На територията на граничещата с Украйна Белгородска област в Русия е проникнала украинска диверсионно-разузнавателна група. Информацията се появи първо в социалните мрежи, впоследствие беше потвърдена и от губернатора на областта Вячеслав Гладков. Според говорителя на Кремъл Дмитрий Песков целта на диверсията е да отклони вниманието от загубата на град Бахмут.
Вячеслав Гладков съобщи, че украинските диверсанти са навлезли в Грайворонския окръг, който се намира в непосредствена близост до границата с Украйна и на около 60 км от регионалния център Белгород. "Въоръжените сили на Руската федерация заедно с граничната служба, Росгвардия и Федералната служба за сигурност предприемат необходимите мерки за ликвидиране на противника", написа Гладков в социалната мрежа Телеграм. Той съобщи също така, че от сутринта районът е подложен на масиран минометен обстрел, при което са били ранени петима цивилни.
Същевременно воюващите на страната на Украйна и съставени от руснаци Руски доброволчески корпус и Легион "Свобода за Русия" разпространиха в социалните мрежи видеообръщения. Командирът на легиона с псевдоним Цезар съобщи, че неговите подразделения са преминали украинско-руската граница и заяви:
"Ние сме същите руснаци като вас. Ние сме същите хора като вас. Искаме нашите деца на растат в мир и да бъдат свободни хора. Да могат да пътуват, да учат и просто да бъдат щастливи в свободна страна. Това обаче не е възможно в съвременна путинова Русия, прогнила изцяло от корупция, лъжи, цензура, ограничаване на свободите и репресии".
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви, че президентът Владимир Путин е информиран за събитията в Белгородска област. Според Пеков целта на диверсията е да намали за украинската страна политическия ефект от загубата на град Бахмут.
На близо 83 процента възлизат загубите на вода в община Брезник през миналата година. От над 1.236 млн. куб.м. подадена вода от язовир "Красава" и от дренажа в село Гърло са фактурирани едва около 211 674 куб.м. Останалото количество са загуби по мрежата. Голямата разлика между подаваното количество вода от язовира и тази, която минава през..
Турция съзнава, че светът е станал твърде сложен, за да се занимава с нея, но и тя е станала твърде важна за Европа и САЩ и никой няма да ѝ повиши тон точно в момента , а от трета страна - всички страни, в които има управление от типа на Ердоган, опипват колко могат да натягат гайките, след като в Белия дом влезе Тръмп. Това мнение изказа пред БНР..
Признаването на Крим за руска територия и собствеността на Запорожката АЕЦ не са обсъждани в телефонния разговор между Доналд Тръмп и Володимир Зеленски. Това заяви украинският президент, който днес говори и пред събралите се в Брюксел европейски лидери. След разговора между Зеленски и Тръмп, от Белия дом съобщиха, че американска собственост..
В Лондон е в ход среща на висши военни от страните от така наречената коалиция на желаещите за изготвяне на планове по предложението за изпращане на мироопазващи сили в Украйна. Към срещата се присъедини и британският премиер Киър Стармър, който лично обяви в края на миналата седмица, че е време да се премине от дискусии към оперативна фаза...
Арестуваният вчера кмет на Истанбул Екрем Имамоглу призова членовете на управляващата в Турция Партия на справедливостта и развитието на президента Реджеп Ердоган "да надигнат глас" срещу несправедливите задържания. В обръщението си Имамоглу апелира представителите на турската съдебна система "да не мълчат". А към политиците, които са част..
От Главна дирекция "Гранична полиция" отчетоха, че има сериозен спад в мигрантския натиск през територията на страната, но въпреки това той не е спрял - това обясни главен комисар Антон Златанов. "Има държави - наши партньори, в които миграционната ситуация е по-тежка, но тя е по-тежка по море - тоест преодоляването на морските граници. Именно с..
От "Демократична България" обвиниха Бойко Борисов и Делян Пеевски в синхронизирана атака срещу снощния протест, организиран от "Правосъдие за всеки" под мотото: "Вън Пеевски от властта" заради присъствието на обвиняемия бизнесмен Васил Божков. Ето какво каза по този повод Ивайло Мирчев от "Демократична България": "За съжаление вчера на..
Заведения в цялата страна ще затварят днес за по няколко часа в знак на протест срещу на ДДС за бранша на 20 процента. Те настояват да им бъде..
Д-р Юлиян Моллов от Силистра, който работи в чужбина, основа фондация на свое име. 40-годишният анестезиолог и специалист по реанимация има амбицията..
Движението на тротинетки и велосипеди в пешеходната зона на Плевен предизвика първия лек инцидент. Блъснатото от велосипедист дете е с охлузвания...