Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вътрешният министър Демерджиев съобще, че в началото на следващата седмица:

Започва спецоперация срещу нелегалната миграция и каналджиите заедно с турските власти

Иван Демерджиев на заседанието на Народното събрание - 5 януари 2022 г.
Снимка: БГНЕС

Министърът на вътрешните работи Иван Демерджиев оповести пред депутатите, че в началото на следващата седмица започва специализирана операция срещу нелегалната миграция и каналджиите заедно с турските власти:

"Идеята е паралелно да се проведе операцията с тази на наша територия с тази, която ще си проведе на турска територия, като по този начин смятам, че съществено ще ударим групите, които се занимават с този род престъпна дейност. Тук не мога да не апелирам за пореден път към народните представители - внесохме предложение за изменение на три текста от Наказателния кодекс, касаещи този род престъпления, наистина, моля ви, да се вземе отношение, да се прегледат. Не претендираме, че това са най-добрите текстове, но тези три текста трябва да бъдат разгледани и приети", апелира Демерджиев по време на изслушване в Народното събрание.


Депутатите изслушват вътрешния министър относно участие на служители на МВР в трафик на мигранти през територията на България и зачестили драстични случаи на битовата престъпност.

Иван Демерджиев защити работещите в система и обясни, че се спекулира с темата за мигрантския натиск:

"Фактът, че ние във вътрешността  задържаме повече мигранти означава, че ние правим нещо, което не е правено достатъчно старателно през тези години. Не е противодействано във вътрешността и всъщност това, което е правено по отношение на мигрантите, е да се прави опит те да бъдат спрени на външната граница, евентуално заловени при изхода на страната. Това, че ние се опитваме в момента да ги издирим и заловим на територията на страната, е нещо ново и тук ще направя аналог със ситуацията с престъпленията при употреба на наркотични вещества и алкохол. Да, когато извършваш целенасочени проверки, когато си си поставил за цел да намериш и заловиш тези лица, случаите са повече", коментира министърът.
Отстраненият от длъжност полицай, който беше арестуван за превозване на нелегални мигранти вчера, не може да бъде използван като пример за пробив или пропуски в системата на МВР, заяви от парламентарната трибуна Демерджиев. Според министърът не става дума за  пробив или пропуски в полицията, а пример как в момента униформата и служебната карта не защитава никой, който извършва противообществени прояви:

"Това за мен е пример не за пробив или пропуски в полицията, това е пример как в момента униформата и служебната карта не защитават никой, който извършва противообществени прояви. Били са предприети мерки незабавно за отстраняването му от длъжност, образувано е дисциплинарно производство, образувано е следствено дело, което върви в момента".

"Тъй като се спекулира и с темата колко мигранти има на територията на страната и зачестили случаи и т.н. Искам да кажа, че зачестили случаи няма,  има една промяна в начина, по който ние противодействаме на този род престъпна дейност", подчерта служебният вътрешен министър пред депутатите.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Още един задържан във връзка с пожара в Кочани

Още едно лице е задържано за 48 часа във връзка с трагедията в Кочани, с което общият брой на обхванатите от тази мярка лица става 17, съобщи МИА. Прокурорът Люпчо Коцевски обяви, че бързо и ефективно разследване ще бъде извършено по най-професионален начин. По думите му това е много тежък, сложен случай, в който има много пострадали, посочва..

публикувано на 19.03.25 в 15:29

МОН предлага да има безплатни учебници за учениците от духовните училища

Учениците от духовните училища и децата в самостоятелна форма на обучение ще получават безплатни учебници. Това предлага образователното министерство.  Промените са предложени в наредба на правителството. След приемането им от кабинета – всички ученици от I до XII клас ще използват и безплатни познавателни книжки.  195 деца от детски градини се обучават..

публикувано на 19.03.25 в 15:26

НС прие увеличението на пенсиите с 8,6% от 1 юли

От 1 юли пенсиите ще бъдат увеличени с 8,6 на сто, реши парламентът при окончателното гласуване на закона за Държавното обществено осигуряване. Така минималната пенсия ще се увеличи до малко над 630 лева. От 1 април максималният осигурителен праг се увеличава до 4 130 лева, реши още пленарната зала. Минималният праг се увеличава от 933 на 1..

публикувано на 19.03.25 в 15:10
Андон Балтаков в СЕМ

Андон Балтаков: Радио "Свободна Европа" е подало иск срещу правителството на САЩ

След съботния указ на президента Тръмп да се преустанови финансирането на Агенцията на глобални медии на САЩ – Китай и недемократични държави вече тържествуват. Това е отзвукът, които срещаме сред професионалните среди и сред представители на Демократическата партия в САЩ, коментира бившият генерален директор на БНР Андон Балтаков в интервю..

публикувано на 19.03.25 в 15:02

ЕК: Страните членки да представят планове за инвестиции в отбранителната промишленост

Страните членки на ЕС трябва да представят национални планове за инвестиции в отбранителната промишленост, за да могат да ползват заеми по механизма "SAFE" - Security Action for Europe или Действие за сигурност за Европа. Това се казва в Бялата книга за бъдещето на европейската отбрана, която бе представена от върховния представител на ЕС по..

публикувано на 19.03.25 в 14:39
Григор Сарийски

Доц. Григор Сарийски: Инфлацията нараства с ограничаване на надценката на определени продукти

Напълно очаквано е инфлацията да нарасне с налагането на ограничение на надценката на определена категория продукти. Това каза пред БНР доц. Григор Сарийски от Института за икономически изследвания при БАН и обясни:  "Когато наложите ограничения върху една категория продукти, търговецът компенсира с увеличаване на цените на други категории..

публикувано на 19.03.25 в 14:24

Затруднено е движението по "Цариградско шосе" в София заради катастрофа

Затруднено е движението по столичния булевард "Цариградско шосе" заради катастрофа между два автомобила.  От столичната полиция съобщиха, че инцидентът е станал около 13 часа.  Леко е пострадал водача на един от автомобилите.

публикувано на 19.03.25 в 14:11