През последните 30 години ни владее задкулисието, заяви пред БНР Осман Октай, който е сред основателите на ДПС.
„Ние сме една превзета държава, още от 90-те години, с един контролиран преход, който организира този политико-олигархичен модел на развитие, типичен за Кремъл.“
Това доведе до днешните събития, отчете той в предаването „Политически Некоректно“.
Войната в Украйна обърна нещата не само в България, посочи още Октай.
"Покрай войната на Путин лъснаха зависимостите на европейските лидери".
Правителство няма да има, в средата на март ще се проведат предсрочни избори, прогнозира той.
Октай каза, че се е чувал с президента за последен път през септември миналата година.
"Президентът спечели втория си мандат, защото институционализира и европеизира протестната вълна. Протестът привлече вниманието на европейските лидери и медии. Промяната в поведението му обаче е очевидна. Той иска да управлява със служебно правителство. Възползва се от т.нар. консултации, за да прави политическа пропаганда“.
Той коментира и острите критики на президента по адрес на Асен Василев и Кирил Петков.
"Шарлатани е страшна дума, а постоянно се повтаря. Президентът използва речника на мутрите и задкулисието. Това е уличен речник, който не приляга на един държавен глава".
Осман Октай не изключи възможността президентът да продължи да управлява със служебни правителства чак до местните избори, които са много важни.
„В малките общини има фамилии, които контролират битието“.
Партиите вече работят като групировки, посочи още той.
В Центъра за европейски проучвания към колежа "Сейнт Антъни" в Оксфорд се проведе семинар на тема "Значимостта на войната в Украйна за Югоизточна Европа". Един от лекторите беше Кирил Дрезов - директор на Звеното за Югоизточна Европа в Университета Кийл. "В резултат на тази война виждаме едно продължение и даже изостряне на това традиционно..
" Украйна като държава трябва да израсне до осъзнаване на необходимостта от това присъединяване, а не да очаква, че присъединяването към ЕС ще разреши вътрешните ни проблеми ". Това заяви в интервю за БНР проф. Игор Жалоба - председател на организацията ПанЕвропа в Украйна и професор по история, който работи в Института по история към..
Изкуственият интелект поставя пред много предизвикателства и адвокатите. В двете посоки - и за прилагането в практиката им, и заради появяващите се или липсващи регулации за използването му. Естония, Китай, Канада и САЩ използват изкуствен интелект в съдебните практики, припомнят футуристи. Международният съюз на адвокатите вече е изготвил..
От Фондация "Искам бебе" алармираха, че с постановление се орязват средства от Фонда за инвитро процедури, като е предвидено те да се насочат към земеделските производители . По този повод от "Искам бебе" вчера бяха на среща със здравния министър д-р Галя Кондева. "Това в никакъв случай не ни противопоставя на другата целева група, към която..
Изложбата "Фантастични умове", която представя успехите на България в международните олимпиади по природни науки за 2024 г., ще бъде открита днес в зоната за пристигане на Терминал 2 на Летище София . "Идеята за изложбата е продължение на проекта "Моите будители", който показва различни успехи от образованието и културата", отбеляза пред БНР..
Снимки: БТА
За 13-а поредна година бяха раздадени журналистическите награди в конкурса "Валя Крушкина - журналистика за хората". Тазгодишните носителки на наградата за млад журналист - "Журналист надежда", на конкурса, отидоха при Катерина Василева от "Свободна Европа" и Анина Сантова от "Капитал". В интервю за предаването "Преди всички" Катерина Василева..
" Най-важното е да бъде съставено правителство. Ако има разговори за правителство, ще има разговори и за другите органи , с изключение на ВСС и..
"Това, че ловни дружинки, примерно, се събират и стрелят по кенчета и шишета трябва да го квалифицираме, че едва ли не са паравоенни структури ли?"...
Две от съществените новини в сферата на технологиите от тази година - собственикът на "Спейс Екс", на "Тесла" и на бившия "Туитър", най-богатият човек..