Считано от днес Националният осигурителен институт (НОИ) преизчислява служебно пенсиите на около 350 000 работещи пенсионери с допълнителния осигурителен стаж, натрупан през 2023 година.
Любомира Язаджиева, директор на Дирекция "Пенсии" в Националния осигурителен институт поясни:
"Има случаи поради малко зачетен допълнително положен стаж или поради нисък значителен размер на пенсията – въпреки увеличението лицата не получават увеличение".
Любомира Язаджиева от НОИ уточни, че преизчислените си пенсии хората ще получат още този месец с редовното плащане.
От първи юли същите тези преизчислени пенсии на работещите пенсионери отново ще бъдат увеличени с редовното осъвременяване в размер на 11%.
Също от 1-ви юли се увеличава така наречената "вдовишка добавка" от досегашните 26,5% на 30%. Това ще засегне над 660 000 души.
10 младежи от Северна Македония не успяха тази вечер да дарят кръв в София за настанените там пострадали при пожара в дискотеката в Кочани. Тежко остава състоянието на приетите за лечение у нас 14 пострадали в пожара в Кочани Пътувалите от Щип млади хора завариха привечер палатката на БЧК пред "Пирогов" пуста. Десетимата младежи ще останат..
Управителят на ВиК дружеството в Ямбол Христина Микуцева е готова да подаде оставка при условие, че кметовете на петте общини в областта я поискат. Преди дни жители и кметове на над 40 села от община Тунджа протестираха пред сградата на ВиК-дружеството с настояване за справяне с проблемите с безводието. Селата на община Тунджа..
Десетки плевенчани се събраха на протест пред Съдебната палата в града тази вечер. Те настояват за строги присъди срещу хората, които упражняват насилие над животни. Три обвинения са повдигнати срещу Габриела Сашова и Красимир Георгиев, измъчвали животни "До живот“, това скандираха събралите се предимно млади хора пред Съдебната..
Обемът на новоотпуснатите ипотечни кредити намалява до 2,16 милиарда лева през последното тримесечие на миналата година спрямо 2,19 милиарда за периода юли – септември 2024-та. Това става ясно от текущ преглед на надзорните данни, обсъден от Управителния съвет на БНБ. БНБ: Увеличаване на банковите депозити и кредити с 1,8% през третото тримесечие..
Бившият здравен министър Костадин Ангелов, който сега председателства Съвета за съвместно управление, осъди Стойчо Кацаров, бивш служебен здравен министър, за 50 хил. лева заради твърдения, че е докарал болница "Александровска" до фалит. В решението на Софийския градски съд, който Ангелов публикува на страницата си във Фейсбук, пише, че "от..
Близо 200 човека се събраха пред Съдебната палата във Велико Търново тази вечер на протест срещу насилието над животни. Някои от протестиращите бяха довели и домашните си любимци. С протеста те се обявиха срещу действията на Габриела Сашова от Перник и на Красимир Георгиев от София, за които бяха изнесени данни от прокуратурата, че са..
Двама сръбски работници са пострадали тежко при трудова злополука в турски завод във Враца. Около 18,30 ч. те са били транспортирани с медицински хеликоптер до болница в София. Има опасност за живота им. Работниците са използвали вишка, за да демонтират високи стелажи, съобщи директорът на Инспекцията по труда във Враца Румен Младенов. И поясни, че..
Дано целта на мнозина не е била да делигитимират КС преди неговото произнасяне. Това заяви пред БНР проф. Янаки Стоилов, конституционен съдия,..