Конфедерацията на труда „Подкрепа“ организира двудневна международна конференция на тема „Чрез укрепване на социалния диалог към по-успешна европейска интеграция“. Сред акцентите са феноменът, наричан „изтичане на мозъци“ и обезлюдяването на Западните Балкани, също и бедността и неравенствата в процеса на интеграция.
В конференцията ще участват генералният секретар на Европейския обучителен център за страните от Западните Балкани Зигрид Шрам, синдикални лидери и експерти от балкански и други европейски страни.
Според организаторите от КТ „Подкрепа“ продължаващата емиграция и увеличаващата се бедност в региона са два ключови проблема, които не само възпрепятстват процеса на европейска интеграция, но и задълбочават разликата в жизнените стандарти на гражданите на Европейския съюз и тези на страните от Западните Балкани.
Основна цел е да бъдат набелязани конкретни мерки и действия на синдикалните организации за намаляване на неравенствата и бедността и за ограничаване на процеса на емиграция от региона.
В програмата на форума са включени експозета от професор Васил Киров от Института по философия и социология към БАН, доцент Мария Желязкова от Европейската анти-бедност мрежа и Богомил Николов от асоциация „Активни потребители“. Ще бъде обсъдена и темата за сътрудничеството между държавните институции и организациите на гражданското общество по отношение защитата на правата на потребителите.
Приветствия към участниците в международната конференция ще отправят заместник-министърът на труда и социалната политика Емил Мингов и заместник-председателят на Българската стопанска камара Мария Минчева.
Синдикатът на административните служители "Подкрепа" обяви готовност за провеждане на протести и стачни действия на служителите в Агенцията по заетостта, Главна инспекция по труда и регионалните инспекции по околна среда и води, ако в Бюджет 2025 не се заложи достойно увеличение на заплатите в публичния сектор. Това се посочва в протестна декларация на..
Четирима души са загинали при руски ракетен удар снощи в украинския град Кривой Рог, Днепропетровска област. Поразен е 5-етажен хотел, 14 жилищни блока, пощенска станция, повече от 20 автомобила. Повече от 30 души са ранени, 14 са в тежко състояние. Кривой Рог е на около 70 километра на северозапад от фронтовата линия и е родният град на..
Повишените отбранителни и инфраструктурни инвестиции могат да повишат растежа на европейската икономика, но могат и да ускорят инфлацията, заяви гуверньорът на Европейската централна банка Кристин Лагард. Тя представи очакваното решение на управителния съвет за ново лихвено понижение с 25 базисни пункта от 12 март. ЕЦБ намали с 25 базисни пункта..
Кремъл определи като "конфронтационно" снощното изявление на президента на Франция Еманюел Макрон, заради изказаното от него предложение за разпростиране на френския ядрен чадър над европейските съюзници от НАТО и заради намерението му да свика конференция на началниците на щабовете на европейските армии, за да обсъдят изпращане на мироопазващи..
Приключиха разговорите между европейските лидери и президентът на Украйна Володимир Зеленски в Брюксел. Зеленски напусна сградата на Европейския съвет, като отмени преди това обявената пресконференция. По данни на дипломатически източник, дискусиите са продължили около час и половина. Заседание на лидерите на ЕС за отбранителните..
От Българския фармацевтичен съюз предлагат ограничения в списъка с лекарства, които се продават чрез вендинг автомати в аптеките и са достъпни за всички. Да отпаднат комбинираните форми на лекарства и да се предлагат само най-малките опаковки, регистрирани у нас, предвижда предложението. Като мерки за ограничаване на достъпа на деца е..
Групата на "Европа на суверенните нации" в Европарламента е взела решение да се подпише под обща резолюция, която осъжда репресиите в България след протеста на "Възраждане" за запазване на българския лев. От днес започва събирането на подписите, а засега има 20 подписа. Това обяви лидерът на партия "Възраждане" Костадин Костадинов: "Г-н Сарафов..
В Плевен се очаква да бъде разкрит първият в Северна България Факултет по ветеринарна медицина . Така Медицинският университет ще предлага обучение..
" Имам информация, че е имало среща на министъра на културата с министър-председателя. В рамките на тази среща министърът на културата е казал, че е..
"Правителството на Росен Желязков получи тиктакаща бомба в ръцете си и в момента е в ролята на сапьор" . Това заяви пред БНР евродепутатът от групата..