Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Еврото и цените в Хърватия

Снимка: Freepik.com

В Хърватия вече се плаща единствено в евро. От началото на годината е 20-тият член на еврозоната. В събота в полунощ приключи периодът на обращение на две валути – куна и евро, така че вече хърватите използват единствено единната европейска валута. Още в първия ден от въвеждането й обаче се появиха информации за рязко поскъпване на цените. Вярно ли е?  

В новия епизод на подкаста „На всяка цена“ ръководителят на европейското представителство в Загреб Огнян Златев разказа, че 99,99 % от поскъпването на цените се дължи на инфлационните фактори, а не на самото превалутиране. Инфлацията в Хърватия, както и в останалата част на света, е факт, но за щастие, тенденцията вече е обърната и се наблюдава забавяне.

Спекула с превалутирането?

В първите дни от въвеждането на единната европейска валута „недобросъвестни търговци се опитаха да се възползват от неяснотата“, каза още Златев. По думите му това се е случило основно в сектора на услугите – например във фризьорските и козметичните салони. „Правителството реагира много бързо и търговците бяха принудени да върнат цените на предишните им нива. Глобите бяха сериозни“, допълни той.  

В общия случай – още преди началото на информационната кампания в Хърватия за въвеждането на единната европейска валута, част от търговците започват да обявяват цените в двете валути – куна и евро, с което подпомагат по-лесното привикване на хората към новата валута. Въпреки че еврото е познато на хърватите, по-възрастните от тях все още свикват с новите банкноти и монети, разказа Златев.

Туризмът – в очакване на бум 

За туристическата индустрия въвеждането на еврото е още един стимул за растеж. След като туристите от страните от еврозоната няма да се налага да обменят пари, за да почиват в красивите хърватски курорти, те ще се чувстват още по-добре. Единната валута е още един повод те да посетят Хърватия. „Туристическият сектор очаква много силен сезон заради въвеждането на еврото“, потвърди Огнян Златев. 

Референдум за еврото – без правна стойност

Според Златев в България се чува гласът единствено на евроскептиците. Референдум за въвеждането на еврото изобщо или след много дълъг период от време няма правна стойност. С подписването на договора за членство в Европейския съюз ние сме дали съгласието си да въведем еврото, припомни Златев. По думите му у нас е нужна много по-голяма информационна кампания за ползите от въвеждането на единната европейска валута.  

Твърденията, че България ще изгуби суверенитет и възможност за водене на самостоятелна парична политика, са напълно неоснователни. Заради валутния борд в момента БНБ не може да провежда парична политика, докато с влизането в еврозоната ще участва в решенията за паричната политика на Европейската централна банка, коментира още Огнян Златев. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Рилски манастир (24 декември 2024) Бъдни вечер в храма „Рождество Христово” в Рилската света обител

Димитър Митев: Вярата е неотделима от чудото, а то е като бъг в системата

" Рождество е дълго чакан отговор от човечеството докога ще бъде в това страдание, в което се е поставило с първородния грях. Смъртта вече няма жило , защото идва Онзи, който ще я унищожи. На този ден се ражда Спасителят на света." Това казва пред БНР Димитър Митев, автор на книгата "Как станах свещеник", в която разказва различни истории..

публикувано на 25.12.24 в 08:42
Георги Милтиядов

Георги Милтиядов: "Българската Коледа" е кауза, укрепваща хуманните ни ценности

"Българската Коледа" не е само концерт, не е само благотворителна кампания, а е общественозначима кауза , която сплотява обществото ни и укрепва нашите хуманни ценности.  "Българската Коледа" е инвестиция в най-важния капитал на нацията - нашите деца". Това каза пред БНР диригентът Георги Милтиядов, като сподели щастието, благодарността и..

публикувано на 24.12.24 в 19:15
Папа Франциск - 5 май 2024 г.

Папа Франциск открива Всеобщия юбилей на Католическата църква

Във Ватикана Папа Франциск ще открие Всеобщия юбилей на Католическата църква. Той ще приключи на 6-и януари 2026-а година. В Рим за целия период на събитието се очакват над 30 милиона души, Началото на Всеобщия юбилей на Католическата църква  ще започне с внушителен ритуал с отварянето на Светата врата на базиликата „Св. Петър“ в Рим, след..

публикувано на 24.12.24 в 03:41
Владимир Веков и Кръстина Иванова в студиото на предаването ''Пътувай с Хоризонт''

Как да празнуваме безопасно в планината?

Владимир Веков е многопластов човек. Работи  като оператор в Нова телевизия, но е и парамедик . Освен това се включва в организирането на спортни събития. Всяка от тези дейности го ангажира и му носи удовлетворение, като му помага да избяга от стреса на съвременното ежедневие. "Планината е много приятно място и за страхотни моменти..

публикувано на 23.12.24 в 16:27
Никола Тулечки

Никола Тулечки: ТикТок се използва масово сред младите в България

ТикТок се използва масово сред младите в България , заяви пред БНР Никола Тулечки - лингвист, експерт по данни, един от основателите на Сдружение "Данни за Добро".   По думите му от доста време се забелязва как ТикТок се налага. Той напомни изследване, поръчано от СЕМ, за дигиталните навици на българската младеж, според което 97% от..

публикувано на 23.12.24 в 12:50

Кирил Дрезов: За Балканите Украйна беше по-приемлива като голям буфер между тях и Русия

В Центъра за европейски проучвания към колежа "Сейнт Антъни" в Оксфорд се проведе семинар на тема "Значимостта на войната в Украйна за Югоизточна Европа". Един от лекторите беше Кирил Дрезов - директор на Звеното за Югоизточна Европа в Университета Кийл. "В резултат на тази война виждаме едно продължение и даже изостряне на това традиционно..

публикувано на 21.12.24 в 08:41

Игор Жалоба: Украйна трябва да осъзнае необходимостта от присъединяването към ЕС

" Украйна като държава трябва да израсне до осъзнаване на необходимостта от това присъединяване, а не да очаква, че присъединяването към ЕС ще разреши вътрешните ни проблеми ".  Това заяви в интервю за БНР проф. Игор Жалоба - председател на организацията ПанЕвропа в Украйна и професор по история, който работи в Института по история към..

публикувано на 19.12.24 в 11:55