Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Депутатите приеха на първо и второ четене промените в Закона за защита от домашно насилие

Снимка: Ани Петрова

Депутатите приеха на първо и второ четене промените в Закона за защита от домашно насилие. С тях "интимната връзка" се приравнява на фактическото съжителство - с брак и без брак. Това стана след остри дебати, продължили шест часа, в които най-оспорвани бяха дефиницията за "интимна връзка" и срокът от 60 дни за признаване на трайност в отношенията.

Дебатът започна с изявление от страна на един от вносителите на предложението - съпредседателят парламентарната група на ПП-ДБ Кирил Петков:

"Обществото даде ясна заявка - "Нито един повече!". Дебора беше точно в интимна връзка и когато е получила първите заплахи, ако днешните промени бяха факт, тя можеше да потърси закрива. Днешният дебат обаче показва колко незряло, колко лимитирано и колко просташки се мисли в тази зала по този толкова важен проблем".

Последва обвинения от опозицията, че вносителите ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС търсят политически дивиденти.

"Изключително грозно е как "управляващата сглобка" използва една трагедия на едно момиче в Стара Загора, за да се опита да си измие отвратителния съюз", заяви Тошко Йорданов от ИТН.

Напрежението в зала ескалира заради предложението на управляващите законът да бъде приет окончателно на две четения в едно заседание.

Лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов заплаши със сезиране на Конституционния съд:

"Това е поредното нагло изплюване в лицето на държавността от формацията, която е окупирала в момента управлението на държавата по абсолютно незаконен превратаджийски начин".

До остра размяна на реплики се стигна и след като Надежда Йорданова, депутат от ПП-ДБ и бивш правосъден министър, предложи и в дефиницията за "интимна връзка" да се смята фактическо съжителство, без да се уточнява, че партньорите са от различни полове. Тя каза, че се съобразява с мнението на ВКС, за да се разшири обхвата на защитените от закона:

"И действително да обхване всички останали други хипотези и освен тези, при които лицата живеят като съпруг и съпруга, но не са обвързани в брак".

Това даде основание на депутатите от БСП да заявят, че се готви приемане на Истанбулската конвенция и още от лидера на партията Корнелия Нинова:

"Това уважаеми български граждани е първият официален законодателен пробив за въвеждане и узаконяване на еднополови връзки и бракове".

Отговорът на Манол Пейков от ПП-ДБ:

"Тези хора реално съществуват. Значи и те трябва да бъдат защитени. Какъв е проблемът? Това е разширение, което прави закона по-хуманен. Ама не е смешно това", каза Пейков.

В крайна сметка при гласуването изненадващо беше прието предложението на БСП в закона изрично да бъде записано, че връзката трябва да е между мъж и жена. Това изненада залата, тъй като първоначално то беше отхвърлено. Обратът настъпи с гласуването на 13 депутати от ГЕРБ, които не бяха участвали в първото гласуване, а при второто подкрепиха предложението на БСП.

По последна редакция понятието "интимна връзка" в закона означава - съвкупност от доброволни, трайни, лични, интимни и сексуални отношения между две физически лица от мъжки и женски пол, независимо от това дали споделят едно домакинство и чието възникване, съдържание и прекратяване не са обект на правно регулиране от друг закон. Като трайни отношения се определят тези, които са с продължителност поне 60 дни.

Скандал предизвика нецензурна реплика на Вежди Рашидов, казана при забравени включени микрофони на трибуната.

По късно Рашидов разпространи позиция, в която се извинява на обществото за думите си.

"Извинявам се за изречените от мен думи днес по време на почивката на пленарното заседание. Давам си сметка, че използваният от мен език е недопустим, особено в настоящия дебат и момент. Още веднъж моля за извинение пред цялото българско общество и всички жертви на насилие".


По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Събитията в здравеопазването през 2024-та

Събитията в здравеопазването, които повлияха върху живота на хората през изминалата година. НЗОК е проверила случаи на многократно хоспитализирани през годината хора Станимир Михайлов: Бюджетът на НЗОК запазва политиките, провеждани през тази година Първият ни медицински хеликоптер засега остава без лебедка Главчев:..

публикувано на 22.12.24 в 14:09

Спирала от избори през 2024 г. силно разклати здравината на държавните финанси

След като България навлезе в спирала от предсрочни парламентарни избори, здравината на държавните финанси силно се разклати.  За догодина се оформя сериозен дефицит, който мнозина очакват да надхвърли 3%, въпреки заявката на служебния кабинет. Причината е, че разходите, особено в частта им за персонал, са изключително раздути, а повечето..

публикувано на 22.12.24 в 13:59

Полицията е взела всички необходими мерки за охрана на празничните базари

Министърът на вътрешните работи Атанас Илков увери, че полицията е взела всички необходими мерки за охрана на празничните базари. Той заяви, че няма информация за заплахи с действия, подобни на тазседмичното смъртоносно нападение на коледен базар в германския град Магдебург:  5 станаха жертвите на нападението на коледния базар в Магдебург..

публикувано на 22.12.24 в 13:57

Мъж загина при ПТП на АМ "Струма" край Бобошево

30-годишен мъж беше ударен от камион и загина на автомагистрала "Струма" край Бобошево, съобщиха от Областната дирекция на полицията в Кюстендил. Инцидентът станал около 9,30 ч. тази сутрин. Неясно по какви причини, но камионът, управляван от гръцки гражданин,  е навлязъл в аварийната лента и с ремаркето е ударил стоящия до спрял лек..

публикувано на 22.12.24 в 13:47

За бизнеса 2024-та е годината на Шенген. А еврозоната?

България в Шенген - на два пъти 2024-та. Най-накрая пълноправно членство. Сега страната ни поглежда с оптимизъм и с повече самочувствие и към еврозоната . С огромно притеснение за бюджета обаче. Раздути разходи срещу скромни приходи и риск за финансовата стабилност на държавата.  България и Румъния вече са пълноправни членове на Шенген..

публикувано на 22.12.24 в 13:47

Съдебната власт си остана на дъното на общественото доверие и през 2024-та

И през 2024 съдебната власт си остана на дъното на общественото доверие.  А политическата нестабилност още повече засилили усещането, че разделението на властите е просто декларация.  Кои събития и процеси белязаха съдебната 2024?  2024-та се превърна и в година на знакови политически раздели 2024-та на бързи обороти с проф. Петър..

публикувано на 22.12.24 в 13:35
Димитър Главчев

Димитър Главчев стана първият премиер, избран от "домовата книга"

Оказа се, че служебното правителство, с премиер Димитър Главчев, управлява България най-дълго през тази година. За първи път премиерът беше избиран от т.нар. "домова книга". "Домовата книга" обаче се оказа пълна с хора, които "не искаха да стават цар", както се казваше в една приказка.  2024-та на бързи обороти с проф. Петър Стоянович, Петьо..

публикувано на 22.12.24 в 13:13