Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На 17 юни в читалище "Николай Хайтов" в София се открива 8-ият национален фестивал на бардовете

„Бардовете изразяват много важни настроения, характерни за цялото общество.” – с тези думи университетският преподавател Ангел Ангелов-Джендема сякаш ни кани на фестивала на бардовете.
„Когато се изправят пред голяма аудитория и пеят своите песни, това изисква смелост, съсредоточаване, защото те изпяват едва ли не под формата на лозунги мислите на големи групи хора. Това са поети и тяхната поезия, съчетана с музиката, става нещо по-силно. Песните им се запяват и повтарят като рефрени. Това е много важно за самобитността на един народ. Мъдростта на редица поколения се вмества в техните текстове. Бардът съчетава умението и да пее, и да свири, и да бъде актьор, и да не преиграва, разбира се. Можем да кажем редица имена на бардове, които оставиха трайна диря в културата на 20 век, когато музикантите и бардовете бяха много уважавани. Джон Ленън беше бард, Боб Дилън, Жо Дасен, Тото Котуньо, Окуджава, Висоцки и още една плеяда автори. Бардовете са съвестта на обществото и отстояват своите позиции и възпитават хората към по-добро.”
Искра Арсенова е председател на читалището „Николай Хайтов” зад някогашното кино „Изток”, където от 17.00 ч. на 17 юни ще се състои фестивалът.
„За радост това е 8-ото издание на фестивала. Така изпълняваме мисията не само на читалището, но и на появата на бардовете. Те са пазители на родовата памет, каквато е и идеята на читалищата, появили се в далечната 1865 г. Така ние продължаваме този фестивал и да регистрираме все повече участници. Имаме гости от цялата страна и от чужбина. Песните носят болката и радостта на днешното време. Младите хора изразяват проблемите си така, както ги чувстват. Правят достъпна музика. Конкурсното начало слага едни по-други условия за протичане на това иначе развлекателно мероприятие, дава по-голям стимули за качество.”


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Аделина Александрова и Емануил Иванов

Пианистът Емануил Иванов: артистът трябва да е земен

"Винаги съм смятал, че един артист, примерно в класическата музика, трябва да е земен – казва Емануил Иванов. – Не бива да се самоиздигаме на пиедестал, не трябва да създаваме изкуствена дистанция между себе си и публиката и да се считаме за недосегаеми, само защото свирим или правим музика. Нямаме никакво право на това – трябва да сме близки..

публикувано на 26.04.24 в 12:45
Сцена от четвърто действие на операта „Вилхелм Тел“

"Вилхелм Тел" от Джоакино Росини, опера в четири действия

Либрето: Виктор Жозеф Етиен и Иполит Луи Би (по едноименната драма на Фридрих Шилер) Първо изпълнение: 3 август 1829 г. в Париж. Действащи лица: • Вилхелм Тел – баритон • Мелхтал – бас • Арнолд, негов син – тенор • Валтер Фюрст – бас • Лайтхолд – бас • Геслер, австрийски императорски наместник в Швейцария – бас • Рудолф, негов адютант – тенор..

публикувано на 26.04.24 в 12:15

Фестивалът "Артис" с трето издание в София

"През тази година стартираме третото издание на "Международния музикален фестивал за класическа музика и изкуства". Подчертавам изкуства и правя това уточнение, защото в предишните издания, фестивалът   беше само с класическа музика. Сега разширяваме диапазона  ,включвайки различни изкуства, като в бъдеще тенденцията е форумът да обединява всички..

публикувано на 26.04.24 в 08:15

What the Funk представя катедра “Поп и джаз изкуство” към Вокалния факултет на НМА

Фънк вечер What the Funk представят на 24 април катедра “Поп и джаз изкуство” към Вокалния факултет на НМА “Проф. Панчо Владигеров” и Общинският културен институт “Надежда”.   В  концерта участват Джаз формация “София” и студентите от класа по пеене на ас. д-р Адриана Бенова и от класа по саксофон на хон. ас. Апостол Апостолов - Толи.  Повече от..

публикувано на 24.04.24 в 16:50
Антонина Бонева

Concertissimi с Антонина Бонева и нейните ученици

По повод 40 години преподавателска дейност и още повече концертна, пианистката и клавирен педагог Антонина Бонева организира концерт. На сцената заедно с нея ще музицират настоящите и ученици Марина Мравова, Йоанна-Лора Василева, Мартин Цветков и Димитър Михайлов, които са лауреати на десетки награди от международни конкурси. "Реших да отбележа..

публикувано на 21.04.24 в 09:05