Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Транспорт по европейски правила: НКЖИ – Реконструкция и електрификация на железопътната линия Димитровград - Свиленград

Представители на Европейската комисия направиха проверка в края на месец януари 2012 г. по реализацията на Проекта за реконструкция и електрификация на жп линия Пловдив - Свиленград. Каква оценка даде Карстен Расмусен, заместник-ръководител на отдела за България в главна дирекция „Регионална политика” на ЕК? Той инспектира обекта заедно с членове на комисията, с експерти от управляващия орган на ОП „Транспорт” в Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията, както и със специалисти от Националната компания „Железопътна инфраструктура”. Проектът „Реконструкция и електрификация на жп линията Пловдив - Свиленград – турска / гръцка граница” е най-големият за компанията. Тестовото пътуване бе извършено по маршрута от Димитровград до железопътна гара Крумово с британски локомотив, проектиран да се движи със скорост до 177 км/час. Какво се случи по трасето? С каква бързина и за колко време ще се изминават разстоянията по модернизираната линия? Как се подобрява състоянието на гарите в този участък? Повече информация дава инж. Петър Дяков, ръководител на отдел „Наблюдение и контрол на изпълнението” в НКЖИ.
По публикацията работи: Петра Талева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За свободата да знаеш

Овцефермата в пловдивското село Строево отглежда 500 овце от породата Лакон, а началото е поставено през 2015 г. Мандрата към фермата съществува от 2019 г., а в производството е ангажирано цялото семейство. Мария Василева се занимава основно с мандрата, но с нея разговарям в момент, когато е ангажирана и с храненето на агнетата. Във фермата..

публикувано на 08.05.24 в 17:00

Редките белодробни заболявания – възможности и предизвикателства

Световният ден на пулмоналната хупертония се отбелязва всяка година на 5 май. Lege Аrtis насочва вниманието на слушателите към редките белодробни заболявания. За предизвикателствата, пред които са изправени пациентите и медицинските специалисти у нас, говорят Наталия Маева , председател на Българското общество на пациенти с белодробна хипертония..

публикувано на 08.05.24 в 14:00
Мила Минева

Младите хора искат идеологически ориентири – това е начинът да знаят как и какво избират

Социолозите ни изследват по това, което им казваме. Често ги обвиняваме, че представят един повърхностен и неверен обществен образ. Оскар Уайлд, от друга страна, е казал: "Само повърхностните хора не вярват на повърхността." Пред прага на поредните избори в "Нашият ден" разговаряме със социолога Мила Минева за ценностните грешки, които..

обновено на 08.05.24 в 12:12
Александър Дунчев

Изсичане на дървета пред домовете. Как могат да реагират гражданите?

В последния брой на рубриката "Темата на деня"  от предаването "Нашият ден" разговорът се фокусира върху сериозна екологична тема, която вълнува обществото — гражданските сигнали за изсичане на дърветата в българските градове и села . Гост в студиото беше Александър Дунчев , известен природозащитник, лесовъд и бивш директор на Изпълнителната..

обновено на 08.05.24 в 10:28

Компенсация за неприето дете в яслена група. Защо пак стигнахме до "Параграф 22"?

Само ден преди крайния срок за подаване на желания за настаняване в детски ясли и градини, много родители се намират в напрегнато очакване. В интервю за предаването "Нашият ден", Габриела Маркова, майка на две деца, споделя своя опит и препятствията, с които се сблъсква в опитите си да намери място за децата си в детските заведения . "При мен..

обновено на 08.05.24 в 09:44