Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изложба с творби на известни български художници в къщата музей "Атанас Кръстев – Начо Културата" в Пловдив

Изложбата е посветена на 10-годишнината от основаването на фондацията на името на Атанас Кръстев – Начо Културата. Само неговите най-близки хора знаят истинското му име, защото за хората Начо Културата е построил и възродил старинен Пловдив. По повод тази годишнина от създаването на фондацията и къщата музей, в галерия „Червеното пони“ снощи (17 септември) с тържествена програма се откри изложба от негови портрети, създадени от най-големите български художници, както и творби от личната му колекция. Така се почете и 92-та година от рождението на тази емблематична фигура не само за Пловдив, а и за цялата ни култура.
Атанас Кръстев е основният инициатор и радетел за реставрирането и реконструкцията на Античния театър и Римския стадион в Пловдив. Той поставя началото на камерните есенни изложби в Стария град, както и създаването на музеите на Златю Бояджиев и Георги Божилов – Слона. По негово време и благодарение на личното му участие, през 1979 година Старият Пловдив е удостоен с международната награда на ЮНЕСКО - златен медал за изключителни заслуги за опазване и съхранение на европейската строителна култура.
Художникът Иван Шишков, управител на фондация „Атанас Кръстев - Начо Културата“, представи пред Юлия Петрова идеята си:
Целта на фондацията е да продължим това, което Начо е вършил през целия си живот, тоест опазването на архитектурните паметници на културата в резерват Старинен Пловдив и осъществяване на всякакъв вид художествена дейност. Запазили сме неговата уникална колекция, която е изложена като постоянна експозиция в неговия дом. На първия етаж сме експонирали само негови портрети, дело на най-изявените български художници, които са му били приятели. Всички те са му били подарени, което е уникално за балканските нрави. Начо много малко работи е изкупувал. Потретите са около 30.
На втория етаж, където беше домът му, е експонирана неговата колекция. Това представлява къщата-музей.
В галерията „Червеното пони“, която ние двамата с него регистрирахме през 89-а година, ще изложим на открито за тази вечер няколко от значимите портрети от колекцията му: от Златю Бояджиев, от Слона, от Димитър Киров, Светлин Русев, Кучков и още няколко знакови портрети. Освен портретите показваме и повече от 100 работи на всички значими български художници. Не сме пропуснали нито един. Начо Културата беше един феномен и изложбата е израз на почитта към него. Той беше много контактен човек, не се дистанцираше от хората, допускаше всеки до себе си. И другото: той си беше прегърнал идеята за Стария град и за неговото възраждане. Това фактически е второто възраждане в архитектурата на Стария град, защото когато той пое управлението на Старинен Пловдив горе Стария град си беше гробница. Повечето от къщите бяха полусрутени. В продължение на 37 години бяха реставрирани изцяло 140 къщи. Бяха открити Античният театър, Римският стадион до Джумаята, все знакови обекти. Те бяха много рискови, защото за Античния театър трябваше да се събори една цяла улица. Всички хора, които поканих направо се просълзяваха като връщаха спомените си за него.
Най-хубавото е, че Начо го помнят. Къщата-музей работи вече 10 години и хората я познават. Сега трябва да приобщим младите хора към направеното от Начо, защото те трябва да го знаят и помнят. Щастлив съм, че успяхме да осъществим този проект и да продължим живота на създаденото от Начо.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Чупим шаблони

В редакция "Хумор и сатира" традиционно сме против шаблоните, чупим ги непрестанно, но не ги изхвърляме, че може да потрябват. Тази неделя след новините в 18 това изглежда така: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос". - "Истинските новини" – жителите на Канарските острови се бунтуват срещу туристите,..

публикувано на 26.04.24 в 18:35
Примабалерината Анелия Димитрова и солистът Ивайло Янев

Примабалерината Анелия Димитрова и солистът Ивайло Янев танцуват на фестивала "Екселсиор" в Сиена

В навечерието на Международния ден на танца "Артефир" запознава слушателите с една вълнуваща новина от звездната карта на световния балет. Примабалерината Анелия Димитрова и солистът Ивайло Янев на Балета на Държавна опера - Стара Загора участват в 12-ия Танцов фестивал "Екселсиор" в Сиена , под артистичното ръководство на маестро Марко..

публикувано на 26.04.24 в 15:00

"Виртуални тела 2.0" – точка на пресичане между изобразителното и танцовото изкуство

Един артистичен проект, в който пластики и картини оживяват чрез танц. Състоя се премиерата на второто издание на изложбата  " Виртуални тела 2.0" в галерия "Квадрат 500" – виртуална, интерактивна експозиция, която е съвместен проект на танцова компания "Хетероподи" и Националната галерия. В "Артефир" Росен Михайлов , главен хореограф на..

публикувано на 26.04.24 в 14:15

Девети брой на списание "Но поезия"

"Списание "Но поезия" излиза отново и за кратко след неколкогодишна пауза. Това е летният брой за 2024 г. Книжка 9 за големите неща." Това четем от името на "Но редакция"-та на списанието.  Петя Хайнрих пише в редакторския си текст: "За този брой пожелахме българските поети да ни изпращат текстове, засягащи голямото. Гранд, мега, гига, хипер, супер..

публикувано на 26.04.24 в 13:34

Награда "Рицар на книгата" – шумните герои на литературата

По случай Световния ден на книгата и авторското право (23 април) Асоциация "Българска книга" връчи за двадесети пореден път наградата "Рицар на книгата" . Наградата е знак на признание за усилията, свързани с насърчаването на четенето и популяризирането на книгата. Отличието получават личности и организации, обобщени в четири категории – за..

публикувано на 26.04.24 в 13:28