Община Павликени е дала отрицателно становище по оценката на въздействието върху околната среда за бъдещия завод за каменна вата в село Върбовка с инсталации за изгаряне на близо 1200 тона отпадъци дневно.
Инвестицията е на свързания с отпадъците бизнесмен Румен Гайтански с прозвището Вълка и е за над 420 милиона евро.
Все още няма яснота кога за трети път ще бъде насрочен експертен екологичен съвет по инвестиционното предложение за завода на фирма „Петрургия“ в село Върбовка. Първият съвет одобри екологичната оценка, но директорът на Регионалната екологична инспекция във Велико Търново не се съобрази и насрочи след 10 месеца втори експертен съвет. Ден преди заседанието то беше отменено.
Община Павликени е в неведение какво се случва, коментира кметът Емануил Манолов като посочи, че Общината е дала за съвета отрицателно становище.
„Нямаме контакт и с инвеститорите, нямаме контакт и РИОСВ. Мина цяла година и можеше всичко да е събрано и да се излезе с окончателно становище“.
Предстои среща на кметове и областни управители от четири области, които ще бъдат засегнати от работата на завода, в който като енергиен източник ще се изгарят 430 хиляди тона годишно отпадъци в кариерата за базалти в село Върбовка.
„Трябва да защитаваме интересите на всички, защото има много хора, които подкрепят. Всеобща истина е, че в цял свят отпадъците се изгарят“, коментира кметът на Павликени.
Събрани са 20 150 подписа срещу изграждането на завода. По неофициална информация инвеститорът има съдебни претенции за десетки милиона евро към Екологичното министерство за пропуснати ползи от забавата по даване на становище за завода.
Испания отбелязва ръст в раждаемостта за първи път от 10 години. През миналата година броят на новородените е с 0.4% по-висок спрямо 2023. Над 322 000 бебета са родени през 2024 в Испания, което е с повече от 1300 в сравнение с 2023. Данните са на Националния статистически институт. Въпреки ръста, увеличението на ражданията не води до..
Хората от Долна Оряховица се обединиха около каузата да имат паметник на Васил Левски. Повече от две години продължи дарителската кампания. Бронзовият монумент беше открит тази вечер. Десетки жители на Долна Оряховица се събраха да почетат 152-ата годишнина от безсмъртието на Левски пред бюст-паметника на Апостола, който беше открит в центъра на..
Над 406 милиона лева са постъпилите средства по бюджетната сметка на Министерството на отбраната за периода от 1 януари 2022 г. до 11 февруари 2025 г. като компенсации за предоставяне на военна помощ на Украйна. Това посочва министърът на отбраната Атанас Запрянов в отговор на въпрос на депутата от "Продължаваме промяната - Демократична България"..
Младeжи от Монтана спасиха жена от грабеж снощи. Извършителят е задържан от тях. Директорът на полицията в Монтана ги поздрави и ги награди с грамоти 37-годишен жител на монтанското село Сумер нападнал 52-годишна жена от Монтана в центъра на града. Това станало снощи към 20:20 часа на улица "Стефан Караджа" в района на пощата. Нападателят е..
В Ловеч в момента се провежда традиционното национално възпоменателно факелно шествие в памет на Апостола на свободата под надслов "152 години безсмъртие". Колоната тръгна от сградата на общината в центъра на града и стигна до паметника на Апостола край историческата крепост "Хисаря".
Доскорошният заместник-министър на здравеопазването доц. Петко Стефановски е единственият кандидат за управител на Здравната каса по новата процедура, открита на 12 февруари. Той е издигнат от парламентарната група на ГЕРБ-СДС, показва справка на сайта на Народното събрание. Доц. Стефановски е лекар със специалност "Спешна медицина", също така е..
"Можете да избегнете всяка война с капитулация, но въпросът е в справедливия мир" - това заяви в Европейския парламент полският министър на външните работи Радослав Шикорски, чиято страна в момента председателства ЕС. Той каза това в отговор на въпрос за изявленията на президента Тръмп, че Украйна е трябвало да преговаря, а не да допуска войната...
Полицията в Благоевград обяви за издирване 39-годишна жена от село Аврамово, община Якоруда, и 7-годишния и син. Двамата са в неизвестност от 10..
Тревожното е, че ученици в прогимназиална възраст използват вейпове. Това заяви пред БНР Асен Александров, директор на 51-во училище в София,..
Повече от 2 месеца институциите у нас – АПИ, националното ТОЛ-управление, МРРБ и МС, мълчат за осъдително за България решение на Съда на Европейския..