Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Синдикатите в градския транспорт започнаха разговори за нов колективен трудов договор

Снимка: БГНЕС (архив)

Лидерите на Федерацията на транспортните работници "Подкрепа" и Федерацията на транспортните синдикати към КНСБ започнаха поредица от срещи във връзка със сключването на нов колективен трудов договор в дружеството "Столичен автотранспорт". Срокът на действие на стария договор изтича на 16-и декември. Ако дотогава не се постигне консенсус в преговорите с кмета на столицата Васил Терзиев и ръководството на дружеството, синдикалистите заплашиха, че ще пристъпят към подготовка на ефективна стачка и може София да остане без автобуси на градския транспорт.

Синдикалистите настояват в новия колективен трудов договор на столичния автотранспорт да залегнат редица искания, сред които за всеки отработен нощен час или част от него да се заплаща допълнително трудово възнаграждение в размер на 80% от минималната часова работна заплата на дружеството.

Друго искане е да подсигурят средства за поевтиняване на храната по 20 лева на ден за действително отработено време, както и да бъде увеличен основният годишен отпуск на водачите.

От федерация на транспортните работници "Подкрепа" предупредиха, че  заради проблемите с нелеките условия на труд и недостатъчния размер на трудовите възнаграждения шофьорите продължават да напускат и понастоящем дружеството работи с 250 водачи по-малко.

От понеделник Федерацията на транспортните синдикати към КНСБ започна поетапни протестни действия с искане за 37 милиона лева допълнително в държавния бюджет за ръст на възнагражденията в градския транспорт в страната, от които 30 милиона за столицата.  На този етап действията са символични - с поставяне на протестни табели на превозните средства.

По публикацията работи: Георги Николов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Започна полагането на около километър предпазна мрежа на пътя при с. Ябълково

Община Кюстендил започна полагането на около километър предпазна мрежа на пътя при с. Ябълково, където в края на миналата година стана ПТП с коне и загина 18-годишно момиче, а две други нейни връстнички бяха ранени. Екипът работи и почивните дни. Граждани протестираха срещу бездействието на институциите до пътя Кюстендил-ГКПП-Гюешево..

публикувано на 09.03.25 в 19:16

Израел нанесе въздушен удар в северната част на Ивицата Газа

Израел нанесе въздушен удар по бойци в северната част на Ивицата Газа, с което наруши и без това крехкото примирие, докато се подготвяше за нови преговори в Доха относно бъдещето на примирието с "Хамас".  Палестинската групировка неколкократно призова за незабавно започване на преговорите за втората фаза на примирието, която се надява да доведе до..

публикувано на 09.03.25 в 17:35

Полицията издирва 20-годишен жител на град Кула

Екипи на полицията под надзора на Окръжна прокуратура - Видин, извършват множество оперативно-издирвателни и процесуално-следствени действия във връзка с обявен за общодържавно издирване на 5 март т. г. 20-годишен жител на град Кула, съобщиха от Областната дирекция на МВР във Видин.  В хода на продължаващите и към момента действия по..

публикувано на 09.03.25 в 17:16

Ден на отворените врати в Софийския университет

Нараства интересът на кандидат-студентите към Софийския университет, наблюдават студентите от Студентския съвет. За поредна година те организират Ден на отворените врати в Централното фоайе на Ректората. В Деня на отворените врати на Софийския университет на главния вход на Ректората се образува опашка от настоящи и бъдещи кандидат-студенти...

публикувано на 09.03.25 в 16:04

Въоръжен мъж е прострелян от службите пред Белия дом

Служители на "Сикрет сървис" са простреляли тази нощ пред Белия дом въоръжен мъж, който сега е настанен в местна болница, съобщи в изявление службата, цитирана от "Ройтерс". По това време американският президент Доналд Тръмп се е намирал извън сградата и е прекарвал уикенда в имението си във Флорида. Служители на "Сикрет сървис" са получили..

публикувано на 09.03.25 в 15:50

Започва данъчната кампания в Гърция

От 17 март се отваря приложението за подаване на данъчна деклация в Гърция. Властите припомнят, че е задължително да се попълни декларация от всички собственици на недвижими имоти, сред които има и много българи. Ако имотът се отдава под наем, задължително се вписва приходът за изминалата година. Информация към финансовите власти подават и..

публикувано на 09.03.25 в 15:40
Илон Мъск

Мъск подкрепи излизането на САЩ от НАТО

Илон Мъск изрази подкрепа за излизането на САЩ от НАТО, като заяви, че няма смисъл Америка да финансира отбраната на Европа, предаде "Блумбърг". Старши съветникът на американския президент Доналд Тръмп реагира на публикация в X , в която се заявява, че САЩ трябва да "излязат от НАТО сега!“.  "Наистина трябва“, написа съоснователят и главен изпълнителен..

публикувано на 09.03.25 в 15:33