Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отбелязваме Световния ден на водата

Снимка: архив

На 22 март отбелязваме Световния ден на водата, който цели да привлече вниманието върху значението на водните ресурси и необходимостта от опазването им.

Световното свръхпотребление и промените в климата са довели до недостиг на вода в ендемични размери по целия свят. Това предупреждават от ООН в доклад преди днешната конференция по въпроса в Ню Йорк, предаде АФП.

Според доклада към днешна дата около 2 милиарда души по света нямат достъп до годна за пиене вода, а над 3 милиарда и половина - до надеждни санитарни услуги. Тези показатели създават „непосредствен риск“ от глобална криза, предупреждават още от ООН.

У нас Българската академия на науките ще отбележи Световния ден на водата и Световния ден на метеорологията - 22 и 23 март с двудневен форум.

Поканени за участие в него са министърът на околната среда и водите Росица Карамфилова и министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Шишков.

Официална тема за тази година на Световния ден на водата е "Ускоряване на промяната", а на Световния ден на метеорологията - "Бъдещето на времето, климата и водата през поколенията".

Ден на отворените врати организират утре от Националния институт по метеорология и хидрология по повод Световния ден на водата - 22-ри март и Световния ден на метеорологията - 23 март.

Така празникът ще бъде отбелязан и във филиалите на Института във Варна, Кюстендил, Плевен и Пловдив, както и в хидрометеорологичните обсерватории в страната.

Тази година Световният ден на водата е посветен на приноса - индивидуален и общностен - за ускоряване на промените, с които да се разреши кризата с водоснабдяването и канализацията.

“Това е въпрос, който засяга всички ни", подчертават учените от НИМХ, както и изтъкват, че всеки може "да допринесе за напредъка, като промените начина", по който използва, консумира и се отнася към "водата в живота си”.

През 2023 г. се навършват и 150 години от създаването на Международната метеорологична организация, чийто приемник е Световната метеорологична организация.

Заради юбилея през цялата година по света различни инициативи се очаква да поставят акцент върху развитието на метеорологията през годините - постиженията от миналото, достигнатият напредък и потенциалът, заложен в бъдещето.

Неслучайно мотото на Световния ден на метеорологията тази година е: "Бъдещето на времето, климата и водата през поколенията”, напомнят от Института.

По публикацията работи: Георги Николов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

РСМ забрани преминаването на тежки камиони през "Деве баир"

Северна Македония забрани преминаването на МПС над 12 тона през "Деве баир" поради снеговалежа - същата забрана е въведена вече и за българския пункт "Гюешево", съобщи дежурният в Областно пътно управление - Кюстендил. Тежкотоварните автомобили се отбиват на няколко стоянки във вътрешността на територията на Кюстендилска област, полицията е..

публикувано на 12.01.25 в 11:53
Росица Велкова

Росица Велкова: Още 2022 г. беше ясно, че излизаме от стабилната фискална политика

Натиск върху разходите в държавния бюджет има още от 2022 г. Това каза пред БНР Росица Велкова, бивш служебен министър на финансите, като уточни: "Прави впечатление, че разходната част във внесения Бюджет 2025 е 46% от БВП, което е твърде висок процент . ... Натиск върху разходите има още от 2022 г., тогава като министър говорех, че имаме натиск..

публикувано на 12.01.25 в 11:03
Александър Николов

Александър Николов: Ефектът от увеличението на тока ще се усети второто тримесечие на годината

Цените на електроенергия са резултат от много действия и бездействия. Състоянието изцяло на системата е тежко и тежко е меко казано. Това заяви бившият министър на енергетиката Александър Николов в интервю пред БНР. За да се обърне ситуацията, в която през 2022 г. България е бил най-големият износител на електроенергия, а сега е..

публикувано на 12.01.25 в 11:00
Атинската академия, 16 февруари 2021 г.

Дъжд, сняг и бури в Гърция

Продължава лошото време в Гърция, но няма затворени пътища. Гражданска защита предупреждава, че днешният ден ще е изключително тежък със силни дъждове, бури и сняг. В Северна Гърция по високите места от тази нощ вали сняг. Дъжд с вятър засегна по-ниските места в района. Мъгла затруднява трафика. До края на деня снегът ще засегне и по-ниските..

публикувано на 12.01.25 в 10:43

Къде се чупи образованието?

" Няма как училището да свърши цялата работа - и да образова, и да възпитава - това е проблемът на нашето общество. Няма как то да е единственият виновник за успеваемостта на учениците и след това накъде се движи обществото ".  Това каза пред БНР Неда Кристанова , директор на Института по образование към Министерството на образованието и..

публикувано на 12.01.25 в 10:21
Диян Стаматов

Диян Стаматов: Необходими са бързи реформи в учебното съдържание

Необходими са бързи реформи в учебното съдържание, системата за оценяване и системата за санкциониране и стимулиране на учениците, коментира пред "Хоризонт" Диян Стаматов - директор на 119 училище в София, бивш заместник-образователен министър и председател на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета: "Първата част е..

публикувано на 12.01.25 в 09:47

43 машини почистват пътищата в Смолянско

43 машини са на терен и почистват пътищата в Смолянска област. Между 10-15 см е новата снежна покривка в планинската област. Няма въведени ограничения за движение на автомобилите. Няма и населени места без електрозахранване, съобщи зам. областният управител на Смолян Адриян Петров. В областния град снежната покривка е около три сантиметра. 

публикувано на 12.01.25 в 09:44