Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Синдикатите призоваха за край на фермерските блокади във Франция

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Синдикатите на френските фермери призоваха за край на блокадата на пътищата след страната, след като премиерът Габриел Атал обяви безпрецедентни мерки за помощ на селскостопанския сектор.

150 милиона евро данъчна и социална помощ е обещана на френските фермери - това обяви на пресконференция френският премиер Габриел Атал на третия ден от блокадата. Правителството обеща и незабавен строг контрол на произхода на земеделските стоки, като санкциите могат да достигнат до 10% от приходите на нарушителите.

Всички големи търговски вериги ще бъдат подложени на проверка в следващите дни, заяви министърът на икономиката Брюно льо Мер. Френските власти ще настояват и за по-стриктен европейски контрол върху произхода на продукцията и ще поощряват производството на биопродукти.

Премиерът припомни, че Франция се противопоставя на търговското споразумение на ЕС и страните от Меркосур..

"Ще впишем в закона селскостопанския суверенитет", обеща той.

Министърът на земеделието от своя страна допусна въвеждането на предпазна клауза за вноса на някои украински продукти. В отговор председателят на синдикалната федерация на фермерите.

Арно Русо призова за оттегляне на блокадите, но предупреди за нови форми на протест. и отбеляза, че Европа остава глуха за исканията на фермерите. 
По публикацията работи: Георги Даскалов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Президентът на Украйна Володомир Зеленски

Зеленски: Русия се готви за мащабна офанзива в североизточна Украйна

Териториалният спор между Украйна и Русия трябва да бъде решаван след прекратяване на огъня, заяви украинският президент Володимир Зеленски. "Териториалният въпрос е сложен. Той трябва да бъде обсъден по-късно, но червените линии трябва да бъдат изложени веднага. Ако американската и руската страна обсъждат тези теми, нека ги обсъждат. Нашата..

публикувано на 15.03.25 в 19:34

"Хамас" обвини Израел в нарушение на споразумението за прекратяване на огъня в Газа

От палестинската групировка "Хамас" обвиниха Израел в "грубо нарушение" на споразумението за прекратяване на огъня в ивицата Газа, след като агенцията за гражданска отбрана на палестинската територия съобщи, че девет души са били убити днес при израелски удари в северния град Бейт Лахия. Няколко са ранените, предаде АФП. Израелските военни..

публикувано на 15.03.25 в 19:09

Червеният код за поройни дъждове в Тоскана остава

Нивото на тревога в италианската област Тоскана остава високо заради поройните дъждове и придошлите потоци и реки. Обявен е червен код за хидравличен риск до края на деня в отделни части на региона. Жертви и пострадали няма, а само сериозни материални щети. В област Емилия-Романя ситуацията е под контрол. Свлачища, евакуации и спасителни..

публикувано на 15.03.25 в 18:53

Митинги в подкрепа на европейските ценности се провеждат в Румъния

Проевропейски митинги се провеждат в Букурещ, в други градове в Румъния, както и в няколко европейски столици.  Демонстрациите са под надслов "Евроманифест" и са в подкрепа на върховенството на закона в страната и против фашистката и крайнодясна идеология, както и руската пропаганда. "Демокрацията не е сделка, а идеал. Това не е точка..

публикувано на 15.03.25 в 18:24
Белград - протест

Многохиляден антиправителствен протест блокира центъра на Белград

Мащабен антиправителствен протест блокира центъра на Белград. Местни медии определят демонстрацията като най-многобройната в историята на Сърбия. Серия от инциденти с ранени и арестувани, и напрегната атмосфера белязаха протеста. Властите предупредиха за очаквано насилие и се заканиха, че всички нарушители ще бъдат арестувани. "15 за..

публикувано на 15.03.25 в 18:08
Киър Стармър

Стармър: Светът се нуждае от действия, а не от празни приказки и поставяне на условия

Британският премиер Киър Стармър заяви на пресконференция след приключилата виртуална среща на 25 световни лидери, че Украйна е показала извън всякакво съмнение, че иска мир, докато Владимир Путин се опитва да протака. "Светът се нуждае от действия, а не от празни приказки и поставяне на условия“, изтъкна Стармър. По-голяма група..

публикувано на 15.03.25 в 17:51
Володимир Зеленски

Зеленски определи представителите на Украйна в бъдещи мирни преговори

Президентът на Украйна Володимир Зеленски издаде указ, с който определи официалните представители на страната в бъдещи преговори за мирен договор. В делегацията влизат началникът на кабинета на президента Андрий Ермак, заместникът на Ермак Павло Палиса и министрите на външните работи и на отбраната Андрий Сибига и Рустем Умеров...

публикувано на 15.03.25 в 17:37