Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Звукови хроники „Другото лице на музиканта”: „Новите дрехи” на квартета

| обновено на 26.08.15 в 14:43 БНР Новини
Защо композитори и диригенти често прибягват до оркестрирането на майсторски струнни квартети? Може би защото квартетът така или иначе съдържа звучността на оркестъра, която само трябва да се разгърне... или просто са били заинтригувани от експеримента. Едва ли е толкова лесно да обясним явлението, но можем да се насладим на плодовете му.
Младият Бърнстейн, още студент в Харвард, присъствал на концерт през 1936 година на Бостънския симфоничен оркестър под диригентството на Димитри Митропулос и чул оркестровата версия на Митропулос на 14-ия струнен квартет от Бетовен. Толкова бил впечатлен, че много по-късно изпълнил същата версия заедно със своя оркестрация на 16-ия бетовенов квартет.
Единственият струнен квартет на Джузепе Верди е написан „между другото”, според признанията на самия Маестро. Докато чакал постановката на „Аида” в Неапол през пролетта на 1873 години, отложена поради заболяване на примадоната Тереза Щолц, композиторът съчинил творбата. Оркестрация на квартета на Верди прави по-късно диригентът Артуро Тосканини.
През 1937 година Арнолд Шьонберг се захваща с оркестрацията на първия клавирен квинтет от Йоханес Брамс. Той записва и основанията за действията си: „Харесвам тази пиеса. Свири се рядко. Винаги се изпълнява зле, защото пианистът свири много силно и от струнните нищо не се чува. Искам веднъж да чуя добре всичко...” Шьонберг добавя още, че се е стремил стриктно да се придържа към стила на Брамс, който изучавал дълги години.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Дешка Кротева – за живота с чувство за хумор

За живота в малките населени места и за радостта сам да произвеждаш храната си, за радостта от общуването с другите и за битката да се съхранят старите местни рецепти – за това ни разказва Дешка Кротева от село Горно Драглище. Тя е майсторка, която се опитва да съхрани старите местни рецепти, които са напът да загубим. Жена с чувство за хумор, която..

публикувано на 12.05.24 в 08:45

Ученици събират семейни спомени за историята на родния си край

Разкази за паметни събития, местни легенди, стари снимки, книги и тефтери… всички те са малки парченца от "голямата" история. Има ги във всяко семейство и селище. Много от тях си отиват заедно с хората, които ги помнят, и изоставените сгради, които се рушат. Могат да имат и по-щастлива съдба, ако попаднат в добри ръце и не просто бъдат опазени, но и..

публикувано на 11.05.24 в 10:25
доц. Борислав Павлов

Физическият факултет на СУ е с богата програма на Софийския фестивал на науката

Закриващото събитие на ХІV Софийски фестивал на науката е посветено на най-вдъхновяващия проект на ХХ век – основаването на Европейския център за ядрени изследвания – ЦЕРН , както и 25-годишнината от българското участие в най-амбициозния проект на човечеството. То ще се проведе на 12 май в зала "Космос" .  На учените в ЦЕРН дължим интернет, надяваме..

публикувано на 11.05.24 в 08:15
акад. Никола Съботинов

Разработват се нов вид лазери със свръхкъси импулси на излъчване

50 години от разработването на лазера с пари на меден бромид от акад. Никола Съботинов бяха отбелязани на научна сесия в Българската академия на науките. Идеята на акад. Никола Съботинов за създаване на нискотемпературен меден лазер в България е реализирана през 1974 г., когато под неговото ръководство в Института по физика на твърдото тяло (ИФТТ) е..

публикувано на 10.05.24 в 16:05
Музеят на Троя

Музеят на Троя – един от най-важните съвременни археологически музеи в света

"Миналото е навсякъде. Реликви, истории, спомени заливат човешкия опит. Всяка отделна следа на миналото накрая изчезва, но заедно те са безсмъртни", пише американският историк и географ Дейвид Лоуентал, който казва, че днес почти всеки ден се открива поне по един нов музей някъде по света. А ние този път ще погледнем към един нов музей, който събира..

публикувано на 10.05.24 в 14:10