Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Президентът обсъди кадровото обезпечаване и модернизацията на БА с министъра и началника на отбраната

Снимка: Прессекретариат на президента

Държавният глава Румен Радев е провел днес среща на "Дондуков" 2 с министъра на отбраната Тодор Тагарев и с началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов, съобщават от прессекретариата на държавния глава.


На срещата са били обсъдени въпросите за предприемането на спешни мерки за кадровото обезпечаване на Българската армия и за неотклонни действия за ускоряване на нейната модернизация, се допълва в информацията от президентството.


И още: Преустановяването на отлива на военнослужещи – подготвени офицери, сержанти и войници, както и привличането на хора с качества във Въоръжените сили и тяхното задържане, изискват адекватни социални програми и условия за тяхната пълноценна подготовка, е подчертал президентът.


Усложнената среда на сигурност изисква отговорно отношение и своевременни действия на всички нива на държавата за гарантиране на националната сигурност чрез развитие на адекватни отбранителни способности и оперативна съвместимост на Въоръжените сили, е посочи още държавният глава Румен Радев.


По публикацията работи: Мария Йорданова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Двама души са загинали при руска атака в Харков

Двама души са загинали, а най-малко 25 са ранени при руско нападение с дронове срещу военна болница, търговски център, жилищни блокове и други цели в украинския град Харков късно вечерта в събота, съобщи "Ройтерс", като се позовава на местните власти и украинската армия. "По предварителна информация има ранени сред военнослужещите, които се..

публикувано на 30.03.25 в 14:01

Площадът на с. Церово вече ще носи името на Гене Телийски

Площадът на село Церово вече ще се казва "Гене Телийски" - на името на поборник от Априлското въстание и ярък участник в подготовката на събитията от април 1876 година. Предложението бе направено от инициативен комитет и единодушно прието от Общинския съвет в Лесичово. Гене Телийски е роден на 15 април 1830 година в село Церово, израснал и..

публикувано на 30.03.25 в 13:56

Кюстендилската галерия гостува в Братислава с изложба и книга за Майстора

Кюстендилската галерия гостува в Братислава с изложба и книга за Майстора, а организатор е Българският културен институт там. Събитието преминава под патронажа на Н. Пр. извънредния и пълномощен посланик на България Васил Петков. То е в крак с новите изисквания за провеждане на значими събития – част от съвместната политика на културната..

публикувано на 30.03.25 в 13:38
Костадин Ангелов

Костадин Ангелов: Проруските партии се събраха, за да атакуват влизането на България в еврозоната

Проруските партии се събраха, за да атакуват влизането на България в еврозоната. Това заяви пред БНР Костадин Ангелов, председател на Съвета за съвместно управление, по повод внесения от "Възраждане", МЕЧ и "Величие" вот на недоверие към правителството. "Възраждане", "Величие" и МЕЧ внесоха в деловодството на НС вот на недоверие Той е за..

публикувано на 30.03.25 в 13:15

Гърция: Разбиха престъпна мрежа за измами на бензиностанциите

Гърция разби престъпна мрежа за продажба на нелегално внесено гориво. При схемата клиентите са ощетявани, като са зареждали по-малко бензин от платеното количество. Около 250 бензиностанции са участвали в престъпната мрежа, като повечето от тях се намират в Северна Гърция. Клиентите са били ощетявани със заредено 30% по-малко гориво от..

публикувано на 30.03.25 в 13:05
Учение на гръцката армия в близост до столицата Атина - снимка от април 2023

Атина превъоръжава армията си с 3,6 млрд. евро

Поради стратегическото място на Гърция Европейската комисия отпуска 3,6 милиарда евро за превъоръжаване на армията, съобщават гръцките медии, които цитират правителствени източници. Атина отделя 2,6% от брутния вътрешен продукт за модернизиране на армията в последните две години. Средствата ще бъдат предназначени най-вече за противовъздушна..

публикувано на 30.03.25 в 13:05
Зорница Русинова

Зорница Русинова: Влизането в еврозоната ще помогне за справянето с дефицита на кадри

Присъединяването към еврозоната ще помогне за справянето с дефицита на кадри, заяви председателят на Икономическия и социален съвет Зорница Русинова. През седмицата тя участва в конференция, посветена на ползите от единната европейска валута за туристическия бранш. Русинова припомни, че бизнесът и синдикатите безусловно подкрепят смяната на лева с..

публикувано на 30.03.25 в 12:43