Конституционният съд (КС) обяви за противоречащи на Основния закон почти всички промени, свързани със съдебната система, в Шестата ѝ поправка.
Съдиите не са постигнали съгласие по текстовете, свързани със служебното правителство и мандата на Народното събрание, като те остават в сила.
Всички 12 конституционни съдии са участвали във взимането на решенията текст по текст, като сред тях е и Десислава Атанасова, която като бивш депутат гласува в подкрепа на тази конституционна реформа.
Според КС са противоконституционни текстовете, с които Висшият съдебен съвет се разделя на два отделни съвета - Висшия прокурорски съвет и Висшия съдийски съвет.
Отпадат и приетите от 49-ото Народно събрание текстовете, свързани с ограничаване на правомощията на главния прокурор и с ограничаването на неговия мандат.
По този начин, с решението на КС се възстановят орязаните правомощия на главния прокурор и седемгодишния му мандат, а Висшият съдебен съвет се завръща в стария си вид и именно той отново ще избира т.нар. "трима големи" в съдебната система.
"Оцеля" обаче механизмът за разследване на главния прокурор и неговите заместници.
Според мнозинството, част от промените са от компетентността на Велико Народно събрание, а други са отменени, защото са свързани с тях.
Съдиите уточняват, че посочените конституционни разпоредби запазват редакцията си преди влизане в сила на Закона за изменение и допълнение на Конституцията на Република България.
Правните последици, настъпили при действието на тези промени в посочените конституционни разпоредби до влизане в сила на настоящото решение, запазват своя правен ефект.
КС обяви за противоконституционен дори и текст, според който "Науката, образованието и културата са национални ценности".
Относно текстовете, които са разделили конституционните съдии 6 на 6, остават в сила промените, с които се променя редът за назначаване на служебно правителство. Президентът ще трябва да избира служебен министър-председател от списък с лица измежду председателя на Народното събрание, управителя или подуправителя на Българската народна банка, председателя или заместник-председателя на Сметната палата, омбудсмана или негов заместник. Като кандидатът за служебен премиер ще предлага състава на служебния кабинет.Остава в сила и конституционната промяна, според която избори за ново Народно събрание се произвеждат не по-късно от един месец преди изтичане на срока на пълномощията на действащия парламент, както и въведената възможност за народни представители да бъдат избирани кандидати, които имат двойно гражданство - българско и на друга държава.
Съдиите Павлина Панова, Мариана Карагьозова-Финкова, Таня Райковска, Атанас Семов, Янаки Стоилов и Соня Янкулова приемат, че тези промени са противоконституционни.
Съдиите Константин Пенчев, Филип Димитров, Надежда Джелепова, Красимир Влахов, Борислав Белазелков и Десислава Атанасова смятат, че тези промени не са противоконституционни.
Това означава, че тези конституционни текстове остават в сила и ако има избори, ще се избира служебно правителство по реда, по който е действано с избора на настоящото служебно правителство.
Делото е образувано по искане на президента на Република България и на 48 народни представители от 49-ото Народно събрание за установяване на противоконституционност на промените в Конституцията, въведени със Закона за изменение и допълнение на Конституцията на Република България.
Цялото становище на Конституционния съд може да видите тук.
Решението на КС идва два дни след като България беше похвалена от ЕК за някои от конституционните промени в частта съдебна власт. В доклада на Комисията за върховенството на правото изрично се споменаваше и променената формула за излъчване на служебно правителство.
Президентите на Русия и на Турция Владимир Путин и Реджеп Ердоган са обсъдили възможността за подновяване на инициативата от 2022-ра година за безопасно преминаване на украински товарни кораби през Черно море и вдигането на санкциите върху износа на руски храни и торове. Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков осъди отказа на Европейския съюз..
За четвърта поредна година в Русе беше открит симпозиумът "Пролетни хирургични дни". Основни организатори са лечебни заведения "Медика" в партньорство с Русенския университет. Над 95 доклада на различни теми в областта на хирургията ще чуят 400-те участници в симпозиума "Пролетни хирургични дни", който бе открит тази вечер в Русе и ще..
Президентът на Сърбия Александър Вучич обяви в петък, че Съединените щати са отложили санкциите срещу най-голямата петролна компания в страната НИС с още 30 дни. Сърбия може да загуби вноса на суров петрол заради американски санкции "Направихме го! Осигурихме ново 30-дневно отлагане на санкциите срещу НИС (Нефтена индустрия Сърбия)",..
До деня, предшестващ обстрела на седалището на ООН в Ивицата Газа, в който загина българинът кап. Марин Маринов, израелците са се намирали в съседна сграда и чудесно са знаели, кой се помещава там. И на следващия ден са обстрелвали сградата, съобщи в интервю пред БНР Н.пр. доктор Насри Абу Джайш, посланик на Държавата Палестина в София. В..
България поиска традиционната сезонна паша в българските планини да стане част от нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО. Номинационното досие беше подписано от посланика на Република България във Франция и постоянен представител към ЮНЕСКО Радка Балабанова. Към номинацията се присъединяват още пет държави. България се включи в..
Сметището за битови отпадъци край великотърновското село Шереметя продължава да гори. Няма опасност за хората от близките населени места и за движението по главния път София – Варна. Пожарът е локализиран. Локализиран е пожарът край село Шереметя Сигналът за запаленото сметище е подаден тази сутрин около 6,30 часа. На място гасят 4..
Военно-ремонтният завод "Терем - Хан Крум" в Търговище е единственото дружество в системата на холдинга, което е на загуба вече 20 години. Това стана ясно при посещението на министъра на отбраната Атанас Запрянов в Търговище. Днес той беше в предприятието, за да разговоря с протестиращите работници и представители на синдикатите. Те..
На 12 април ще е официалното посрещане на първия самолет F-16 , който ще пристигне в България. Машината ще пристигне на собствен ход, с презареждане във..
София е с традиции в градоустройството, имала е канална мрежа, водопроводна, преди 2000 години, а сега градски тоалетни няма . Това каза в..
Става дума за едно набеждаване , посочи пред БНР Димитър Иванов, професор по "Национална сигурност и лидерство" в УниБИТ, бивш офицер от Държавна..