Постоянно има дежурни, които се занимават с това да не позволят отношенията между София и Скопие да вървят напред.
Това заяви пред БНР бившият македонски премиер (1998-2002 г.) Любчо Георгиевски, лидер на ВМРО-Народна партия.
"Всеки път, когато отношенията се подобряват, се случва някой да започне да ги влошава. ... Не знам какво в този момент може да се случи, защото наистина отношенията са максимално влошени", уточни той и подчерта, че преди две години е смятал, че това са най-лошите отношения между България и Северна Македония, "а се оказа, че сега, две години по-късно, те са още по-лоши".
Според Георгиевски ситуацията в РСМ в момента е много тъжна:
"Не трябваше да се стига до тази ситуация. В т.нар. френско предложение няма нищо лошо, ако Македония го приеме и върви напред. Очевидно обаче имаше сили в страната, които и преди изборите смятаха, че това е предложение, с което ще се влошат отношенията с България. След изборите виждаме, че продължи тази реторика на антибългарска политика в РСМ. Много е жалко, че достигнахме до това Албания да се отдели и Македония остана с Косово и Босна и Херцеговита като единствените държави на Балканите, които още нямат отворена инициатива за преговори с Европейския съюз".
Бившият македонски премиер е на мнение, че съседната им Сърбия има интерес от това България и РСМ да са скарани постоянно:
"А после се наслагват и интересите на по-големите световни сили, които искат да има отворени и нерешени проблеми на Балканите".
Маската на проюгославските нагласи падна и в РСМ вече не крият, че става дума за просръбски симпатии, смята Любчо Георгиевски.
"От времето на обявяването на българското вето в Македония сме свидетели на невиждана сърбизация на македонското общество. Нещо, което преди това не беше така изразено и се криеше зад проюгославско настроение в обществото, а вече е отворено просръбско настроение. И в тази посока се използват всички възможности, за да се продължава конфронтацията с България. Виждате каква ситуация на яростен спор се създаде около протокола при визитата на Гордана Силяновска. ... Това (казаното от македонския вицепремиер Александър Николоски - б.р.) е политика на подхранване на просръбските сили в Македония".
Просръбските структури използват всяка възможност споровете между Скопие и София да стават все по-големи, каза още той.
По думите му най-добри са били отношенията Скопие - София по времето на правителството на Зоран Заев:
"България не трябваше да изпуска възможността при премиера Заев, защото той беше много конструктивен спрямо София и отношенията по негово време бяха на много високо ниво. Сега в Македония има съвсем друга атмосфера. ... На македонската дълбока държава и на просръбските сили им е изгодно това РСМ да не влезе в ЕС. Целта на Сърбия е Македония винаги да бъде зад нея, за да може да ѝ оказва влияние. Но трябва да кажа, че и в България има политици, които помагат на Сърбия за това. Зад тях стоят други сили, примерно Русия. Всяка голяма криза в света, особено в Европа, отговаря на руската политика".
Трябва балансирана политика и в София, и в Скопие, обобщи бившият македонски премиер Любчо Георгиевски.
Интервюто на Илия Вълков с Любчо Георгиевски в предаването "РадиоТочка" можете да чуете от звуковия файл.
В Центъра за европейски проучвания към колежа "Сейнт Антъни" в Оксфорд се проведе семинар на тема "Значимостта на войната в Украйна за Югоизточна Европа". Един от лекторите беше Кирил Дрезов - директор на Звеното за Югоизточна Европа в Университета Кийл. "В резултат на тази война виждаме едно продължение и даже изостряне на това традиционно..
" Украйна като държава трябва да израсне до осъзнаване на необходимостта от това присъединяване, а не да очаква, че присъединяването към ЕС ще разреши вътрешните ни проблеми ". Това заяви в интервю за БНР проф. Игор Жалоба - председател на организацията ПанЕвропа в Украйна и професор по история, който работи в Института по история към..
Изкуственият интелект поставя пред много предизвикателства и адвокатите. В двете посоки - и за прилагането в практиката им, и заради появяващите се или липсващи регулации за използването му. Естония, Китай, Канада и САЩ използват изкуствен интелект в съдебните практики, припомнят футуристи. Международният съюз на адвокатите вече е изготвил..
От Фондация "Искам бебе" алармираха, че с постановление се орязват средства от Фонда за инвитро процедури, като е предвидено те да се насочат към земеделските производители . По този повод от "Искам бебе" вчера бяха на среща със здравния министър д-р Галя Кондева. "Това в никакъв случай не ни противопоставя на другата целева група, към която..
Изложбата "Фантастични умове", която представя успехите на България в международните олимпиади по природни науки за 2024 г., ще бъде открита днес в зоната за пристигане на Терминал 2 на Летище София . "Идеята за изложбата е продължение на проекта "Моите будители", който показва различни успехи от образованието и културата", отбеляза пред БНР..
Снимки: БТА
За 13-а поредна година бяха раздадени журналистическите награди в конкурса "Валя Крушкина - журналистика за хората". Тазгодишните носителки на наградата за млад журналист - "Журналист надежда", на конкурса, отидоха при Катерина Василева от "Свободна Европа" и Анина Сантова от "Капитал". В интервю за предаването "Преди всички" Катерина Василева..
" Най-важното е да бъде съставено правителство. Ако има разговори за правителство, ще има разговори и за другите органи , с изключение на ВСС и..
"Това, че ловни дружинки, примерно, се събират и стрелят по кенчета и шишета трябва да го квалифицираме, че едва ли не са паравоенни структури ли?"...
Роднини от двете страни на границата чакат да се възстанови вековен маршрут, който свърза Родопите с Беломорието . На границата при Рудозем отдавна..