Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Златните гласове на Радиото: Панчо Владигеров

БНР Новини
Снимка: lostbulgaria.com

Големият български композитор, музикант, диригент и преподавател създава огромно по мащаби творчество. Твори и експериментира в много музикални жанрове. Създава великолепни творби, повлияни от неповторимото звучене на българския фолклор.

...През 1948 година гостувах в Швеция... на тамошната филхармония. Трябваше да свиря моя „Трети концерт за пиано и оркестър“. Шведите много държат на външната изисканост, на строгото облекло. Дори по време на репетиции. Навън беше люта зима. Но като започнахме репетицията, на мен вече ми беше доста топло... И през почивката между втората и третата част на концерта смъкнах и пуловера... В същия момент стана отговорникът на оркестъра – един виолист и ми каза гласно пред всички: „Хер професор, аз ви моля да сложите край на събличането!“ Но аз не останах длъжен и веднага отговорих: „Слушайте, недейте забравя, че аз съм от Балканите. Българин съм и ние безспорно имаме по-гореща кръв от вас!“...

Музиката преди всичко не е, за да запълва времето на човека. Тя не е забавно средство. Тя е едно изкуство, което кара хората, както поезията, театъра, философията, да търсят задълбочаване в мисълта и в душата си, да се издигат духовно. Понякога ме питат: „Как създадохте това произведение?“ Това не може да се обясни с думи. Творецът, виждайки живота на другите, живеейки заедно с тях, е способен да го отрази в своите творения. Музиката е предназначена за всички. Но човек трябва да дорасне, за да я разбира. Музиката е велико изкуство. И е най-могъщото пропагандно средство на хуманността. Защото само музиката може да свързва всички хора без език и коментари. Но, разбира се, със съответните различни нюанси...

През 1921 година беше в Германия големият наш художник Щъркелов. Бяхме в Мюнхен с него и един наш приятел... това е един локал... и почнаха традиционните песни да се пеят. И запя, самата песен „Ние българи сме“ – тя е една народна песен, която направи силно впечатление по своята метрика, мелодичност. И ме питаха там: „Панчо бе, би ли могъл ти да направиш нещо от тази песен, да я пресъздадеш, да напишеш нещо?“ И след 8 месеца и нещо аз бях решил. Веднага я написвам моята рапсодия, която наричат „Вардар“ за цигулка и пиано.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антирелигиозната пропаганда чрез радиото

Антирелигиозната пропаганда на радиото в годините на тоталитаризма в България. Как радиото изпълнява повелите на БКП за антирелигиозна пропаганда чрез своя ефир. Духовно-нравствената просвета на БПЦ чрез радиото Ще научим както от документални записи, така и с помощта на актьорски изпълнения на текстове, запазени в Държавната агенция..

публикувано на 23.02.25 в 09:25

Антон Митов представя: Преди изборите в Германия

Ден преди изборния ден в Германия – независим, професионален и разбираем разговор между водещия на предаването Антон Митов и Радослав Диков – бивш журналист, работил дълги години в Немска редакция на БНР, настоящ фейлетонист. Кой кой е в изборната надпревара - левите, десните, центъра. Алтернатива ли е партията "Алтернатива за Германия"?..

публикувано на 22.02.25 в 13:57
Дарина Сарелска

Дарина Сарелска: В България темата вече е не за идеологически уклон, а за прислужнически

Кога политиците се вглеждат в критичните към тях медии и започват да ги посочват, гонят от пресконференции, хулят и пишат закони срещу тях, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Дарина Сарелска , проф. по "Медии и комуникации" от Университета в Тенеси и преподавателка в Американския университет в Благоевград. "Това, че медиите пречат и..

публикувано на 22.02.25 в 09:00

Момина клисура – родното село на етнографа проф. Христо Вакарелски

Село Момина клисура се намира в община Белово. Разположено е на двата бряга на река Марица в прохода Момина клисура, в подножието на Рила и Средна гора, и в него живеят около 800 човека. Има различни предположения за името на селото, идентично с това на пролома. По време на османската власт имало шест стражеви кули, които охранявали прохода и..

публикувано на 22.02.25 в 08:15
Евгений Кънев

Евгений Кънев: Тръмп няма нужда от либерална и обединена Европа

Само икономически ли са мотивите за решенията на американския президент Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев, икономист. "Имаме правителство на САЩ, което е съвсем различно от всичко, което сме виждали до момента. Дори и историческите аналогии с предходни периоди не са напълно адекватни, защото никога не се..

публикувано на 21.02.25 в 17:40