Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Христо Иванов: Парламентарната република е поставена на трупчета, управлява президентството

Христо Иванов
Снимка: Ани Петрова

Намираме се в момент, в който парламентарната република е поставена на трупчета. Това зави в в декларация от трибуната на Народното събрание Христо Иванов от ДБ.

„Това не е просто едни отделен парламент, който не  е успял да излъчи кабинет и отива на избори. Оказва се ,че НС трайно не може да произведе мнозинства. Българската парламентарна република започна да мутира в един модел, наследен от епохата преди 91-ва година, в който парламентът беше сезонно законодателно събрание. Събираше се за кратки сесии, а след това се разотиваше, управляваше държавният съвет-това, което после се превърна в президентство. Управлява президентството. Имаме все повече белези на един необявен от Конституцията и странен квазипрезидентски режим на управление. Това положение не е просто моментен куриоз. То говори за сериозно заболяване на нашата политическа система".

Всички употребихме клишето за диалог, но той не  е състояние на празни приказки, а способност да се стига до решени, напомни той.

Парламентарната република е модел на споделяне на властта, посочи още Иванов. 

„Причината да не може да излъчим управление е в невъзможността да  договорим реалните условия за споделяне на властта, не просто нейното поделяне на порции, а упражняването й със съзнанието за ограниченост и оставяне в твърдите рамки на върховенството на правото. В България се създаде практиката властта да се упражнява извън и над границите на закона. Това е фундаменталният проблем, който не позволява на българската политическа систем да произведе не просто диалог, а такъв, който е резултатен и смислен“. 

Трябва да гарантираме върховенството на правото, за да може да върнем парламентарната република в нейната функционалност, убеден е Иванов.
ДБ влезе в този парламент с някорко ясни приоритета-да има парламентарно управление, което да стъпи на реформи, свързани с върховенството на правото"

България успя да покаже, че може да бъде отговорен член на евроатлантическото семейство, отчете Иванов.

„Това не е военнолюбство. Това е най-важната предпоставка за траен мир. Той може да се постигне само, когато има гаранции за международното право"
Не направихме решителна стъпка по отношение на съдебната реформа, а това може да е проблем по пътя за Шенген и еврозоната. 

„Ако направим реформа на правосъдието, решаването на политическата криза ще стане по-лесно“

ДБ беше диалогична, но не беше безпринципна, посочи Христо Иванов.

„Бяхме най-цивилизованата и конструктивна политическа сила. Не си мислите обаче, че ще бъдем готови да сме нечий параван“. 

Христо Иванов благодари на академик Денков и професор Габровски, че са се нагърбили с предлагането на проект за редовен кабинети.

„Те не станаха обект на лични и безпринципни атаки. Да го запазим като постижение“. 


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Благотворителен базар в Дома за деца и младежи с увреждания в Монтана

Благотворителен великденски базар организираха в Дневния дом за деца и младежи с увреждания в Монтана. Изработените сувенири се изкупиха за кратко време За поредна година в Дневния дом направиха изложба – базар от сувенири за Великден. От няколко месеца настанените в центъра, с помощта на педагозите и възпитателите, изработваха венчета,..

публикувано на 26.04.24 в 20:21
Найден Тодоров

Найден Тодоров: Опитваме се да наваксаме едни забавени процедури във Фонд "Култура"

Медиите са към министерство на културата, но по закон се води само списък – регистър, на медиите. И аз питам къде принадлежи БНР или БНТ, и електроните медии?  Министерство на културата се опитва да работи за създаването на законите, уточняващи кой са реалните собственици, но къде е властовият лост в Министерство на културата? Няма такъв!..

публикувано на 26.04.24 в 20:02

Кюстендилските абитуриенти ще дефилират по променен маршрут

Изпращането на абитуриентите от кюстендилските гимназии, до което остава по-малко от месец, но подготовката вече върви, ще става по нов маршрут и по нова концепция. Това обяви градоначалникът инж. Огнян Атанасов.  Досега тийнейджърите се събираха на гаровия площад, при Паметника на Войнишкото въстание, но вече ще го правят на централния пл...

публикувано на 26.04.24 в 19:59

Проучват кои преградни съоръжения в реките от водосбора на Янтра може да бъдат премахнати

Водостоци, прагове и бентове нарушават естественото протичане на река Янтра. За това предупреждават от Сдружението за дивата природа "Балкани" и започват пилотно проучване за премахване на преградите в реките от водосбора на Янтра във Великотърновско.  Изкуствено изградената хидротехническа инфраструктура и практиката за коригиране на речните..

публикувано на 26.04.24 в 19:49

Йото Пацов: Днешната журналистика и медии са по-несвободни от тези преди 1989 г.

Степента на политическата демагогия е несравнимо по-голяма днес, отколкото едно време. Съответно обслужващият персонал в лицето на медиите боледува точно от тази болест. Това коментира в интервю пред БНР журналистът Йото Пацов, кореспондент на „Работническо дело“, който заедно с Любен Антонов влизат в забранената радиационна зона при..

публикувано на 26.04.24 в 19:15
Йенс Столтенберг

Столтенберг призова съюзниците в НАТО да увеличат помощта си за Украйна

Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг призова от Берлин другите съюзници в Алианска да последват примера на Германия и да увеличат помощта си за Украйна. "Германия е най-големият европейски донор на военна помощ за Украйна. Вие току-що решихте да изпратите трета система "Пейтриът" на Украйна и аз силно вярвам, че другите съюзници трябва да..

публикувано на 26.04.24 в 19:11

МС одобри над 195 млн. лв. допълнителни разходи за различни ведомства

Правителството одобри общо над 195 милиона лева допълнителни разходи за различни ведомства.  От пресслужбата на Министерския съвет посочват, че целта е преодоляване на разликите във възнагражденията на персонала в бюджетните организации и увеличаване на заплатите.  Близо 2 500 000 лева получава Националния статистически институт, над 4 милиона лева -..

публикувано на 26.04.24 в 19:04