Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Главчев даде старт на разчистването на терена за Националната детска болница

Снимка: БТА

В Международния ден на детето беше поставено символично начало на подготовката за строителството на Национална детска болница. Разчистването на терена ще отнеме седем месеца, а изграждането на лечебното заведение ще продължи 3-4 години. В церемонията участваха служебният премиер Димитър Главчев и министрите на здравеопазването и на регионалното развитие.

"Честит празник на българските деца. Те са нашето бъдеще и всички очакваме от тях да са щастливи, за което и ние трябва да допринесем, разбира се", обърна се към всички деца премиерът при символичното начало на разчистването на терена, където ще бъде изградена Националната детска болница.

Доктор Владко Григоров, изпълнителен директор на здравната инвестиционна компания за строителството на детската болница, заяви:

"Стартираме всички процедури по проектиране и изграждане на Националната детска болница. Оттук нататък имаме 7 месеца, в които трябва всичко това, което виждате, да се премахне, включително и основите. Тук имате минус 3 етажа под тази голяма сграда и допълнителните сградни фундаменти, които виждате, които не са сгради, а с някакъв тип стенни".

Министърът на здравеопазването Галя Кондова каза:

"В тази болница децата ще получат денонощна, високоспециализирана здравна помощ на едно място и в съответствие с европейските стандарти за качество, безопасност и ефикасност".

Регионалният министър Виолета Коритарова пое ангажимент да бъде създаден необходимият бърз и лесен достъп до болницата.

"Това ще се случи със завършване на изграждането на Софийския околовръстен път. Там предвиждаме необходимата транспортна връзка за комплекса".

Изграждането на Националната детска болница се очаква да отнеме три – четири години. Срокът започва да тече след разчистването на терена.

В Болярово вицепрезидентът Илияна Йотова коментира, че изграждането на Националната детска болница трябва да се превърне в приоритет за следващите правителства и допълни, че процесът по строителството се е забавил:

"Закъснява страшно много. Хубаво е, че са избрали такава символична дата, за да започне. Чувам, че цели 7 месеца само ще се разчиства теренът. Сигурно има начини това да стане по-бързо, защото ние, българите, отдавна я чакаме".


По публикацията работи: Ерол Емилов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Новият български храм в Лондон бе официално открит

Патриарх Даниил освети новия български храм "Свети Йоан“ в Лондон. Той се помещава в комплекса на българското посолство. Българският православен храм в британската столица е официално открит. След вечернята в събота вечерта той отвори врати още в 7 часа местно време сутринта в неделя след литургия, последвана от освещаването, с личното..

публикувано на 23.02.25 в 14:50

Експерти очакват покачването на цените да се стабилизира около 2%

Периодът на свиване на инфлацията приключва и в следващите месеци нивата ѝ ще се задържат около и над стойностите, измерени за януари, прогнозират експерти. Само за последния месец цените на храните са нараснали с 2%. В сравнение с януари миналата година, поскъпването е с близо 4%. Експерти обясняват ръста на цените с отпадането на..

публикувано на 23.02.25 в 14:01
Участниците в акцията скандираха

СДВР: Полицията е действала в рамките на закона на протеста на "Възраждане"

Полицаите са действали "в рамките на закона и при спазване на съответните разпоредби" по време на протеста на политическа партия "Възраждане", съобщават в позиция от Столичната дирекция на полицията. Становището се изпраща заради медийни запитвания, свързани с разпространението на видеоклипове и снимки. Четирима привърженици на..

публикувано на 23.02.25 в 13:48

Кюстендилски ученици се включиха в кампанията за безопасен интернет

420 средношколци в Кюстендил се включиха в кампанията за по-безопасно използване на онлайн технологиите, организирана от Общинския съвет по наркотични вещества и Превантивно-информационен център по наркотични вещества с подкрепата на Общината. Самата кампания е с превантивна цел, чрез прожекция на филма "Киберпрестъпност“ и е насочена към младежи от 9 до..

публикувано на 23.02.25 в 13:11

Изложение на българските университети и колежи в Плевен

В Плевен подготвят изложение на българските университети и колежи. То е под наслов "Избирам да уча и остана в България“. В него се очаква да се включат над 20 учебни заведения. Това е третото издание, което ще отвори врати на 27 февруари в 10.30 ч. в хотел "Ростов“. Официалното откриване на събитието е в 12.30 ч. същия ден. Общината е..

публикувано на 23.02.25 в 12:49

Повишен туристически интерес към Габрово и района

Повишен туристически интерес към Габрово и района показват данните за изминалата година, сравнени с тези за 2023-а. Отчетените стойности обаче сочат, че все още не могат да бъдат достигнати нивата преди COVID пандемията. Преди пандемията от COVID, през 2019 г. пренощувалите лица в Габрово са били 56 715 души, докато през 2024 г. броят им е с..

публикувано на 23.02.25 в 12:38

Студ обхвана Гърция, полицията спира движението по заледени пътни участъци

Минус 12 градуса достигнаха температурите в Гърция. Полицията спира движението по рискови заледени пътни участъци. Сняг вали също в Пелопонес и Тесалия. От ниските температури замръзна водопад във Флорина и цветята на остров Родос. Доброволци оказват помощ на бездомните. Общините осигуриха отоплени зали за хората с ниски доходи, които..

публикувано на 23.02.25 в 12:38