Министерството на земеделието и храните изпрати до медиите позиция по повод на пресконференция на браншови организации от сектора на животновъдството.
Следва пълният текст.
Във връзка с изразената днес позиция на браншови организации от сектор „Животновъдство“ позицията на Министерството на земеделието и храните е, че Правителството и МЗХ изпълняват стриктно поетите ангажименти по подписания Меморандум със земеделските производители и животновъди от 20 септември. Екипът на Министерството и ресорните му агенции са в постоянен диалог с всички браншови организации, като се полагат целенасочени усилия по изпълнението на всичките му точки, в максимално кратко време.
Изплащането на обещаните средства се осъществява в ускорен порядък. От подписване на Меморандума до момента са изплатени 381 633 157 лв.
На 28 септември 2023 г. Държавен фонд „Земеделие“ изплати 179 325 404 лв. на 34 695 земеделски стопани по държавната помощ „Помощ в подкрепа на ликвидността на земеделски стопани за преодоляване на негативното икономическо въздействие на руската агресия срещу Украйна“. Съгласно сключения меморандум изплащането им следваше да се осъществи до 30 септември 2023 г.
Бюджетът по помощта за 2023 г. бе увеличен и е в размер на общо 426 000 000 лв. От началото на годината до момента общата изплатена сума по тази помощ е в размер на 381 613 472 лв. на 35 364 лв. земеделски стопани. Остатъкът от 44 386 527 лв. ще бъде преразпределен след отпадане на тавана за помощта, който е в размер на до 250 000 евро. Вчера, 23 октомври 2023 г., министърът на земеделието и храните Кирил Вътев получи пълна подкрепа от еврокомисаря по земеделие Януш Войчеховски във връзка с увеличаването на тавана на помощта, както и за продължаване на помощта за Украйна и през 2024 г. Срещата между двата се проведе във връзка с изпълнение на Меморандума.
Еврокомисарят заяви, че решението се очаква в най-скоро време на Колежа на комисарите.
Средствата по държавната помощ „Помощ за компенсиране на щетите по земеделските култури, причинени от неблагоприятни климатични условия, които могат да бъдат приравнени на природни бедствия“ също са изплатени по-рано от предвиденото. ДФ „Земеделие“ е изплатил общо 21 568 331 лв. на 786 земеделски стопани, които подадоха заявления по схемата. Съгласно меморандума на 28 септември 2023 г. бяха изплатени 17 735 482 лв. на 708 стопани, а на 19 октомври – се изпратиха още 3 832 848 лв. на 78 земеделци.
В изпълнение на поетите ангажименти на последното си заседание Министерски съвет одобри 27,5 млн. лв. заедно с още 20 млн. лв., които вече са дадени от ДФЗ Министерски съвет осигури общо 47,5 млн. лв. по програма de minimis. Представителите на браншовите организации са поканени да участват в работната група, която ще разработи методиката, по която ще се изплащат средствата.
Министерство на земеделието и храните работи активно за изпълнение на всички ангажименти от Меморандума.
В Помпей, археолозите откриха в антична вила стая с уникални афрески свързани с древното божество Дионис, датиращи от 1-и век преди новата ера. Новата вила на мистериите в Помпей, бе открита в центъра на древния град. Археолозите я нарекоха "Къщата на Тиасос", заради стенописите свързани с мистериите на Дионис. Най-впечатляваща е голяма..
Съединените щати са дали съгласие за посланик на Русия във Вашингтон да бъде назначен Александър Дарчиев, съобщава руската агенция Интерфакс. Това е станало по време на вчерашните руско-американски преговори в Истанбул. Очаква се Дарчиев да замине за Съединените щати в най-скоро време, съобщиха от руското външно министерство. От 2005 до..
Британският министър на международното развитие Анелийз Додс подаде оставка заради обявените от премиера Киър Стармър съкращения в бюджета за чуждестранна помощ, чрез които да се финансира увеличаването на разходите за отбрана. В писмо до сър Киър Стармър, Анелийз Додс каза, че съкращенията на международната помощ, обявени по-рано тази..
От днес "Виваком България“ няма право да прилага индексираните цени на месечните такси, които в началото на годината бяха увеличени със суми между един и два лева. Това съобщиха от Комисията за защита на потребителите, след като Върховният административен съд потвърди предварителното изпълнение на заповедта на председателя на комисията, с..
Тази година сме преживели най-студения февруари от 2013 насам. Това показват измерванията на Националния институт по хидрология и метеорология (НИМХ). Най-ниската минимална температура в населено място е минус 22,5°C, измерена на 22 февруари в гр. Главиница, област Силистра. На връх Мусала най-студено е било на 20 февруари - минус 23,1..
Катастрофа между бус и автобус затруднява движението по Северната тангента. Сигналът за инцидента е подаден в 16:04 часа, съобщиха за БНР от Центъра за спешна медицинска помощ в столицата. На място са изпратени две линейки. Пострадал е шофьорът на автобуса. Той е с рана на крака. Не се е наложила хоспитализация. Образувало се е..
Делото срещу Георги Георгиев, обвинен за упражненото насилие над Дебора Михайлова от Стара Загора, започва отначало. На днешното разпоредително заседание беше определена първата дата за разпит на свидетели - 11 април. Преди това защитата на подсъдимия отправи две искания за отвод на новия съдебен състав, които бяха отхвърлени...
На 49-годишна възраст внезапно почина Янко Маринов - високо ценен пианист и органист, византолог, ерудит, научен изследовател и основател на консорта за..
70 работници и служители на плевенската фирма "Паркстрой" ще си получат спрените заплати до дни. Общината намери решение, след като отправи..
Откакто сме в Шенген, няма кой да контролира разрешителните за превоз. Ние нямаме контролен орган какви разрешителни се използват, от кого, кои..