Ако изборите бяха в средата на февруари, двете основни коалиции - ПП-ДБ и ГЕРБ-СДС, щяха да са на практика с изравнени резултати, съответно 27,1% и 26,1%. В Народното събрание със сигурност биха влезли пет формации, а две са близо около бариерата от 4 процента. Това сочат резултатите от независимото ежемесечно изследване на "Галъп интернешънъл болкан". В съобщението на социологическата агенция се посочва, че не е уловило в пълнота потенциалните ефекти на санкциите "Магнитски".
Отбелязвайки, че битката за първото място е с трудно предвидим изход, "Галъп" посочва, че новата коалиция ПП-ДБ, без все още да е разпознаваема и без почти никакво отражение на ситуацията "Магнитски" – показва изравняване на резултата спрямо ГЕРБ и по-голям резерв. В същото време, поне засега не се вижда "добавка" от подкрепа, която по традиция за това политическо пространство може да се очаква дори и в последния момент.
Също по традиция, хартиеното гласуване и свързаните с него елементи, могат да бонифицират в по-голяма степен отсрещната страна. Затова "Галъп" подчертава, че данните към този момент не са прогноза, а са единствено моментна снимка на нагласите.
ДПС показва подкрепа от 13,4%, а близо след тях са вече "Възраждане" – с 12,3%. БСП има 8,6%, но тепърва ще се види дали и какво влияние ще имат сложните процеси в партията.
Около бариерата са "Български възход" – техният потенциален резултат, калкулиран заедно с ВМРО, би бил 4,2% – и "Има такъв народ", които се движат близо до това отново да са в Народното събрание с 3,9% в този момент и с добри перспективи с подписката и предстоящата кампания.
Засега под линията личат най-вече перспективите на партии като новата лява коалиция, НДСВ и т.н., като техният потенциал тепърва ще проличава и идните вълни на изследване ще дадат по-ясни изгледи дали борбата е за по-долните стъпала, за бариерата или за нещо повече.
3,8% са онези от гласуващите, които биха предпочели "Не подкрепям никого", ако изборите бяха днес. Със сигурност са казали, че ще гласуват 40,7%. Това е близо до активността от предходните избори.
Кампанията обаче тепърва предстои, а на числата към този момент следва да се гледа най-вече като на декларативна нагласа.
Изследването на "Галъп" е проведено между 2 и 12 февруари 2023 г. сред 808 души по метода "лице в лице" с таблети. Извадката е представителна за пълнолетното население на страната.
Днес в столицата на Саудитска Арабия Рияд започват предварителните преговори между американски и руски представители за примирие в Украйна, предадоха световните агенции. За тази седмица е планирана и среща между руския външен министър Сергей Лавров и американския държавен секретар Марко Рубио. Това е първата подобна среща между двете държави за последните..
Около 64 000 птици са унищожени в Северна Ирландия след предполагаем случай на птичи грип в комерсиална птицеферма, съобщиха от британското министерство на земеделието, околната среда и селските райони. Главният ветеринарен лекар на Северна Ирландия Брайън Духър заяви пред "Скай нюз", че е било взето решение всички птици в птицефермата в Дънганън,..
Във Великобритания температурите може да достигнат 14 градуса до средата на седмицата след продължителен период на изключително мрачно и студено време, съобщиха от метеорологичната служба. Синоптиците съобщиха добрата новина, че хората могат най-сетне да се порадват на слънчевите лъчи още днес в някои части на страната. Почти през целия февурари досега..
Първите споразумения за търговска експлоатация на газови находища в кипърската изключителна икономическа зона ще бъдат подписани днес в Кайро. Те са между Кипър, Египет и 5 международни енергийни компании, работещи в региона. На церемонията ще присъстват президентите на Кипър и Египет Никос Христодулидис и Абдел Фатах Ас-Сиси и вицепремиерът на Италия..
Както Украйна, така и Европа трябва да играят роля в сериозните преговори със САЩ и Русия за прекратяване на войната, заяви държавният секретар на САЩ Марко Рубио пред Си Би Ес, цитирана от БГНЕС. Разговорите в Саудитска Арабия са предварителни, уточни Рубио, а "истинските преговори" ще включват Украйна и Европа. Рубио се подготвя да пътува до..
Френският външен министър Жан-Ноел Баро днес заяви, че е "немислимо" Русия да се присъедини към Г-7, предаде АФП. Изявлението на Баро е във връзка с казаното от американския президент Доналд Тръмп. Президентът на САЩ каза, че Русия трябва да бъде допусната отново в Г-7 "Днес това е немислимо. Г-7 е група на най-развитите големи демокрации...
74 на сто активност е отчетена в края на изборния ден за кмет оряховското село Лесковец, съобщиха от Общинската избирателна комисия в Оряхово. Гласуването премина спокойно, без драстични нарушения. Частични местни избори за кмет на две врачански села Също без нарушения и при висока активност - близо 80 на сто, премина частичният местен вот..
Ако сте се събудили с главоболие след вчерашния празник, това най-вероятно е от изпития алкохол . За процеса на разграждане на алкохола от организма и..
"Може да се надяваме да не е така, но не трябва да си затваряме очите - струва ми се, че новият екип на Тръмп ще се стреми Европа да се превърне в..
В Пазарджик започна подготовката на националния фестивал "Сърце в зелено", който ще се проведе на 10 и 11-ти април . Това е второ национално издание на..