Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лагард не се ангажира с по-нататъшно повишаване на лихвите

Кристин Лагард, президент на Европейската централна банка
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Неотдавнашните финансови сътресения могат да увеличат "рисковете" в еврозоната, предупреди ръководителят на Европейската централна банка Кристин Лагард, предаде АФП.

Сривът на три регионални американски кредитора и принудителното изкупуване на швейцарския конкурент Credit Suisse от UBS този месец стреснаха световните пазари. Това предизвика опасения за разрастваща се като снежна топка криза в банковия сектор.

Лагард заяви, че последните прогнози на ЕЦБ, които понижават прогнозите за инфлацията и повишават перспективите за растежа за тази година, не отчитат неотдавнашните сътресения.

"Тези напрежения добавиха нови рискове и направиха оценката на риска по-неясна", допълни тя в реч във Франкфурт.

Президентът на ЕЦБ обаче настоя, че ако прогнозите се потвърдят, "все още ще има какво да се направи, така че инфлационният натиск да бъде потушен".

Бъдещите решения на ЕЦБ ще зависят от финансовите данни, тъй като се намираме в момент на несигурност, допълни Лагард. Тя се въздържа да поеме ангажимент за по-нататъшно повишаване на лихвите.

Пазарните сътресения накараха централните банкери да балансират между това да продължат усилията си за намаляване на високата инфлация и да избегнат влошаване на сътресенията.

Членът на Управителния съвет на ЕЦБ Фабио Панета също призна това предизвикателство, като заяви, че "паричната политика трябва да изпълнява труден балансиращ акт", отбелязва АФП.

Поредица от "глобални сътресения" нарушиха икономиките в целия свят, каза Панета.

"Трябва да се ориентираме между риска от недостатъчна реакция - която би могла да удължи инфлационните ефекти от тези шокове - и риска от прекомерна реакция, която би могла да превърне волатилността в нестабилност.", допълни той.

Икономистът също така изрази предпазливост по отношение на повишаването на лихвените проценти от страна на централните банки, докато в същото време те намаляват ликвидността чрез така нареченото "количествено затягане", като заяви, че това може да "направи приспособяването на политиката по-непосилно".

По публикацията работи: Георги Даскалов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Десетки жители на Благоевград протестираха срещу насилието над животни

Десетки жители на Благоевград се събраха пред съдебната палата в града, за да участват в мирния протест срещу насилието над животните. С протестът присъстващите изразяват своето негодувание срещу едно от най-зловещите престъпления, разкривани у нас. Организирана мрежа за жестоко изтезаване и убийства на животни, заснемани в платени порнографски..

публикувано на 29.03.25 в 16:01
Съществуващи и предстоящи LOFAR станции

Няма да има проблем за финансирането тази година на Българска наблюдателна станция на LOFAR

Няма да има проблем за финансирането тази година на Българска наблюдателна станция на пан-Европейския нискочестотен радиотелескоп LOFAR. Проектът е част от Националната пътна карта за научна инфраструктура на Република България Координатор е Институтът по астрономия с Национална астрономическа обсерватория, БАН, членове на консорциума са..

публикувано на 29.03.25 в 15:56

Продължава работата по пълното ликвидиране на пожара край село Шереметя

Пожарникари и тежка строителна техника продължават работа по пълното ликвидиране на пожара, който възникна вчера на депото за битови отпадъци край великотърновското село Шереметя. Няма опасност за хората, увериха еколозите. Самозапалилите се отпадъци продължават да тлеят. Огнището е обхванало 4 метра дълбочина и площ от десетина декара...

публикувано на 29.03.25 в 15:44

Протест в защита на животните се проведе в Силистра

Протест в защита на животните се проведе днес и в Силистра. Въпреки малкия брой участници, силистренци се обединиха около желанието си за промени в законодателството, които да предвиждат по-строги наказания за насилие над животни. Събитието отново се състоя пред сградата на Окръжния съд в Силистра. Протестиращите настояха за прекратяване..

публикувано на 29.03.25 в 15:35

Враца се включи в протестите срещу насилието над животни

Десетки врачани подкрепиха националния протест срещу насилието. Протестиращите организираха шествие по централната пешеходна улица във Враца, което завърши пред Съдебната палата в града. Протестиращите врачани изразиха своята позиция: "Както виждате врачани са недоволни, излезли са и те. Не сме много, но сме силни. Пълно е с..

публикувано на 29.03.25 в 15:07
Протест в Истанбул срещу ареста на кмета Имамоглу, 20 март 2025 г.

Многолюдни протести в Истанбул, Белград и Скопие

Десетки хиляди хора се събраха днес в Истанбул за нов протест срещу ареста на кмета Екрем Имамоглу - основен политически съперник на президента на Турция Реджеп Ердоган.  Мариян Карагьозов за Турция: Нощта е бременна, като в източната приказка В Истанбул се готвят за нов протест в подкрепа на Екрем Имамоглу Те излязоха..

публикувано на 29.03.25 в 15:03

В Ловеч почетоха паметта на жертвите на комунистическия режим

С традиционното шествие – поклонение до концлагера "Слънчев бряг" край Ловеч, което се организира за 36-та поредна година от СДС, беше почетена паметта на жертвите на комунистическия режим. Трудовият лагер "Слънчев бряг" е съществувал между 1959 и 1962 г. Там без съд и присъда са били въдворявани и противници на комунистическия режим. От..

публикувано на 29.03.25 в 14:40