Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Извънредно заседание на парламента с четири законопроекта

Снимка: БТА
Чуй новината! Чуй новината:

Народното събрание ще заседава извънредно, за да гласува окончателно промените в Закона за хазарта, които забраняват рекламата на хазартни игри в медиите. 

Днешното заседание е последното преди великденската ваканция на депутатите.

Между двете четения на промените в Закона за хазарта парламентарните групи са внесли различни предложения.

От ГЕРБ и ДПС предлагат Съветът за електронни медии да осъществява надзора на рекламното съдържание в медийното пространство и при установени нарушения да сезира Националната агенция по приходите.

В предложенията уточняват, че забраната няма да важи за излъчването на тиражите на Българския спортен тотализатор. 

ГЕРБ и ДПС са записали още забрана за разкриване на казина и игрални зали в населени места под 5000 жители, ИТН – предлагат за населени места под 10 000, а "Възраждане" – под 15 000.

Различни са и внесените текстове за допустимата реклама на хазартни игри върху билбордове, като ПП-ДБ настояват отстоянието от всички образователни институции да е не по-малко от 250 метра, а ИТН - не по-малко от 500 метра. 

ПП-ДБ предвиждат забрана на хазартна реклама върху имущество, собственост на държавата и общините, а "Възраждане" са предложили санкции при нарушения, достигащи до 50 хиляди лева за юридически лица и еднолични търговци и до 30 000 за доставчици на медийни услуги.

На извънредното заседание днес депутатите окончателно ще гласуват за законопроекта за отпадане на патентния данък за бране на билки, гъби и горски плодове.

В дневния ред е и второ четене на ратификацията на ново изменение на договора за американските изтребители F-16, Block 70 и свързаната с тях поддръжка.

На първо четене влизат промените в Закона за политическата и гражданска реабилитация на репресирани лица, внесени от ГЕРБ и ДПС. 

Те са свързани с отстраняване на несправедливост и осъвременяване на пенсионното подпомагане на репресираните лица и техните преживели съпрузи. Промените засягат около 6 000 български граждани, вкл. около 1 000 репресирани при насилствената смяна на имената в периода 1984-1989 година.

Преди извънредното заседание на НС Комисията по бюджет и финанси ще разгледа на второ четене промените в Закона за хазарта. Основните промени се отнасят до забраната на рекламата на хазарт в медиите и ограничаването на игралните зали в малките населени места с жители до 5 000 души.

От Асоциацията на българските радио- и телевизионни оператори реагираха остро на предложенията. Също и от хазартния бранш.

Промените бяха внесени в последните дни от работата на 49-то Народно събрание от Теменужка Петкова от ГЕРБ - СДС и Йордан Цонев от ДПС, а след заседанието на водещата бюджетна комисия се очаква да бъдат разгледани и в пленарната зала.

По публикацията работи: Антония Чорева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. д-р Веселка Дулева

Според статистиката на НЦОЗА 13% от българките между 19 и 29 години са с тегло под нормата

Около 13 процента от българките между 19 и 29 години са с тегло под нормата. Тази тенденция, която се отчита на основа на проучвания от последните години, представи проф. Веселка Дулева, специалист по хранене и началник на отдел в Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА): "Това е активна детеродна възраст, когато организмът трябва да..

публикувано на 04.03.25 в 18:55

РИОСВ - Смолян провери сигнал за нанесена щета от мечка

Регионалната инспекция по околна среда и води в Смолян провери първия за годината сигнал за нанесена щета от мечка върху селскостопанско имущество. По време на огледа в пасище в местност Краево, землище на девинското село Триград, е открита мъртва крава, заровена с горска постилка и трева. В близост до мястото на нападението в снега са..

публикувано на 04.03.25 в 18:48
Божидар Божанов

Божидар Божанов се отказа от имунитета си

Депутатът от "Продължаваме промяната - Демократична България" Божидар Божанов се отказа от имунитета си. Той му беше поискан от изпълняващия функциите главен прокурор Борислав Сарафов на 27 февруари. Божидар Божанов: Още днес ще си дам имунитета Според прокуратурата Божидар Божанов в качеството си на министър на електронното управление и..

публикувано на 04.03.25 в 18:42
Контейнерновоз разтоварва на терминал Conley в Бостън, Масачузетс, САЩ, 27 февруари 2025 г.

САЩ се връщат към политиката на обмитяване на вноса - първо за Канада, Мексико и Китай

Днес влязоха в сила новите 25-процентни мита, наложени от президента на САЩ Доналд Тръмп, върху вноса от Мексико и Канада, както и удвоените до 20% американски мита върху китайските стоки. Това се оценява от наблюдатели като начало на търговска война с трите най-големи бизнес партньора на САЩ. Тръмп: Митата за Канада, Мексико и Китай влизат в сила..

публикувано на 04.03.25 в 18:24
Президентът на Украйна Володимир Зеленски

Зеленски предлага "незабавно въздушно и морско примирие"

Украинският президент Володимир Зеленски е предложил незабавно въздушно и морско примирие, ако Русия приеме същото, съобщава АФП.  Първият етап от края на войната да бъде освобождаването на затворниците и въздушно примирие, спира се използването на ракети и дронове с голям обсег, бомбардировките на енергийната и гражданската инфраструктура,..

публикувано на 04.03.25 в 18:24

Христо Симеонов: Държавата е обявила война на българския баща

За промени в Закона за защита от домашното насилие настояват представители на сдружения "Честни и независими“ и "Гласът на бащите“. На пресконференция те заявиха, че начинът, по който се прилага законът, не отговаря на европейските стандарти. Законът за домашното насилие се използва за разделение на семейството и е активен само, ако..

публикувано на 04.03.25 в 17:58

Почит за жертвите на Вранчанското земетресение в Свищов

В Свищов бяха почетени жертвите на така нареченото Вранчанско земетресение, което на днешния ден преди 48 години взе над 100 жертви и причини значителни материални щети.    В деня на трагедията всяка година в Свищов се почита паметта на жертвите с поднасяне на цветя на местата, където някога са се намирали двете напълно срутени жилищни сгради, в чиито..

публикувано на 04.03.25 в 17:54