Екипът на Доналд Тръмп е казал на европейски официални служители, че бъдещият президент на САЩ ще изиска от държавите членки на НАТО да увеличат разходите за отбрана до 5% от БВП, като същевременно той планира да продължи да предоставя военна помощ на Украйна, съобщава "Файненшъл таймс".
Според цитирани от финансово издание лица, запознати с разговорите, най-близките помощници по външната политика на новоизбрания президент на САЩ са споделили намеренията му в дискусии с високопоставени европейски служители този месец, докато Тръмп затвърждава политиката си спрямо Европа и руската инвазия в Украйна.
По време на предизборната си кампания Доналд Тръмп обеща да прекрати помощта за Украйна, да принуди Киев да започне незабавни мирни преговори и да остави съюзниците от НАТО незащитени, ако не успеят да отделят достатъчно средства за отбрана, заплашвайки по този начин най-вече европейските столици, напомня "Файненшъл таймс".
Но тъй като съюзниците на САЩ са дълбоко загрижени за способността си да подкрепят и защитават Украйна без подкрепата на Вашингтон, Тръмп сега възнамерява да запази американските военни доставки за Киев след встъпването си в длъжност, според други три лица, информирани за дискусиите със западни официални служители, посочва "Файненшъл таймс".
В същото време Тръмп ще изиска от членките на НАТО да увеличат повече от два пъти настоящите разходи за отбрана в размер на 2% от БВП, което изискване в момента изпълняват само 23 от 32-те членки на Алианса, до 5% от БВП, казаха за финансовото издание двама души, информирани за разговорите.
Един от източниците допълни, че Тръмп може да се задоволи и с разходи, равняващи се на 3,5% от БВП, и че планира изрично да обвърже тези по-високите разходи за отбрана с предлагането на по-благоприятни условия за търговия със САЩ.
"Ясно е, че говорим за 3 процента или повече за срещата на върха на НАТО през юни в Хага", каза друг европейски служител, информиран за намеренията на Тръмп.
Съюзниците от НАТО вече обсъждат увеличаването на разходите за отбрана до 3% от БВП на срещата на лидерите през юни, но много от европейски държави членки са загрижени за трудните фискални решения, които ще бъдат необходими за това.
Ключови европейски съюзници в НАТО – включително Франция, Германия, Обединеното кралство, Италия и Полша – се срещнаха с генералния секретар на Алианса Марк Рюте и украинския президент Володимир Зеленски в Брюксел в сряда вечерта, за да обсъдят как старият континент да адаптира отбранителните си политики в отговор на завръщането на Тръмп в Белия дом.
Германският канцлер Олаф Шолц проведе телефонен разговор с Тръмп в четвъртък по време на срещата на върха на лидерите на ЕС. По-късно Шолц каза пред репортери, че е "доста уверен, че САЩ и Европа ще продължат подкрепата си за Украйна".
Висши британски служители по сигурността пътуваха до Вашингтон по-рано този месец, за да оценят плановете на новоизбрания американски президент.
Докато Тръмп все още вярва, че Украйна никога не трябва да стане член на НАТО и иска незабавно прекратяване на конфликта, той вярва, че доставката на оръжие на Киев след прекратяване на огъня ще осигури като резултат "мир чрез сила", добавиха те, съобщава "Файненшъл таймс".
След 24-часови срещи с лидерите на НАТО и ЕС в Брюксел тази седмица Зеленски каза в четвъртък, че европейските обещания за защита на Украйна "няма да бъдат достатъчни" без участието на САЩ.
Конфликтът между Русия и Украйна не може да намери военно решение, заяви пред журналисти президентът Румен Радев "Аз очаквам най-сетне разумът да надделее. Очаквам започналите дипломатически усилия, които започват да заместват вече снарядите и бомбите, да се движат много по-интензивно и догодина ние да отбележим годишнина, без да сме в условия на..
С днешните санкции европейците доказват, че няма основа за преговори с тях, каза в Кремъл говорителят Дмитрий Песков. В Анкара министърът на външните работи Сергей Лавров даде да се разбере, че Москва не възнамерява да спира войските си и бомбардировките, докато претенциите й към Киев не бъдат удовлетворени. Песков не бе никак изненадан..
Държавният секретар на Ватикана свиква кардиналите и вярващи в 21 часа тази вечер на площад "Свети Петър" в Рим да се молят за здравето на Негово светейшество папа Франциск. Това съобщи в интервю пред БНР Богдан Паташев, бивш посланик във Ватикана. В предаването "Нещо повече" той коментира съобщението в събота, че папата е в критично..
Президентът Румен Радев призова всички партии "да пазят гражданския мир": "Защото Европа е изправена пред изключително опасен период и всяка проява на насилие и вандализъм в този момент без значение от повода и автора е покушение срещу България". 10 полицаи са били ранени по време на протеста на "Възраждане" Според президента притесненията на..
Украйна може да се присъедини към ЕС преди 2030 година, ако продължи с реформите в същото темпо и качество. Това заяви председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен, цитирана от Ройтерс. Фон дер Лайен говори на конференцията в Киев, с която Украйна отбелязва третата годишнина от войната срещу Русия. Европейските лидери обявиха нови пакети..
"Граждански събор в подкрепа на Украйна" се провежда пред сградата на президентската администрация в София по инициатива на четири обществени организации. Исканията им са за справедлив мир. Пред сградата има голямо множество хора, които носят знамена, плакати с текст "Слава на Украйна" и "Не на войната". Има и две дълги знамена на..
Подписването на договор за мир в Украйна ще е дълъг процес и до края на тази година съм сигурен, че няма да има такъв договор, а за следващите години ще видим, прогнозира проф. Румен Кънчев, бивш зам.-министър на отбраната, в интервю пред БНР. Според него е задължително да има стратегическо споразумение с Русия и това е било..
" Тези, които трябва да се извинят и да понесат съдебна отговорност, са хората, които в момента насилствено, и с фалшиви данни, вкарват България в..
Цялото интервю на Явор Стаматов с Делян Добрев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.
Цялото интервю на Явор Стаматов с Първан Симеонов в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.