Международният валутен фонд е постигнал споразумение с Украйна на ниво служители за приемане на пълноценна кредитна програма, която ще подкрепи кандидатурата на страната за влизане в ЕС, съобщиха от фонда. Кредитната програма трябва да осигури на Киев пари за функционирането на държавата и извършване на нужните реформи.
Украйна се надява на кредитна програма от МВФ в размер до 20 милиарда долара. Тъй като инвазията на Русия навлиза във втората си година, страната е изправена пред очаквана обща нужда от външно финансиране от 40-57 милиарда долара през 2023 г.
Украинската икономика се е свила с 30% през миналата година, което е по-малко от очакваното, смятат от фонда. Според експертите инфлацията е започнала да се забавя, въпреки че краткосрочната икономическа перспектива се е влошила заради унищожаването на критична инфраструктура от руските бомбардировки.
От МВФ смятат, че “икономиката се приспособява” и се очаква “постепенно икономическо възстановяване през годината".
Водената от Гавин Грей мисия на фонда се е срещнала с украинските власти в полската столица Варшава, става ясно от съобщението.
Дали тази кредитна програма ще бъде договорен зависи от редица условия, включително одобрение от страните от Г-7 и от донорите и кредиторите на Украйна, които гарантират устойчивостта на дълга на страната, съобщават източници на агенция Блумбърг.
Планът също така ще изисква промени в правилата за отпускане на заеми на МВФ, така че фондът да може да отпуска заеми на разкъсаната от война страна, а правителството в Киев ще трябва да се ангажира с поредица от политики, посочиха същите неназовани лица, запознати с темата.
Над 400 представители на туристическия бизнес от Югозападна България излязоха на протест, като за кратко затрудниха движението при пътен възел Симитли. Десетки полицаи охраняваха района, но напрежение не се стигна. От бранша предупредиха, че ако остане 20 процентовата ставка на ДДС , хиляди ще останат без работа а много бизнеси ще фалират...
Военни кораби и хеликоптери на Обединеното кралство са проследили конвой от руски кораби, докато е преминавал през британски води, съобщиха Би Би Си и вестник "Таймс", позовавайки се на информация от Кралският флот. Два руски бойни кораба – разрушителят "Североморск" и десантният "Александър Шабалин", ескортират два товарни кораба – "Спарта ІV" и..
България отчита добър напредък за присъединяване към еврозоната, заяви президентът на Европейската банка за възстановяване и развитие Одил Рено-Басо в интервю за БТА. Според нея инфлацията намалява към границите, определени от критериите в договора от Маастрихт. "Има и силно разбиране за необходимостта бюджетният дефицит да се поддържа до..
От 1 юли Здравната каса (НЗОК) ще заплаща лекарствата за домашно лечение на инфекциозни заболявания на деца до 7-годишна възраст, реши Народното събрание. Здравната вноска се запазва на осем процента. Депутатите гледат на второ четене бюджета на НЗОК В бюджета на НЗОК: Предвижда се здравната вноска да остане 8% 9,4 милиарда лева е бюджетът..
Президентът на САЩ Доналд Тръмп е предложил на украинския си колега Володимир Зеленски Съединените щати да придобият украинските електроцентрали като гаранция за тяхната сигурност, предаде Асошиейтед прес. Държавният секретар на САЩ Марко Рубио и съветникът в Белия дом по въпросите на националната сигурност Майк Уолц съобщиха това след телефонния..
Министърът на външните работи Георг Георгиев е разговарял по телефона с израелския си колега Гидеон Саар, след като по-рано днес от МВнР съобщиха за българин, служител на ООН, загинал в Газа. В позиция, разпространена тази вечер, външното ни министерство поднесе съболезнования на семейството и близките на нашия сънародник. Българин, служител в..
Няколкостотин служители и собственици на заведения от Велико Търново, Свищов, Дряново, Севлиево и Габрово блокираха за близо два часа движението във Велико Търново и пътя София – Варна. Настояват за 9% ДДС за бранша и обвиняват държавата, че няма чуваемост и желание за диалог с бранша. Във Варна над 1000 души на протест за връщане на 9% ДДС за..
Заведения в цялата страна ще затварят днес за по няколко часа в знак на протест срещу на ДДС за бранша на 20 процента. Те настояват да им бъде..
Има координиране за овладяването на българската храна и оттам за контролиране на вота . Това мнение изказа пред БНР бившият заместник-министър на..
Д-р Юлиян Моллов от Силистра, който работи в чужбина, основа фондация на свое име. 40-годишният анестезиолог и специалист по реанимация има амбицията..