет пъти повече, или 82% дават отрицателна оценка.
Малко над една четвърт (26%) пък оценяват положително работата на служебния кабинет. Сред всички партийни електорати отрицателната оценка за работата на правителството е по-висока от положителната. Изключение прави единствено БСП, сред чиито симпатизанти дяловете на положителна и отрицателна оценка са изравнени. С най-критични оценки за служебния кабинет са симпатизантите на ГЕРБ и "Възраждане".
Отрицателните оценки за работата на президента вече няколко месеца превишават положителните, отчитат още от "Тренд".
През декември 42% дават позитивна оценка, а 46% негативна. Ерозията в положителната оценка спрямо президента се дължи най-вече на оттеглящите подкрепа в последните месеци привърженици на "Продължаваме Промяната" и "Демократична България".
Социолозите от изследователския център традиционно мерят и оценката на българите за изминаващата година и очакванията за следващата.
"В настоящото проучване регистрираме поредна година с лоша оценка – само 12% от всички пълнолетни българи оценяват 2022 г. като добра година за България, а 79% като лоша. Лошите оценки за годината започнаха още с ковид пандемията през 2020 г. и се задържаха през 2021 г. Войната в Украйна, политическата криза и инфлацията вероятно са от основните аргументи на българите за лошата оценка за отминаващата 2022 г.
В личен план 2022 г. е била добра година за малко над половината българи (51%). Това е най-високата стойност от 2019 година насам. За малко над една трета (36%) отминаващата година е била лоша. По-младите (18-39 г.) оценяват годината чувствително по-добре за себе си в личен план, отколкото най-възрастните (над 70 г.), сред които дяловете са обърнати –за два пъти повече годината е била лоша, отколкото добра", коментират социолозите.
Очакванията за идващата 2023 г. не са оптимистични – 44% са на мнение, че България я очаква една по-лоша година от 2022 г. 30% пък очакват по-добра година.
"И тук личните очаквания са по-оптимистични, но дяловете са близки – 36% очакват 2023 г. да е по-добра година за тях в личен план, но 27% споделят негативни очаквания" заключават от "Тренд".
Турция посрещна Новата година с час по-рано от България. Българските изселници в Турция споделиха, че очакват Новата година както с надежда за здраве и топли отношения със страната ни, така и надявайки се на стабилно правителство. "Поздрави от Турция! Нека Новата година ви донесе много здраве, щастие, успех и сбъднати мечти", каза Севил Достум..
В Обединеното кралство Киър Стармър окачестви отминалата 2024-а година като „година на промяната“ в първото си новогодишно послание като британски министър-председател, но в същото време призна, че има още много неща за вършене през новата 2025-а година. Почти шест месеца откакто влезе на Даунинг стрийт 10, Киър Стармър продължава да се бори с..
За Кипър 2025-а ще е година на цифровата и данъчната трансформация, заяви президентът Никос Христодулидис. Той ще обяви приоритетите в управленската програма на правителството за новата година във втората си годишна реч-обръщение към нацията „За състоянието на републиката“ на 29 януари. Данъчната реформа, предложенията за която ще бъдат представени в..
Със символично вдигане на граничната бариера министрите на вътрешните работи на България Атанас Илков и на Румъния Каталин Пръдою обявиха началото на фактическото пълбноправно членство на двете държави в Шенгенското пространство. С тържествена церемония, организирана от румънското министерство на вътрешните работи на румънска територия бе направена..
Точно в полунощ бариерите на граничен пункт Кулата бяха вдигнати, а служителите на контролните институции напуснаха кабините за проверка и контрол. България вече е в Шенген и по суша. Новата 2025 година дойде на Кулата с шампанско и благодарност за добре свършена работа от служителите на НАП и Гранична полиция. Точно в 12 часа..
Време е заедно да потърсим път отвъд политическата немощ, корупцията и несигурността - това послание отправя президентът Румен Радев в обръщението си към българите за настъпващата 2025 година. В епоха на глобални сътресения единението е пътят към опазването на Отечеството, подчертава държавният глава в новогодишното си обръщение: "Скъпи..
Кокичета цъфнаха в последния ден на годината в градини в смолянските квартали Райково и Устово. Декемврийският цъфтеж на предвестниците на пролетта е обичаен през последните години заради топлите зимни месеци, обясняват стопани на градините. Град Смолян посреща безснежна Нова година, но във високите части на планинската област има обилна снежна..
Изпращаме нелоша година за пазара на труда. Безработицата остава сред най-ниските от началото на промените - 5.16 на сто за ноември. Забавя се..
Без заря, но с лазерно шоу, София ще посрещне Новата година на площад „Александър Първи Батенберг“. След 21 ч. започва концертът на столичния..
Регистрацията на Българската православна старостилна църква (БПСЦ) е изцяло в духа на демократичния плурализъм. Това каза пред БНР журналистът Горан..