Двамата генерали са на противоположни мнения за пътя, който страната трябва да поеме и предложения преход към народно управление. Двамата работят заедно, извършват преврат рамо до рамо, но сега битката им за надмощие заплашва да разкъса Судан. И двамата имат ключови роли в потушаването на бунтовете в Дарфур и гражданската война в западния район на Судан.
"Решени сме да продължим политическия процес и наш дълг е да прекратим конфликта. Защото той е от части политически. Искаме да решим този въпрос и сме убедени, че военното управление няма бъдеще в нито едно развиваща се страна по света. Затова искаме да формираме цивилно правителство с балансирани граждански власти, които няма да въвлекат страната в нов конфликт."
"Потвърждаваме решимостта си да преминем към демокрация и да произведем избори още през 2023-а, както и да постигнем целите на революцията ни - свобода, мир и справедливост."
Генерал Бурхан се издига до главнокомандващ на суданската армия в Дарфур, а Дагло е командир на една от множеството арабски милиции, която правителството праща брутално да потуши бунтовете на не-арабските групировки в Дарфур. Именно заради изключително жестокото и кърваво потушаване на бунтовете, Дарфур е окачествен от ООН като първият геноцид на 21 век.
През 2019 година, след масови протести срещу авторитарното управление на Омар ал-Башир, генералите се съюзяват, за да го свалят от власт. След това подписват споразумение с протестиращите за сформиране на цивилно правителство, надзиравано от Суверен съвет, съставен от военни и граждани като генерал Бурхан го оглавява, а Дагало е негов заместник. Споразумението просъществува две години, след което генерал Бурхан започва да прави опити да узурпира цялата власт. А стъпката, която прелива чашата е искането му Силите на Дагало да бъдат включени в редовната армия.
"Наясно сме, че една страна с две армии ще я сполети участта, която имаме в момента. Затова настояваме Силите за бърза подкрепа да бъдат включени в споразумението ни."
Генерал Дагало твърди, че правителството на Бурхан са "радикални ислямисти, докато той и Силите за бърза подкрепа се борят за народа на Судан и искат да осигурят демократичен напредък на страната. Според мнозина посланието му не е убедително предвид тъмното му минало на наемник, изпращан да върши мръсната работа на управляващите.
"Нямам проблем с армията. Искаме само Бурхан и шайката му да се предадат. Нямаме никакъв друг проблем."
Суданската политика винаги е била доминирана от елит от етническите групи в Хартум и около река Нил. Дагало обаче е от Дарфур и суданският елит често го възприема като провинциалист и смята него и войниците му за селяци. През последните две години обаче Дагало се опитва да се утвърди като национална фигура и дори като представител на маргиналните общности. Говори често за нуждата от демокрация, въпреки че в миналото силите му са потушавали брутални гражданските протести.
"Аз съм обикновен бедуин, израснал в покрайнините на Судан и не съм получил нищо от тази страна освен насилие."
Макар конфликтът да изглежда концeнтриран около ключови съоръжения, много от битките се водят в населени райони, а цивилните стават косвени жертви. Не е ясно къде точно са базите на Силите за бърза подкрепа, но повечето им бойци са се разположили в гъсто населени райони. Суданската армия нанася въздушни удари по столицата с шест милиона души население. Инфраструктурата е силно засегната, няма вода и ток, жители на Хартум споделят, че са принудени да пият вода от река Нил.
Редица държави успяха да евакуират гражданите си от Судан с рисковани операции по суша, въздух и вода. Целта на подобни операции е да се действа бързо и изненадващо за враждуващите сили, но с предварително договаряне със съюзниците, обясни швейцарският посланик.
Судан се намира в североизточна Африка и е третата по големина държава на континента с площ близо два милиона квадратни километра. Но също така е една от най-бедните страни в света като 46 милионното й население живее със среден ГОДИШЕН доход от 750 долара на човек. Населението е предимно мюсюлманско, а официалните езици арабски и английски. Местоположението на страната - от двете страни на река Нил - е от жизнено важно значение за региона. Надолу по течението е винаги жадния за вода Египет, а нагоре Етиопия, без излаз на море, но с амбициозни хидро-електрически централи, които нарушават речния поток. Судан граничи с общо седем държави, чиято политика е тясно обвързана със случващото се в Хартум и насилието много бързо може да залее региона, предупреди генералният секретар на ООН Антониу Гутериш.
"От началото на боевете на 15 април, стотици са убити и хиляди ранени. Насилието трябва да спре. Иначе рискуваме то да се разгори в цял Судан, както и да погълне целия регион."
Освен това управляващите в Судан винаги са искали да сложат ръка и да се разпореждат със залежите от злато на страната. Говори се за тайни сделки с руската частна групировка Вагнер, която е обвинявана, че изнася нелегално злато от Судан. Но интересите на Москва в региона не свършват до там. Крайбрежието на Източен Судан е на Червено море и Кремъл от години се опитва да създаде военна база в пристанище Судан, за да имат корабите му достъп до един от най-оживените и оспорвани морски пътища.
"Призовавам членовете на Съвета да окажат максимален натиск на враждуващите страни да прекратят насилието, да възстановят реда и да поемат курс на преход към демокрация. Всички трябва да положим усилия, за да дръпнем Судан от ръба на пропастта."
Семействата на загиналите в пожара в дискотека "Пулс" в Кочани на 16 март проведоха протестно шествие под наслов "Закъсняла реакция". Участниците носеха в ръце снимки на своите загинали близки и изразиха недоволството си от работата на институциите, които обвиняват в бавна реакция при трагедията, която отне живота на общо 62 души. Шествието..
Съединените щати и Иран са навлезли в детайли по договарянето на ново споразумение за ядрената програма на Техеран на четвъртия кръг от разговори, които се проведе днес в столицата на Оман Маскат, предаде Франс прес. Над 500 са ранените при експлозия на контейнери с газ на пристанище в Иран Иранският външен министър Абас Аракчи преговаря..
Покаянието и борбата с греховете ще донесат на всеки православен християнин спасение, каза патриарх Даниил по време на патриаршеска света литургия в манастира "Св. Троица" край пернишкото село Дивотино. "Чрез Божията благодат, покаяние и вяра човек се променя. Вечният благодат се проявява с единението с Бога. За нас, които живеем в света на..
Руският президент Владимир Путин не трябва да бомбардира цивилни райони в Украйна, заяви американският държавен глава Доналд Тръмп, като добави, че в противен случай може да наложи допълнителни санкции срещу Москва, предаде БТА. "През последните няколко дни няма причина, поради която Путин да изстрелва ракети по цивилни райони, градове и..
Радикалната палестинска групировка "Хамас" е готова да освободи всички израелски заложници, останали в плен в ивицата Газа, но не и да сложи оръжие. Ислямистите предлагат петгодишно примирие с Израел в рамките на решение, което да се вземе след края на преговорите, водени в Кайро чрез посредници между двете страни. "Хамас" има готовност за размяна..
В Рим, в папската базилика „Санта Мария Маджоре“ бе погребан папа Франциск, по негово желание. Преди това, на площад "Свети Петър", бе отслужена заупокойна литургия от кардинал Джовани Батиста Ре в присъствието на делегации от над 160 страни, на други официални лица и граждани. Делегацията на България беше водена от премиера Росен Желязков. По..
В сърцата и в умовете на хората папа Франциск ще остане с благия си нрав и с делото си, заяви премиерът Росен Желязков след края на траурната церемония по погребението на папа Франциск във Ватикана. Желязков отбеляза, че папа Франциск е проповядвал мир, справедливост, равенство и братство между хората. Застъпваше се за "онеправданите, за бедните,..
Доналд Тръмп има сериозен дневен ред в отношенията си с Путин. Това са преди всичко лични отношения, опосредени от личен пратеник на президента..
Моето верую е - моля се всеки ден да има утре, сподели от Франкфурт в интервю пред БНР желязната петица на звездния национален отбор по футбол на..
Обществото не е убедено, че бюджетът ще бъде харчен прозрачно. Предвиденото увеличаване на външния дълг поражда съмнения за потенциален корупционен..