Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За жадния, който гази водата... в изворите на паметта

БНР Новини
Има ли българско хоро, ничие сърце не остава безразлично.
Снимка: Европейска комисия

Всяка година през април, щом навън се раззелени, естествено настъпват и Зелените дни. Празниците ни напомнят по интересен и забавен начин колко полезно е да живеем здравословно, да пазим околната среда, каква миниатюрна част е човекът от света на Голямата Природа. А колко бързо и колко много може да й напакости?!
Всеки ден информации за незаконна сеч, изливане на бетон върху дюни, навлизане на безпощадно криворазбрано предприемачество в защитени зони. Последвано от лицемерно оправдание, че районът може да процъфтява, да се отворят нови работни места, но-видите ли – тук се появяват спънки...
Предприемачеството е вид икономическа култура. Разумният подход, внимателното вглеждане в околната среда и нейното богатство от природни и културни дадености може да е дори многократно по-печеливша формула, стига да има знания, балансът, уважението към общочовешките ценности. В тях се включват и онези елементи, без които животът би станал невъзможен: чист въздух, вода, земята, която ни храни...

Току-що открити  накити по време на археологическите  работи. Снимка: Методи ДаскаловНякога, преди много, много хилядолетия, първобитният човек обожествявал великите стихии. Стараел се да спечели тяхното благоволение. Посветил им празници, подредил ги в народен календар на традициите, нарекъл им песни, създал кръшните хора...
Стъпките, останали от древността, продължават да докосват земята като молитва: съкровени желания, закодирани в устрем и ритъм. Където има българи по света, колкото и напред да е развитието на технологиите в тези страни, кодът на танца ни свързва в една невидима, но много здрава нишка на паметта.
Няма как и другите да не почувстват тази изумителна сила. Затова и на 25 април в Брюксел най-голямото българско хоро привлича с магичния си темперамент не само българите, дошли да се хванат ръка за ръка, но и останалите хора, от близки и далечни страни, които случаят е събрал в този момент.
Пътищата на паметта... Често се преплитат със съвременното ни битие по странен и неочакван начин. Устремени към Европа, на тръгване от София към Калотина, винаги искаме да стигнем крайната точка по-бързо. Искаме широки и гладки пътища, скоростни магистрали. И тук се появяват археолозите. Започват спасителни разкопки. Земните недра щедро поднасят изненади. И – магистралата забавя своя ход... Бави и нас. Дали?! Кой е успял да се справи с времето?! Да го победи?!





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Чрез кохлеарни импланти може да се възстанови слухът

Освен с високотехнологичното си производство "Сентилион" се гордее с ежедневната си кауза – да помага на стотици българи да бъдат част от красивия свят на звуците. Компанията е официален представител за България на световния лидер във високотехнологичните имплантируеми решения при слухова загуба MED-EL Австрия. Благодарение на сътрудничеството между..

публикувано на 26.04.24 в 14:10

Фестивал "Духът на миналото – съхрани и предай на поколенията" организират в с. Ловчанци

"Духът на миналото – съхрани и предай на поколенията" – това е надсловът на фестивала, организиран от читалище "Светлина 1940" в с. Ловчанци, община Добрич на 28-и април.  В него са включени четири задачи за всички участници – певческа, танцова, кулинарна и игри от миналото, съобщава в предаването "Следобед за любопитните" Стоян Варналиев –..

публикувано на 26.04.24 в 11:15
Паметник на партиарх Евтимий

Патриарси и екзарси

Как се е управлявала нашата църква през вековете и каква е връзката между управление на църквата и държавното строителство – говорим за главите на българското православие с отец Калистрат от атонския манастир "Св. Георги Зограф", с богослова Иван Йовчев, с историка доц. Христо Темелски и със социолога доцент Албена Танева. Какво е "етнофилетизъм" и..

публикувано на 25.04.24 в 12:20
Проф. Румен Кастелов

Застраховка "транспортен травматизъм"

В разговора с проф. Румен Кастелов акцентирахме върху многообразието, което предлага самата тема: новите стари автомобили, "придобивките" на века – тротинетки, електрически велосипеди, АТВ, алеи и пешеходни пътеки. Къде е безопасно и откъде пристигат най-често пациентите? – попитахме опитния травматолог и ортопед. Ръководителят на Клиниката по..

публикувано на 25.04.24 в 08:23
Арменско цивилно население ескортирано от османски войници към затвора в Мезире, април 1915

109 години от арменския геноцид

Днес светът отбелязва 109-ата годишнина от геноцида над арменците в Османската империя. На 24 април 1915 година в Цариград са арестувани, а малко след това и избити над 200 арменски интелектуалци. С това се слага началото на избиването и прогонването на 1 500 000 арменци. България е една от първите страни, които отварят границите си за бежанците. Сто..

публикувано на 24.04.24 в 07:55