От днес влиза в сила решението на Руската централна банка за спиране на покупките на чужда валута на вътрешния пазар. То дойде, след като в сряда местната валута изпадна в състояние на свободно падане и достигна курс от 113 рубли за долар.
В обширна публикация за състоянието на руската икономика "Ройтерс" предупреждава за много по-сериозни проблеми.
След пълномащабното нахлуване в Украйна през февруари 2022 година, руската икономика постепенно премина на военни обороти заради огромните военни разходи и западните санкции, провокирани от военната агресия.
Решението на отиващата си администрация на американския президент Джо Байдън да санкционира "Газпромбанк" – кредиторът, през който преминават доларовите плащания за петрол и газ – основен приходоизточник на московската хазна и силните позиции на долара, доведоха до срив руската рубла.
Според местни анализатори, цитирани от "Ройтерс", намесата на централната банка вчера следобед би трябвало да спре процеса на обезценка на рублата, но няма да реши много по-сериозните проблеми. За всеки 10% обезценка на руската рубла добавят 0,5 пункта към ръста на цените.
Ускоряването на инфлацията може да накара централната банка да повиши още водещата лихва през декември, отбелязва изданието, според което, един от най-големите проблеми за прегряващата руска икономика, е огромният дефицит на работна ръка – от строителни работници до лекари и инженери. Причините са много, но сред тях са по-високите заплати във военната индустрия, които буквално "изсмукват" работна сила от останалите сектори.
По данни на Forbes в момента загубите на Русия са между 600 000 и 730 000 убити и ранени войници и ако този темп продължи, ефектът върху икономиката ще е значителен на фона и на сегашния недостиг на работна сила. Също така решението на много мигранти в Русия да напуснат страната заради войната срещу Украйна оголва допълнително пазара на труда, припомня „Ройтерс“.
Монтана отбелязва Международния ден на ромите 8 април с концерт. През тази седмица в двата ромски квартала в града ще има спортни състезания и конкурси Концертът посветен на 8 април Международния ден на ромите има за цел да представи културното наследство и приноса на ромската общност към обществото. Началото е от 17:00 часа, на 8 април, в..
Израелската авиация нанесе нови удари в Хан Юнис и Рафах с най-малко 8 жертви. Премиерът Бенямин Нетаняху отговори на готовността на "Хамас" за примирие с констатацията, че военният натиск дава резултат, и прикани групировката да се разоръжи: "Ние сме готови, "Хамас" ще свали оръжията си, на нейните лидери ще бъде позволено да напуснат. Ще осигурим..
Новият премиер на Гренландия Йенс-Фредерик Нилсен заяви, че САЩ няма да придобият арктическия остров, предаде Ройтерс. Това изявление Нилсен направи в пост във Фейсбук в отговор на неколкократните изявления на президента на САЩ Доналд Тръмп, че иска да поеме контрол върху обширната арктическа територия. "Президентът Тръмп заяви, че САЩ взимат..
Стотици се включиха в протест в Берлин в защита на кмета на Истанбул Екрем Имамоглу, който бе отстранен от длъжност и хвърлен в затвора по-рано този месец по недоказани обвинения за корупция и връзки с терористична организация. Участници в демонстрацията се обявиха за защитници на демокрацията в Турция и определиха властта на турския президент..
Палестинският Червен полумесец съобщи, че е намерил убити 14 парамедици и членове на други служби, чиято съдба беше в неизвестност след израелска стрелба по линейки в Ивицата Газа, предаде АФП. Служител на ООН е сред 14-те жертви, чиито тела бяха открити седмица след израелския обстрел по конвой от линейки в Газа. Сред останалите жертви са..
Иран ще бъде подложен на бомбардировки, ако продължи програмата за създаване на ядрено оръжие. Заплахата е била отправена от американския президент Доналд Тръмп чрез NBC News, предаде АФП. В интервю за новинарския канал Тръмп е заплашил и с вторични мита върху иранския износ. Не е ясно дали е визирал удари от американската или от израелската..
Опасни тополи по брега на река Струма при историческия Кадин мост при с. Невестино са отрязани, защото са огромни и опасни и застрашават сгради наблизо, казаха от Общината. На отсрещния бряг също са премахнати дървета - там е паднал клон, счупил изградения специално кей за въдичарите. В сградата наблизо се помещават читалище и заведение,..
Как една сива сграда, в която стотици хора всеки ден търсят работа, може да стане пространство за изкуство и да вдъхне оптимизъм, знаят в русенската..
"Външната политика на българското правителство е заплаха за националната сигурност" . Това заяви пред БНР Костадин Костадинов, лидер на "Възраждане"...