Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Църквата и правовата държава

• Повод за разговора ни дава проведената през седмицата конференция във Видин „Право, справедливост, правова държава”, организирана съвместно от фондация „Конрад Аденауер” и Видинска света митрополия. В предаването ще вземат участие Торстен Гайслер, ръководител на правната програма на фондацията за Югоизточна Европа, протойерей Добромир Димитров от православния богословски факултет на ВТУ „Св. св. Кирил и Методий” и доц. Константин Нушев, богословския факултет на СУ „Св. Климент Охридски”. Какви следва да са отношенията между правовата държава и Църквата
• Историкът и главен редактор на сп. „Християнство и култура” Момчил Методиев за бъдещето на Българската православна църква след три овакантени епархии.
• Протойерей Дончо Александров, говорител на Варненската и Великопреславска митрополия за това защо Варна не иска Врачанския митрополит Калиник за временно изпълняващ функциите на ръководител на Варненската и Великопреславска митрополия. 

неделя, 14 юли
По публикацията работи: Ана-Мария Кръстева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Свети, свети, свети… 40 мъченици

За съжаление, но е факт, че с годините виждаме не един и два случая на неправилни употреби и форми, които обаче по някакви причини влизат в масово обращение и стават част от нормата. Нещо такова наблюдавахме със странното и ненужно удвояване на прилагателното „свети“, когато се отнася за повече от един светец. Днес го виждаме изписано дори..

публикувано на 01.05.24 в 14:52

Весела Ляхова за голямото "случване"

От последните 30 години поне в 20 се случва голямо случване или, казано с други думи, глаголът "случвам (се)" преживяярки трансформации и доби огромна популярност, почти измествайки обичайните "правя, извършвам, организирам, създавам, преживявам" и т.н. Това правеше силно впечатление и на слушателите ни, които редовно се обаждаха и пишеха до..

публикувано на 26.04.24 в 18:48
проф. Георги Фотев

Проф. Георги Фотев: Който не обича майчиния си език, не може изобщо да вникне в красотата и на другите езици

Редовните ни слушатели навярно помнят нашата рубрика анкета "Моята любима дума" с два въпроса – "Коя е любимата ви дума" и "Как бихте продължили изречението "Българският език е...". За няколко сезона събрахме забележителна колекция от отговорите на много изявени в своята област, обичани и уважавани наши съвременници. Струва си да се връщаме към..

публикувано на 18.04.24 в 13:38

Проф. Иван Дуриданов за тракийските географски имена

Последните 30 години обогатиха речника ни с доста нужни заемки, ненужни чуждици, някои нови думи, още повече нови значения и словосъчетания. Някои от тях останаха в активна употреба, други отлетяха в небитието. Има обаче една категория думи, които ние, както и живелите по нашите земи, познаваме и употребяваме не от години, не от десетилетия,..

публикувано на 12.04.24 в 09:58

Радой Ралин: Всяка една българска дума сама по себе си представлява атом поезия

Съвсем в началото на 30-те години ефирен живот на предаването "За думите" се роди идеята веднъж месечно да каня специален гост на предаването – човек с доказани постижения в полето на словото, но и с оригинална мисъл и ярко присъствие в обществения живот. Първият, към когото отправих покана без никакво колебание, беше изключителният писател,..

публикувано на 04.04.24 в 10:19