Пред Съдебната палата в София започна протест заради извършеното през юли в Цалапица убийство на 24-годишния Димитър Малинов. За поредна вечер хората настояват за прозрачно разследване и справедливи наказания за заподозрения за убийството Рангел Бизюрев, който веднага след престъплението замина за Германия, и братята Валентин и Борислав Динкови, обвинени към този момент за укривателство.
След дни на протести в Цалапица, провокирани от убийството на 24-годишния Димитър Малинов, близки и жители на селото се събраха на протест пред Съдебната палата в центъра на столицата. Целта – да бъдат чути от властта. С едноминутно мълчание протестиращите почетоха паметта на убития Димитър. Малко столичани се отзоваха на поканата да протестират заедно. Те скандираха "Убийци", "Мафия" и "Аз съм Митко и няма да мълча".
Исканията им остават същите – прозрачно разследване и справедливи наказания за виновните. Поискаха и дисциплинарно уволнение на началника на полицията в Стамболийски, чиито действия, според тях, са причина за бягството на заподозрения Рангел.
Те продължават да твърдят, че полицаи са оказвали чадър и това е дало възможност на заподозрения за убийството Рангел Бизюрев да избяга в Германия. И, въпреки че началникът на районното полицейско управление в Стамболийски вече е отстранен, назначена е проверка и вътрешният министър Калин Стоянов обеща още наказания, ако се открият данни за нарушения при разследването и бездействие, те не са доволни от действията на държавата досега.
"Аз лично смятам, че не се прави нищо конкретно за прилагане на законите и в много голяма част от случаите все едно се очаква проблемите да се разрешат от само себе си, което на практика няма как да се случи, особено в ситуации като тази", каза протестираща жена.
"Прави се опит да бъде политизирана цялата ситуация. Във всеки един от случаите. И мъката на хората да бъде използвана срещу тях самите на практика, защото всеки от тях остава омерзен и опетнен по този начин", коментира друга участничка в протеста.
Жителите на Цалапица не са удовлетворени от липсата на напредък по разследването и от реакцията на държавата дотук.
"Ние виждаме, че има доста рокади в МВР. Но към този момент не сме сигурни дали просто не са политически. Така че, това което ние искаме, е прозрачност. Ние знаем, че се води в момента разследване и не е редно да се изнася допълнителна информация, но все пак искаме раздвижване. Рангел го няма истината остава мистерия към този момент", коментира протестираща.
Майката на убития млад мъж Атанаска Бакалова беше конкретна – иска помагачите на Рангел да получат същото наказание като него – доживотен затвор.Тя заяви, че и до момента не знае какво е предизвикало убийството и отново настоя за справедливост.
"Искаме справедливост за сина ми. Не заслужаваше толкова жестоко убийство. Искаме да си получат заслуженото. Искаме истината да излезе наяве и всички виновни, замесени, да си понесат наказанието. Доживотен затвор без право на замяна – това им е наказанието. Това трябва да е справедливостта", категорична е тя.
Протестиращите искат доживотен затвор както за Рангел, така и за двамата 19-годишни близнаци, които са укрили тялото на Димитър.
И майката, и жителите на Цалапица заявиха, че ще продължат с протестите, докато истината не излезе наяве и извършителите не бъдат наказани. Минути след 19 часа протестиращите се отправиха на шествие до Министерството на вътрешните работи, където протестът приключи.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви днес, че ще въведе реципрочни мита както за съюзниците, така и за съперниците на САЩ, предаде АФП. "Ако те са наложили мита или данък на нас, ние налагаме абсолютно същото ниво на мита или данък на тях, толкова е просто", заяви Тръмп. Тръмп: Днес е големият ден, предстоят реципрочни мита Президентът..
Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп обяви, че би искал отново да приобщи Русия към Г-7. По думите му изгонването на Москва от Групата е било грешка, съобщиха информационните агенции. Тръмп визира положението от преди 2014 година, когато руската страна беше редовно представена на срещите на седемте най-богати държави във формат, по-известен..
Кирил Гумнеров от коалицията "Граждани за общината" е новият председател на Общинския съвет в Ловеч. Той беше избран на извънредно заседание на мястото на подалия оставка в средата на януари Стефан Тихолов от коалицията "Има такъв народ - Български възход", която спечели последните местни избори в Ловеч. Кирил Гумнеров беше единствения издигнат..
Голям пожар гори в склад между кварталите "Илиянци" и "Требич" в София. Няма пострадали. От Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" уточниха, че сигналът за огъня е подаден малко след 20:00 часа тази вечер. По първоначална информация огънят е започнал в склад за палети. Към момента няма данни за пострадали,..
Български и испански военнослужещи от специалните сили демонстрираха бойни способности на полигона "Црънча“. Демонстрацията е част от учението "Устойчива стрела", което се провежда паралелно в Румъния, Гърция и България. Испания мобилизира почти 3000 войници за участие в учението на НАТО "Устойчива стрела" У нас учението "Устойчива..
Столичният общински съвет одобри удължаването с още 4 години на договора с частната компания "МТК Груп", която превозва пътници в северните райони на София. Според Борис Бонев от "ПП-ДБ-Спаси София" договорът ощетява бюджета на Общината с поне два милиона лева на година: "Поредна далавера в Столичния общински съвет - ГЕРБ, БСП, Карлос..
Разнобой в НАТО - генералният секретар на Алианса Марк Рюте иска разходите за отбрана да бъдат поне 3 на сто от БВП, американският секретар по отбраната Пийт Хегсет настоява те да са 5 на сто. Това се разбра от заключителните брифинги на двамата след края на заседанието на министрите на отбраната на Пакта в Брюксел. Военните министри на..
4 организации обявиха бойкот на търговските вериги в страната заради високите цени на хранителните стоки. В един от престижните южни квартали..
Плевен е застрашен и тази година от воден режим. За това алармира кметът на града д-р Валентин Христов. "Плевен отдавна има сериозен проблем с..
Ще спасим ли малките квартални магазинчета, ако на 13-ти февруари не посетим големите търговски вериги? Няколко организации призоваваха за..