Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Забавяне на инфлацията в България през март до едногодишно дъно от 14%

Снимка: БГНЕС

През март годишната инфлация в нашата страна се забави до 12-месечно дъно от 14,0% спрямо 16,0% през февруари , сочат данните на Националния статистически институт (НСИ). Това е най-ниската инфлация на годишна база от март 2022 г. насам, когато тя беше на ниво от 12,4%.

На месечна база обаче има повишение на потребителските цени с 0,5% спрямо втория месец на 2023 г., когато инфлация нарасна с 0,8%.

Инфлацията от началото на годината (март 2023 г. спрямо декември 2022 г.) е 2,6%, докато средногодишната инфлация за периода април 2022 - март 2023 г. спрямоаприл 2021 г. - март 2022 г. е 16,5 на сто.

През март спрямо предходния месец най-голямо е увеличението на цените на разнообразни стоки и услуги (с 2,9%), в ресторантьорския и хотелиерски бизнес (с 1,2%), алкохолни напитки и тютюневи изделия (с 1,1%) и жилищно обзавеждане, стоки и услуги за домакинството и за обичайното поддържане на дома (с 1%). При хранителните продукти и безалкохолните напитки увеличението на цените през март е с 0,9% спрямо февруари.

В същото време най-голямо намаление на цените на месечна база е регистрирано при облеклото и обувните принадлежности (понижение с 0,8%), транспорта (с 0,7%) и при жилищните комунални услуги (с 0,5%).

Забавянето на годишната инфлация през март е в резултат на спада на транспортните цени с 0,8% след тяхно повишение със 7,8% на годишна база през февруари. Това е първото им понижение от две години насам. Ценовият растеж при обзавеждане, домакинско оборудване и поддръжка пък се забави през март до 16,2% от 18% месец по-рано, на цените на храните и безалкохолните напитки - до 21% от 23,8% и на цените в ресторанти и хотели - до 16,7% от 18,5%.

Хармонизираната инфлация (индексът HICP според общите европейски стандарти) през март пък нараства с 0,6% на месечна база, докато хармонизираната потребителска инфлация на годишна база се забави до 12,1% от 13,7% през февруари, достигайки най-ниското ниво от април 2022 г. насам.

Хармонизираният индекс на потребителските цени е сравнима мярка на инфлацията на държавите от ЕС. Той е един от критериите за ценовата стабилност и за присъединяването на България към еврозоната.

Индексът на цените за малката кошница се повишава през март с 0,3% спрямо февруари, когато нарасна с 1,2%, като от началото на годината се повишава с 3,0 на сто.

През март цените на стоките и услугите от малката кошница за най-нискодоходните 20% от домакинствата са се променили спрямо предходния месец, както следва: увеличение с 0,3% при хранителните продукти (след ръст с 2,4% през февруари), при нехранителните стоки увеличението е с 0,2%, докато цените на услугите се повишават с 0,1 на сто спрямо февруари.



По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кардиолози призоваха да се правят изследвания на липопротеин (а)

Кардиолози призоваха за изследване на липопротеин (а) поне веднъж в живота по време на дискусия по повод Световния ден на липопротеин (а). Те поясниха, че повишените нива на този показател, който се изследва чрез кръвна проба, са идентифицирани като рисков фактор за развитието на сърдечносъдови заболявания.  Повишените нива на липопротеин (а) трябва..

публикувано на 24.03.25 в 20:20

ООН: Стрелбата срещу сграда на ООН в Газа е била от израелски танк

Стрелбата срещу сграда на ООН в Дейр ал Балах в Ивицата Газа, при която на 19 март загина български гражданин, е била от израелски танк. Българин, служител в ООН, вероятно е загинал в Газа Георг Георгиев: Няма данни смъртта на капитан Маринов в Газа да е от умишлена атака Това става ясно от публикувано днес изявление на говорителя на..

публикувано на 24.03.25 в 20:17

ВАС постанови тарифите на такситата в Благоевград да се върнат на нивата от 2023 г.

На фона на повишаващите се цени тези на таксиметровите услуги в Благоевград трябва да станат по-ниски и да се върнат на нивата от края на 2023 година. Очакваното намаление на цените на таксиметровите услуги е заради окончателното решение на Върховния административен съд от края на миналата седмица, по дело, което отменя решението на..

публикувано на 24.03.25 в 19:49

Режим на водата в Ловеч, част от Плевен и няколко села - отстраняват авария на водопровод

От тази вечер в Ловеч, части от Плевен и няколко села в двете общини се въвежда временен режим на водата заради отстраняване на авария на магистралния водопровод  "Черни Осъм.“ Временен режим на водата в Плевен, Ловеч и района заради ремонт на водопровод "Черни Осъм" В Ловеч и части от  Плевен  водата ще бъде спряна т ази вечер от  22:00 ч...

публикувано на 24.03.25 в 19:36

Протест срещу насилието над животни в Силистра

Протест срещу насилието над животни се проведе тази вечер в Силистра. Втори такъв е насрочен за събота, 29 март, от 11:00 часа, като част от общонационалната вълна на недоволство. Десетки силистренци се събраха пред сградата на Окръжния съд, за да изразят възмущението си от случая с арестуваните младежи, които изтезавали животни и..

публикувано на 24.03.25 в 19:34
Турският президент Реджеп Ердоган.

Ердоган към опозицията: Спрете да нарушавате реда с провокации, потърсете сметка за корупцията

Турският президент Реджеп Тайип Ердоган коментира днес продължаващите протести на опозицията след ареста на кмета на Истанбул Екрем Имамоглу миналата седмица, като предупреди, че нарушаването "с провокации" на спокойствието на турските граждани трябва да спре, предаде Анадолската агенция.  Пета поредна вечер на протести в Турция след ареста на..

публикувано на 24.03.25 в 19:21

Расте броят на ранените при руска атака в украинския град Суми

Увеличава се броят на пострадалите при руското ракетно нападение срещу централен жилищен квартал в град Суми, Североизточна Украйна. По последни данни са ранени 88 души, сред които 17 деца, съобщи губернаторът на Сумска област Володимир Артюх. При руска ракетна атака е ударена детска болница в украинския град Суми Няколко високи сгради са поразени..

публикувано на 24.03.25 в 19:10