Фирми, проявили интерес да участват в обществена поръчка за доставка на медицински хеликоптери, са уверили, че могат да произведат такава летателна машина до края на годината. Другата възможност е да се вземе под наем. Тази информация представи здравният министър Асен Меджидиев пред депутати от ресорната парламентарна комисия, в отговор на критиките, дошли след обяснението, че покупката на медицински хеликоптер може да стане до няколко месеца.
Експерти от министерствата на здравеопазването и на транспорта събират информация от производители относно реалните цени на медицинските хеликоптери и какво оборудване трябва да включва такова летателно средство, за да подготвят новата обществена поръчка, обясни Асен Меджидиев. След критиките от страна на "Продължаваме промяната", свързани с негово интервю, той конкретизира своите критики към експертизата на хората, подготвили провалените обществени поръчки по време на редовния кабинет миналата година.
"Зададено е, че след 6 години на същата цена искаме да закупим, пак за по 100 милиона, коя фирма ще ни даде?. Знаете ли, че оборудването, което е заложено за тези хеликоптери, доц. Тонев, е оборудване като за кабинет в поликлиника".
Бившият началник на кабинета на здравния министър и настоящ депутат от "Продължаваме промяната" Васил Пандов посочи, че и за предишната поръчка е използвана експертизата на служители на двете министерства:
"Не винаги е лесно да се предвиди какво ще стане в една процедура, затова по същия начин, както тази първата, обявена от нас, не приключи успешно, по същия начин няма гаранции, че и следващата ще приключи успешно".
Предисторията по казуса:
Отстранена е аварията на магистралния водопровод "Черни Осъм", заради която от вчера в Ловеч, Плевен и населени места в региона беше въведен воден режим. От ВиК- Ловеч съобщиха, че водоподаването е напълно възстановено.
Протест пред ВиК Сливен за по-скорошно завършване на водния цикъл в квартал "Речица“ поискаха живущите в него. От близо 4 години улиците на квартала са разкопани, осеяни са ями, кал и прах през летния сезон. Заради тези неудобства хората поискаха да им се гарантира, че тази година проектът ще завърши, а улиците - асфалтирани. Пред..
България е изразила принципна подкрепа за египетския план за възстановяването на Газа, по който в момента се работи с ключови участници в региона. Това е декларирал министърът на външните работи Георг Георгиев в телефонен разговор с египетския си колега Бадр Абделати. Двамата са обсъдили напрегнатата ситуация в Близкия изток, както и въпроси от..
Образователното министерство вече готви промените, които да забранят мобилните телефони в училище. Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев посочи, че вероятно през май-юни промените в Закона за предучилищното образование ще бъдат представени на депутатите. Вълчев допусна обаче и изключения от забраната: "И в момента имаме забрана..
Със символична първа копка от днес започна мащабен проект, който трябва да модернизира и да подобри работата на тяговата подстанция Хитрино. Той се финансира с европейски и със средства от националния бюджет. Подстанцията се намира по протежението на железопътната линия Русе - Каспичан - Варна, която е първата построена по днешните български..
В Нови пазар - родния град на легендарния треньор Иван Абаджиев, откриха бюст-паметник на "Папата на щангите". Осем години след смъртта му скулпторът Борис Борисов от Велико Търново увековечи треньора в най-характерната му поза, със скръстени ръце, наблюдаващ знаменитите си спортисти, записани със златни букви в световния спорт. Почит пред..
От Съюза на българските автомобилисти одобриха идеята на Европейската комисия да се въведе двегодишен изпитателен срок за млади шофьори, но същевременно изказаха притеснения, че се намалява възрастта за придобиване на шофьорска книжка. ЕС въвежда 2-годишен изпитателен срок за младите шофьори Предложените промени в споразумението за шофьорските..
За мен вече е опасно да се върна в България, а след разследването на случая с тормоз и убийства на животни онлайн срещу мен отново имаше и хакерска..
Изминалата година е рекордна по нисък добив на дървесина от гората. За това алармира доц. Георги Костов, бивш зам.- министър на земеделието, лесовъд..
Транспортният бранш е в протестна готовност. Причината – планираното увеличаване на толтаксите с 10% от началото на април и с още 10% от 1 септември..