Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Първите дипломати на Великобритания и САЩ са на визита в Киев

Дейвид Лами и Антъни Блинкън пристигат в Киев, 11 септември 2024 г.
Снимка: БТА

Украинският президент Володимир Зеленски обеща да обедини света за ответни действия срещу всеки, който помага на Русия, а Съединените щати и Великобритания наложиха икономически санкции срещу Техеран. Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън и неговият британски колега Дейвид Лами пристигнаха в Киев за поредица от срещи.

Във вечерното си видеообръщение президентът на Украйна Володимир Зеленски, без да споменава Иран, обеща да бъде даден солиден международен отпор срещу всяка сила, която помага на Русия във военните ѝ действия и подстрекава или удължава конфликта.

По време на визитата си в Обединеното кралство американският държавен секретар Антъни Блинкън каза, че Иран е предоставил на Москва ракети с малък обсег на действие и силите на Владимир Путин вероятно ще ги използват до седмици в Украйна, както и че Москва споделя технологии с Техеран, включително в ядрената област.

САЩ обявиха, че ще наложат санкции върху физически и юридически лица в Иран и Русия, които са свързани с изпратените от Техеран балистични ракети на Москва. Говорителят на Съвета за национална сигурност към Белия дом Джон Кърби заяви, че новите санкции срещу "Иран Еър" ще ограничат пътническите полети на авиокомпанията от Иран към Великобритания и континентална Европа.

Очаква се Антъни Блинкън и британският външен министър Дейвид Лами да разговарят в Украйна с украинския президент Володимир Зеленски и други официални лица и да чуят директно от тях какви са настоящите цели на Киев във войната и от какво имат нужда за постигането им.

Междувременно високопоставен руски командир заяви, че руските сили са освободили около 10 селища в Курския регион на Русия. По-рано днес проруски военни блогъри съобщиха, че руските въоръжени сили са започнали значителна контраофанзива срещу украинските войски, навлезли в западната част на Русия преди месец.

По публикацията работи: Георги Николов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Представиха данните от третия бойкот на големите търговски вериги

С 2 100 000 лева е нараснал оборотът на големите търговски вериги в третия четвъртък на организиран бойкот. Данните са спрямо сряда, когато оборотът е 25,3 милиона лева, потвърдиха от Националната агенция за приходите. Миналия четвъртък, по време на втората акция, веригите отбелязаха спад в оборота от 4,4%, а в първата седмица на бойкота..

публикувано на 28.02.25 в 18:41
Васил Божков

Васил Божков: Председателят на КЗП ми поиска рушвет от 10 000 лв. на ден, ще го докажа в съда!

Председателят на КЗП Мария Филипова е един обикновен лъжесвидетел.  Това заяви пред БНР бизнесменът Васил Божков. Фалстарт на делото срещу Васил Божков за поръчителство на убийства и изнасилване СГС гледа дело срещу Васил Божков Филипова е свидетел по дело за подбудителство към умишленото убийство на Йордан Динов, Манол Велев и Бойка..

публикувано на 28.02.25 в 18:20

Протестът пред парламента в Атина продължава

До батални сцени в Атина и Солун се стигна по време на демонстрациите заради жп-катастрофата с 57 жертви преди две години. Камъни и коктейли "Молотов" полетяха към сгради на различни институции и охраняващите ги полицаи. Транспортът в Гърция е блокиран до утре сутрин. Протестът пред парламента в Атина продължава, след като по-рано полицията..

публикувано на 28.02.25 в 18:10

Откриха уникални фрески в Помпей, свързани с Дионис

В Помпей археолозите откриха в антична вила стая с уникални фрески, свързани с древното божество Дионис, датиращи от 1-ви век преди новата ера. Новата вила на мистериите в Помпей бе открита в центъра на древния град.  Археолозите я нарекоха "Къщата на Тиасос" заради стенописите, свързани с мистериите на Дионис. Най-впечатляваща е голяма..

публикувано на 28.02.25 в 17:57

САЩ съгласни Александър Дарчиев да бъде посланик на Русия във Вашингтон

Съединените щати са дали съгласие за посланик на Русия във Вашингтон да бъде назначен Александър Дарчиев, съобщава руската агенция Интерфакс. Това е станало по време на вчерашните руско-американски преговори в Истанбул. Очаква се Дарчиев да замине за Съединените щати в скоро, съобщиха от руското външно министерство.  От 2005 до 2010 г...

публикувано на 28.02.25 в 17:52

Британски министър подаде оставка заради бюджетни съкращения

Британският министър на международното развитие Анелийз Додс подаде оставка заради обявените от премиера Киър Стармър съкращения в бюджета за чуждестранна помощ, чрез които да се финансира увеличаването на разходите за отбрана. В писмо до сър Киър Стармър, Анелийз Додс каза, че съкращенията на международната помощ, обявени по-рано тази..

публикувано на 28.02.25 в 17:29

КЗП: От днес "Виваком" няма право да прилага индексираните цени на месечните такси

От днес "Виваком България“ няма право да прилага индексираните цени на месечните такси, които в началото на годината бяха увеличени със суми между един и два лева. Това съобщиха от Комисията за защита на потребителите, след като Върховният административен съд потвърди предварителното изпълнение на заповедта на председателя на комисията, с..

публикувано на 28.02.25 в 17:29