Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Среща на Световното поетическо движение – 874 поетически четения в 540 градове на 107 страни

В събота срещу неделя през нощта в 97 държави в света, на всички континенти се чете поезия. Срещата на Световното поетическо движение, създадено през м. юли т.г. в Мерилин, Колумбия, е с цел да свърже поезията и мира, единството на различните култури и народи, бедността, поетическото правосъдие и възможните действия в полза на глобализацията на поезията. И българските поети, членове на движението, се срещнаха в София. Валентина Михайлова беше на тази среща.
„Това беше една световна поетична среща. Някъде беше нощ, другаде ден, при нас беше 18.00 ч. Това беше денят, в който всички ние изтръпнахме от безсилието пред насилието, пред озлоблението. Нашите поети светкавично реагираха на това. Те бяха в пълен синхрон с това, което се случваше. Искам да го противопоставя на онова, което се случваше извън театралната зала на СУ. След поетичното събитие, излизайки навън, веднага всички се потопиха без никакъв преход в звуците на един предизборен концерт. Контрастът беше забележителен и ефектът не беше в полза на външното шоу. Лошото е, че вътре хората бяха по-малко. Въпрос на избор. Важното е, че освен гласът на политика, можеше да се чуе и гласът на поета.
Това беше смисълът на това четене. Както каза Меглена Николчина, която водеше вечерта: „Всеки се изказа, време е и ние, поетите, да кажем!” Участваха Амелия Личева, Ясен Атанасов, Ясен Василев, Цочо Бояджиев, Владимир Левчев, Едвин Сугарев, Петър Чухов и много други. Марин Будаков постави стихотворението си в контекста на последните събития в Катуница и дори го посвети на тях. Има тревога за оцеляването на света, за града ни, за смачкания морал, за умирането на идеите. Същото събитие в Лос Анжелис мина под надслов „Сто хиляди поети за промяна”. Поетите доказаха своята приспособимост към актуалните събития и проблеми, което налага необходимостта от по-често общуване с тях.”


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Девети брой на списание "Но поезия"

"Списание "Но поезия" излиза отново и за кратко след неколкогодишна пауза. Това е летният брой за 2024 г. Книжка 9 за големите неща." Това четем от името на "Но редакция"-та на списанието.  Петя Хайнрих пише в редакторския си текст: "За този брой пожелахме българските поети да ни изпращат текстове, засягащи голямото. Гранд, мега, гига, хипер, супер..

публикувано на 26.04.24 в 13:34

Награда "Рицар на книгата" – шумните герои на литературата

По случай Световния ден на книгата и авторското право (23 април) Асоциация "Българска книга" връчи за двадесети пореден път наградата "Рицар на книгата" . Наградата е знак на признание за усилията, свързани с насърчаването на четенето и популяризирането на книгата. Отличието получават личности и организации, обобщени в четири категории – за..

публикувано на 26.04.24 в 13:28

Кои са важните "други" в живота ни

"Значимите други в живота на човека" е изследване на д-р Надя Колчева, психолог и преподавател в НБУ, което проследява основните фактори, които влияят на начина, по който взаимодействаме с хората около нас. "Началото на живота на човека наистина е ключово. – казва д-р Надя Колчева – Дори от най-ранните взаимоотношения с новороденото бебе зависят..

публикувано на 26.04.24 в 13:15

Книгите оживяват в изложба в Ларгото в София

Интерактивната изложба "Книгите оживяват" представя 33 големи пана с откъси от едноименния независим дигитален проект за българските детски градини и училища. Той обединява книгите от образователната мултимедийна поредица за деца "Туй-онуй" на художник илюстратора и аниматор Мая Бочева-Уики. Подходът в дигиталните книги-игри е..

публикувано на 26.04.24 в 11:40

"Картички и контрабанда" – изложба по архиви от Агенция "Митници"

На 11.04.2024 г., в ПОСТА и Галерия ХАРТА се откри изложбата "Картички и контрабанда", координирана от Аарон Рот и Никола Стоянов, под кураторството на Христо Калоянов . Тази изложба, продължаваща до 12.05.2024 г., разглежда архив от Агенция "Митници", Дирекция "Борба с наркотрафика", от периода между 1975 и 1985 г. В изкуството на Никола..

обновено на 26.04.24 в 10:48