Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рада Ганкова и Пия Лейно в "Понеделник вечер" за скритата сила на думите и скритите картини на рая

Рада Ганкова
Снимка: Личен архив

Рада Ганкова е български преводач, който живее в Брюксел. Може да се похвали с много интересни срещи, както литературни, така и в практиката си на устен преводач.

Преводачът Рада Ганкова работи като устен преводач, но нейни са преводите и на не една или две интересни книги.

"Преводачеството е призвание. Друг кариерен път не съм си представяла и още от дете съм искала да бъда преводач. Чуждите езици са моето призвание - английски, испански, португалски, френски. С всеки един език правя различни неща.
Според мен преводачът е половината автор на езика, на който превежда", каза в "Понеделник вечер" Рада Ганкова.

По думите й преводачите трябва да са много просветени хора, защото те изковават съвременния български език - тоест как звучи съвременният български език.

Сред авторите, които е превеждала са португалския писател Жоао Пинто Коелю и бразилеца Итамар Виейра Жуниор.

Рада Ганкова е един от най-активните участници в организирането на „Фестивала на българската книга“ в Брюксел. Едно много важно събитие за нашите автори и техните идеи. Ганкова превежда за удоволствие и това не е нейната професия. Затова тя превежда свои любими книги и автори.

Финландската писателка Пия Лейно представи през декември романа си „Раят“ в България по време на Софийския международен литературен фестивал.

Нейната книгата „Раят“, носител на Европейска награда за литература, ни пренася в 2058 година – в една виртуална реалност, отвъд която се крие един разрушен и тъжен свят.

Пия Лейно и Иван Русланов

Пия разказва една много интересна история, за опасността от увеличаващата се зависимост и сила на технологиите. Книгата е носител на европейсик награди, творбите на Пия Лейно са преведени на близо 15 езика.

"Раят според мен е едно доста красиво място, място на медитативно спокойствие, там хората се чувстват добре...Мисля още, че в рая има места като Ввавилонските градини и египетски пейзажи, има и Хелзинки през 30 те години на 21 век.

Раят в моята книга е Хелзинки през 2058, градът е претърпял гражданска война, хората не могат да продължат напред, те се лутат и са депресирани и затова намират за по-лесно да избягат...

В моите книги се опитвам да разбера какво ще се случи в бъдеще и търся начини как да се справим с това бъдеще на технологиите", разаказа в "Понеделник вечер" Пия Лейно.

Тя пише "Раят" 10 години, започва я няколко пъти, докато усети верния пулс.


Още по темите в звуковите файлове.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Документалното кино - бягство от клишетата на игралното

Започва фестивалът за документално кино "Master of Art". Откриването е от 19.00 часа тази вечер в кино "Люмиер". В специалната селекция са 50 документални филма . Ще бъдат раздадени 18 награди. За последните 10 издания са представени над 500 ленти , уточнява създателят на фестивала Найо Тицин. По думите му, дигитализацията..

публикувано на 07.02.25 в 09:24

Спомен за диригента Месру Мехмедов

На 4 февруари се навършиха 90 години от рождението на големия български диригент от турски произход Месру Мехмедов - изключителен талант, загинал трагично на прага на своята световна кариера, ненавършил 36 години. Той е роден във Велико Търново, в семейство на бръснар, което по-късно се премества в Дряново. В детските си години Месру свири на..

публикувано на 06.02.25 в 19:05

Емануил Иванов с дебютен албум за Naxos

Младият български пианист Емануил Иванов  гради успешна международна кариера. В момента специализира в Кралската академия за музика в Лондон. През 2023 г. той е поканен да участва в звукозаписен проект, в който си партнират Кралската Бирмингамска консерватория, където учи в продължение на шест години, и реномираната компания Naxos.  Интегралът има за..

публикувано на 06.02.25 в 18:41

Зимно издание на фестивала "Алегра" представя "Проектът Бетовен"

По идея на артистичния директор Петър Найденов Фестивал и академия "Алегра" ще има своето първо зимно издание с три събития под мотото "Проектът Бетовен". На 9,10 и 12 февруари публиката ще присъства на истински клавирен маратон в Балната зала на Военния клуб в столицата. Солистът е един - младият, но вече прославен у нас и по света пианист Емануил..

публикувано на 06.02.25 в 17:16
Лазара Златарева

Лазара Златарева или кака Лара, както с любов я познаваме: Театърът дойде при мен по естествен начин, както и телевизията

Лара, която е по-известна като кака Лара, е всъщност актрисата Лазара Златарева . Тя играе в театър "Българска армия", но е и PR на театъра. Златарева е гост в поредицата "Магия на театъра ". "Детската мечта не е била да съм актриса, защото от съвсем ранна възраст имах непрестанен досег с театъра и мислех, че е съвсем естествено , че това е..

публикувано на 05.02.25 в 14:48

Симфоничният оркестър на БНР ще изнесе концерта "Любов и драми"

В петък - 7 февруари, от 19 часа в зала "България" Симфоничният оркестър на БНР ще изнесе концерт, който носи вълнуващото наименование "Любов и драми". Диригент е Константин Илиевски. "Любовна магия" е една изключително драматична история. Ние я изпълняваме с присъствието на солист. Ще се пеят всички арии. Те са във фламенко стил...

публикувано на 05.02.25 в 10:03

“Макбет“ от поредицата “Опера в киното“

Продължават прожекциите от втория сезон на поредицата “Опера в киното“, в която имаме възможността да гледаме избрани нови продукции, представени през последните години на някои от най-престижните европейски оперни сцени. Ще напомня, че през първия сезон гледахме операта “Мадам Бътерфлай“ с Барно Исматулаева от фестивала в Брегенц, “Травиата“ със..

публикувано на 04.02.25 в 17:51