Президентите на Русия и Китай Владимир Путин и Си Цзинпин обсъдиха икономическите параметри на сътрудничеството между двете държави по време на втория ден от официалното посещение на китайския държавен глава в Москва, съобщават световните агенции. Си е на тридневно пътуване в Русия до сряда.
Пред китайския си колега Путин заяви, че до 2030 г. Русия ще доставя на Китай поне 98 милиарда куб. м природен газ годишно, плюс 100 милиона тона втечнен газ. Двете страни са договорили всички параметри на тръбопровода "Силата на Сибир 2", посочи още руският лидер:
"Току-що обсъждахме хубав проект - това е новият газопровод "Силата на Сибир 2" през Монголия. Почти всички параметри на това споразумение са съгласувани".
Руският президент освен това обяви, че Русия е готова да помогне всячески на китайския бизнес за инвестира в страната и да замени западни компании, напуснали страната след началото на войната в Украйна.
От своя страна Си изтъкна, че сътрудничеството между двете държави "постоянно се разширява" и "първите плодове" на това сътрудничество вече могат да се видят. Той допълни, че двете държави ще трябва да работят съвместно, "за да постигнат новите си цели", без да уточнява за какви цели става дума.
Владимир Путин подчерта, че две трети от разплащанията между Русия и Китай се извършват в рубли и юани и добави: "Ние сме за използването на китайските юани в разплащанията между Руската федерация и страните от Азия, Африка и Латинска Америка".
Мирната инициатива на Китай за Украйна може да се използва като основа за урегулиране на украинския конфликт, когато на Запад и в Киев бъдат готови за това - каза още руският президент след днешните си разговори с китайския лидер. Си Цзинпин също коментира темата за Украйна, като каза: "Ние сме за мир. Твърдо стоим на вярната страна на историята".
Междувременно китайското външно министерство публикува изявление, в което се посочва, че по време на снощните разговори на четири очи с руския президент, определени като неформални, Си Цзинпин е подчертал, че в Украйна се чуват "гласове за мир и разум"."Повечето страни подкрепят намаляването на напрежението, застават зад мирните преговори и са против наливането на масло в огъня", е казал Си на Путин, се посочва в изявлението.
Според Пекин Си и Путин са провели дълъг диалог по въпроса за Украйна: "Прегледът на историята показва, че конфликтите в крайна сметка трябва да се решават чрез диалог и преговори", е отбелязал Си.
Той е добавил, че Китай се застъпва за политическо уреждане на кризата и отхвърля манталитета на Студената война и едностранните санкции.
"Китай смята, че колкото повече трудности има, толкова по-голяма е необходимостта да се запази пространство за мир. Колкото по-остър е проблемът, толкова по-важно е да не се отказват усилията за диалог", е казал китайският президент на руския си колега.
По думите на Си Пекин "ще продължи да играе конструктивна роля в насърчаването на политическото уреждане на украинския въпрос".
Миналия месец Пекин публикува документ, в който изложи позицията си относно политическото уреждане на войната в Украйна, включващ 12 точки, като зачитане на суверенитета на всички държави, прекратяване на военните действия, възобновяване на мирните преговори и разрешаване на хуманитарната криза в региона.
Планът призоваваше за безопасност на ядрените електроцентрали, улесняване на износа на зърно, както и за прекратяване на едностранните санкции, и подчертаваше, че "диалогът и преговорите са единствените жизнеспособни решения на кризата в Украйна".
Днес в Екатерининската зала на Големия Кремълски дворец се проведоха преговорите в тесен формат между руския президент Владимир Путин и китайския му колега Си Цзинпин с участието на членовете на делегациите на двете страни.
Те бяха при закрити врата, но преди началото им репортерите отбелязаха, че руският президент се е обърнал към китайския си колега с думите "скъпи приятелю". Той е отбелязал и че вчера се е състояла срещата му със Си на четири очи, по време на която са били обсъдени "всички текущи въпроси от международен характер и двустранните отношения".
От руска страна в срещата в тесен формат участваха заместник-председателят на Съвета за сигурност Дмитрий Медведев, външният министър Сергей Лавров, съветниците на президента Максим Орешкин и Юрий Ушаков, руският посланик в Китай Игор Моргулов, министърът на отбраната Сергей Шойгу, управителят на централната банка Елвира Набиулина, директорът на Федералната служба за военнотехническо сътрудничество Дмитрий Шугаев и ръководителят на "Роскосмос" Юрий Борисов.
Проведоха се също преговори в разширен формат, подписани бяха документи, а програмата завърши с тържествена вечеря във Фасетираната камара на Кремъл.
Днес китайският президент проведе разговори и с руския премиер:
Заради кортежа на Си днес в Москва бяха затворени основни пътни артерии, което предизвика огромни задръствания, а от Центъра за организация на движението в руската столица посъветваха московчани да ползват градския транспорт, вместо личните си автомобили.Магистърската програма "Ядрени технологии, мениджмънт и иновации" на Софийския университет с преподаване изцяло на английски език получи официално потвърждение и сертификат за акредитация от Международната агенция за атомна енергия (МААЕ). Това съобщиха от Физическия факултет на университета. Двегодишната магистърска програма се предлага..
Около 30 машини са изкарани още през нощта да почистват и опесъчават по републиканската пътна мрежа - около 600 километра, в Кюстендилско, където вали - макар и по-слаб сняг, каза дежурният в областното Пътно управление. Пътищата са проходими, няма въведени огр аничения и забрани за МПС. Шест машини почистват по направлението за..
Министерството на културата, Камарата на архитектите и Съюзът на архитектите в България ще представят днес в столичната галерия "Средец" резултатите от конкурса за български павилион на Венецианското архитектурно биенале за 2025 г. Конкурсът за националното ни участие започна на 11 октомври миналата година, като кандидатите подадоха предложенията си..
Генералният секретар на НАТО Марк Рюте ще говори днес пред Комисията на Европейския парламент (ЕП) по външни работи, подкомисията по сигурност и отбрана и Делегацията на Европарламента за връзки с Парламентарната асамблея на НАТО в Брюксел, съобщават от пресслужбата на ЕП. В контекста на войната на Русия срещу Украйна и предстоящата..
Изстрелването на ракетата Blue Origin на Джеф Безос се отлага поради "проблем с подсистемата на превозното средство". Изстрелването се отлага поне с 24 часа. Ракетата за многократна употреба трябваше да излети от Флорида, но стартът беше отлаган многократно, съобщи Би Би Си. При успешно изстрелване компанията на Безос, Blue Origin, може да..
Млади доброволци помагат на възрастни хора от София да овладеят новите технологии . За тази мисия разказа пред БНР Василена Върбанова от Дружество "Знание": "Оригиналното име на инициативата е "Дари час", защото доброволците даряват по 1 час от времето си през деня, за да помогнат на възрастните. Инициативата се роди преди повече от 10 години,..
Царската гара и паважната настилка в град Баня, Карловско, вече имат статут на недвижима културна ценност . Процедурата е продължила около 2 години. Специализираният експертен съвет към Министерството на културата е гласувал единодушно. Това е предпоследната стъпка по реалното получаване на статут на обектите. Следва заповедта на..
Само въображението може да бъде ограничение - твърди Станислав Тунов, ръководител на фолклорен танцов състав "Шевица", който обединява интереса към..
Ако Борисов направи това правителство, ще му се получи хитро. Това каза в интервю за БНР Първан Симеонов, социолог и политолог, основател на..
Никога не е хубаво да се прави закон за един човек. Но проблемът е, че имаме избор, който предстои. И кандидатът, които вероятно ще бъде избран..