Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ОИСР оцени високо допълнителното пенсионно осигуряване в България

КФН: Подготвят се промени в частното пенсионно осигуряване

Готвят се промени в частното пенсионно осигуряване, които имат за цел да увеличат доходите за старост и да гарантират адекватни пенсионни плащания. Това съобщиха от Комисията за финансов надзор.

Организацията за икономическо сътрудничество и развитие оценява високо допълнителното пенсионно осигуряване в България и подкрепя бъдещите мерки за усъвършенстването му, добавят от комисията.

Вече е стартиран диалогът на надзорния орган с Българската асоциация на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване за законовите промени.

Предложенията идват след проучвателна мисия на Комитета за застраховане и частно пенсионно осигуряване към Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, която направи преглед на допълнителното пенсионно осигуряване у нас.

Промените ще бъдат свързани с увеличаване на доходността на натрупаните средства в индивидуалните партиди на осигурените в частните фондове и респективно възможност пенсионерите да получават по-адекватни суми  – така неречения заместващ доход след оттеглянето от пазара на труда да бъде по-висок. За целта са необходими промени в Кодекса за социално осигуряване.

Дадените от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие препоръки са свързани с даването на избор между различни инвестиционни стратегии, както и преглед на правилата, определящи инвестиционните възможности за постигане на растяща доходност. 

Отдавна самите дружества за пенсионно осигуряване настояват за въвеждането на така наречените мултифондове -  модел включващ фондове с различен инвестиционен профил и които дават възможност осигурените за втора и трета пенсия в допълнителните пенсионни фондове сами да управляват парите си в даден фонд, като избират консервативни, балансирани или рискови инвестиционни портфейли.

Идеята е изборът на инвестирането в инструменти с по-висок риск да е например за по-младите осигурени. В момента има редица законови ограничения при инвестирането на средствата.

По последни данни към края на първото тримесечие активите на частните пенсионни фондове вече са почти 24 милиарда лева, а осигурените в тях са над 5 милиона души. Последната отчетена средна доходност на фондовете е над 5 процента.


По публикацията работи: Ерол Емилов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Киър Стармър и Еманюел Макрон

Стармър и Макрон изразиха безпокойството си от въздействието на митата на Тръмп

Министър-председателят на Великобритания Киър Стармър и френският президент Еманюел Макрон изразиха безпокойството си относно въздействието на митата, наложени от президента на САЩ Доналд Тръмп, върху икономиката и сигурността, предаде Ройтерс, позовавайки се на изявление на канцеларията на британският премиер. Двамата проведоха телефонен разговор..

публикувано на 05.04.25 в 20:36
Доналд Тръмп и Бенямин Нетаняху

Очаква се Нетаняху да посети Белия дом през следващата седмица

Премиерът на Израел Бенямин Нетаняху се очаква да посети Белия дом в понеделник, за да обсъди новите, по-високи американски мита с президента Доналд Тръмп. Това предаде Ройтерс, като се позова на трима представители на израелските власти и един източник от Белия дом. Ако посещението на Нетаняху стане факт това ще е първото такова на..

публикувано на 05.04.25 в 20:13

С историческа възстановка почетоха героите от Велчовата завера

С историческа възстановка във великотърновското село Велчево беше отдадена почит на героите, обявили преди 190 години Търновско-Силистренското въстание, останало известно в историята като Велчовата завера. Възстановката на Велчовата завера е част от проявите в почит към героичното дело на Велчо Атанасов-Джамджията и неговите съратници от..

публикувано на 05.04.25 в 19:56

Хиляди граждани на Кочани почетоха паметта на жертвите при пожара в дискотеката "Пулс"

Хиляди граждани на град Кочани в Република Северна Македония днес минаха по централните улици на града, в памет на загиналите при пожара в дискотеката "Пулс" на 16-ти март тази година, предаде БГНЕС. Участниците в марша носеха потрети на загиналите младежи. Повечето от тях са на възраст между 14 и 24 години. В началото на колоната имаше..

публикувано на 05.04.25 в 19:31
Сградата на украинското външно министерство в Киев

Украйна отхвърли твърдения на Русия за ракетния удар срещу Кривой Рог

Украинското външно министерство отхвърли руските твърдения за предполагаеми военни цели, по които е била изстреляна ракетата, поразила снощи Кривой Рог и ги нарече "лъжи". "Целта на Русия беше планиран терор срещу мирното население. С тази варварска атака срещу цивилни и деца Москва показва пълно презрение към международните мирни усилия под..

публикувано на 05.04.25 в 19:16
Илон Мъск и Доналд Тръмп в Овалния кабинет на Белия дом

Американци протестираха срещу Тръмп в Берлин, очакват се големи демонстрации в САЩ

Десет седмици след встъпването в длъжност на Доналд Тръмп като президент на САЩ, в събота в Берлин също се проведе демонстрация срещу нападките върху демокрацията в САЩ. Демонстрацията е на американски граждани, живеещи в Германия. Протестът срещу Тръмп и Илън Мъск се провежда срещу американското посолство в центъра на Берлин и е организиран..

публикувано на 05.04.25 в 18:58

Празник на японската култура във Великотърновския университет

За 25-и път студентите и преподавателите по японски език във Великотърновския университет, показаха елементи от древната и съвременната японска култура. Посетителите на Празника на японската култура във ВТУ чуха песни от Страната на изгряващото слънце, видяха традиционен танц с ветрила, запознаха се с еротичното изкуство на връзването шибари...

публикувано на 05.04.25 в 18:34