Парламентът обяви първия мандат за неуспешен. "За" приемането на заявлението на Мария Габриел, с което тя се отказва от гласуване на предложеното от нея правителство, гласуваха 236 депутати.
1 народен представител от ПП – ДБ се въздържа.
Проектът на решението беше внесен преди ден от зам.-председателя на ПГ на ГЕРБ-СДС Теменужка Петкова, след като преди това сутринта номинираната за министър-председател от най-голямата парламентарна група Мария Габриел подаде писмо в Народното събрание, с което се отказва от кандидатурата си и заяви, че няма да предложи състав и структура на кабинет.
Само час продължи дебата, завършил с 226 гласа "за" и само един "въздържал се" на депутат от ПП-ДБ и този резултат даде възможност НС да обяви за неуспешен първия мандат за съставяне на правителство. Дебатът започна с упреци на опозицията към управляващите, основно към ПП-ДБ, които ескалираха, когато от парламентарната трибуна съпредседателят на ПГ на формацията Атанас Атанасов обяви решението им - да изпълнят втория мандат като национален и общ с ГЕРБ-СДС, с хоризонт следващите девет месеца. Предложението включва още подписване на споразумение, изработено от преговорните екипи, за реформи в съдебната система, регулаторите и службите за сигурност с ясни дати, и, второ, запазване на настоящия състав и структура на МС.
"Това не е покана за допълнителни преговори извън посочената рамка. Това е предложение с израз на готовност да изпълним ангажиментите, които поехме публично преди девет месеца. При отказ ние ще считаме, че сме изпълнили задълженията си и ще върнем мандата неизпълнен на президента", каза Атанасов.
Тези, които искаха да сменят модела Борисов, сега му се молят да останат заедно на власт. Едните от страх, а другите от алчност, репликира го лидерът на БСП Корнелия Нинова.
"На какво сме свидетели днес. Не само, че го връщате. Молите му се да ви даде подаяние, да ви подаде хапка от властта. Уважаеми български граждани, рядко ще видите такова нещо. Това беше публично, политическо харакири. Изводите оставям на вас. Предстоят избори", коментира тя.
Нинова заяви, че БСП не желае да участва в преговори за втория мандат, нито иска да получи третия.
За предсрочни избори настояха и от "Възраждане" и ИТН.
"Ти сега си в най-унизителната поза да му се молиш на същия този, когото арестува, да продължи да те държи теб на власт. Ти си довиждане на следващите избори. И думата харакири вече има ново значение. Харакиро. Благодаря", обърна се към Кирил Петков депутатът от ИТН Станислав Балабанов.
"Ще бъде най-голямата грешка, ако го видите като молба. Вие не разбирате ли хора, че в политиката, както и в живота, най-важното нещо всяко свое действие да го правиш не от страх, не от алчност, а от чувство за дълг. Или ще запретнем ръкавите и ще кажем - България може повече, България заслужава повече и ще направим всичко възможно от чувството за дълг, не от чувството за страх, не от чувството за алчност", отговори му той.
Гласуването в Парламента дава възможност да продължи процедурата по връчване на следващия мандат. В рамките на дебата не се изказа нито един представител на ГЕРБ-СДС и ДПС.
Година след въвеждането на новата организация на движение около НДК, граждани от района излязоха на пореден протест с искане да се върне предишната. Протестиращите се събраха на кръстовището на бул. "Патриарх Евтимий" и ул. "Проф. Фритьоф Нансен" и затвориха временно едната лента от пътното платно, предаде БТА. Венцислав Банчев от организаторите..
Министерският съвет прие днес изменение на свое постановление от миналата година, с което бе поставен срок за новия пилотен затвор и учебен център за 400 осъдени мъже в дупнишкото Самораново - този срок беше 30 април 2025 г. С приетото днес постановление срокът се запазва, но ще бъде валиден само за дейности по завършването на..
След среща с представители на Министерството на финансите и НАП, Националната асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ) излезе с публичен призив да се отложи включването на торовете в списъка на стоките с висок фискален риск. Според заповед на финансовия министър, от първи май, торовете влизат в списъка на стоки с висок фискален риск, което..
Свидетели по делото за фалита на Дупнишката популярна каса ще бъдат довеждани принудително на предстоящите заседания, а на 15 от свидетелите призовки ще бъдат връчени от Съдебна охрана. Това се налага, за да може процесът да бъде финализиран. Дупнишката популярна каса беше обявена в несъстоятелност през 2013 год. Досега съдът е глобил заради..
Американският финансов министър Скот Бесънт заяви днес, че управляващият директор на Международния валутен фонд (МВФ) Кристалина Георгиева и президентът на Световната банка Аджай Банга трябва да спечелят доверието на администрацията на президента на САЩ Доналд Тръмп, предаде Ройтерс. Бесънт каза още, че Георгиева и Банга трябва да пренасочат дейността..
Продължава работата по уточняването на причинените щети от земетресението с магнитуд 6,2 по Рихтер, регистрирано днес след обяд в Западна Турция. Няма жертви, но властите съобщават за 150 ранени в Истанбул. Силно земетресение в Турция - 6,2 по Рихтер. Усети се и у нас Над 150 пострадали в паниката от труса в Истанбул Продължават..
Изпълнението и на критерия за бюджетен дефицит "няма да е последната добра новина" по пътя към еврото, заяви управителят на Българската народна банка Димитър Радев в интервю за БТА по време на Пролетните срещи на Световната банка и Международния валутен фонд, които се провеждат във Вашингтон. Така той отговори на въпрос, свързан с възможното..
България излиза от една зона на комфорт , изказа мнение пред БНР Богдан Паташев, бивш посланик на България във Ватикана в периода 2019 - 2023 г...
"Синя София" ще предложи на сесията на СОС на 24-и април, четвъртък, обединение около дясно управление на столицата. Това каза пред БНР Иван Сотиров,..
" Папа Франциск беше изключително светла личност, прекрасен човек. Интересуваше се от всичко, свързано с нашата страна и народ. Проявяваше жив интерес "...