Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Архитектурата като симулант...

Арх. Мария Диамандиева
Снимка: Емил Николов

Цялото заглавие е „Архитектурата като симулант в халюцинациите на съвременните градски симулакруми”. Сложно ли стана? Това е една от статиите на арх. Мария Диамандиева. Симулакрум означава „копие без оригинал”. Терминът пък е въведен от Жан Бодрияр, който разглежда Обществото на консумацията. В какво време живеем само.

Не по-малко интересна от нейните статии е докторантската тема на арх. Диамандиева: „Културни феномени в архитектурната митология в началото на XXI век: архитекти-звезди”. Ако първата част на дисертацията е по-специализирана за широката аудитория, втората част - за архитектите-звезди, предизвиква любопитство дори сред хората, далеч от този бранш.

Всъщност, всеки от нас има мнение какви сгради ни заобикалят, как изглежда днес средата, в която се движим. Особено чувствителни ставаме, когато разговорът опре до изграждането на курортите - у нас и по света. Къде е по-зелено, по-чисто, по-уютно. Естествено, за вкусовете, както знаем, не се спори.  

Какво е архитектурата днес? Повече бизнес или философия за осмисляне на пространството, което обитаваме? Кой кого възпитава: човекът - околната среда? Или обратното? Между проблемите за наводнени райони, партийно боричкане, цени и качество на живот, тук - в София се проведе поредното Световно триенале по архитектура. По същото време пак у нас си даде среща елитът на световната геодезия.

Събития от важна величина, ако умеем да направим „прочит” защо избраха София за домакин на тези прояви. Лятото отново е пред нас. За поредна година всеки ще търси хотела, ресторанта, парка, плажа, изгледа към морето или планинския връх, които предпочита. Някога, сред първопроходците за построяването на Слънчев бряг, е бил бащата на арх. Мария Диамандиева - инж. Константин Диамандиев. Каква по-добра база за сравнение, когато у дома, в семейството, от най-ранна възраст детето получава първите си уроци по архитектура.

Днес професионалната биография на арх. Мария Диамандиева е изпълнена с неин личен натрупан опит: участия в проекти, научни публикации, обучение на студенти... Тя е и Главен секретар на Международната Академия на Архитектурата, организация със статут към ООН. Туризъм, приоритети, култура на строителната среда... Предлагаме ви още от размислите на Мария Диамандиева като специален гост в предаването „А сега накъде?”



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Чрез кохлеарни импланти може да се възстанови слухът

Освен с високотехнологичното си производство "Сентилион" се гордее с ежедневната си кауза – да помага на стотици българи да бъдат част от красивия свят на звуците. Компанията е официален представител за България на световния лидер във високотехнологичните имплантируеми решения при слухова загуба MED-EL Австрия. Благодарение на сътрудничеството между..

публикувано на 26.04.24 в 14:10

Фестивал "Духът на миналото – съхрани и предай на поколенията" организират в с. Ловчанци

"Духът на миналото – съхрани и предай на поколенията" – това е надсловът на фестивала, организиран от читалище "Светлина 1940" в с. Ловчанци, община Добрич на 28-и април.  В него са включени четири задачи за всички участници – певческа, танцова, кулинарна и игри от миналото, съобщава в предаването "Следобед за любопитните" Стоян Варналиев –..

публикувано на 26.04.24 в 11:15
Паметник на партиарх Евтимий

Патриарси и екзарси

Как се е управлявала нашата църква през вековете и каква е връзката между управление на църквата и държавното строителство – говорим за главите на българското православие с отец Калистрат от атонския манастир "Св. Георги Зограф", с богослова Иван Йовчев, с историка доц. Христо Темелски и със социолога доцент Албена Танева. Какво е "етнофилетизъм" и..

публикувано на 25.04.24 в 12:20
Проф. Румен Кастелов

Застраховка "транспортен травматизъм"

В разговора с проф. Румен Кастелов акцентирахме върху многообразието, което предлага самата тема: новите стари автомобили, "придобивките" на века – тротинетки, електрически велосипеди, АТВ, алеи и пешеходни пътеки. Къде е безопасно и откъде пристигат най-често пациентите? – попитахме опитния травматолог и ортопед. Ръководителят на Клиниката по..

публикувано на 25.04.24 в 08:23
Арменско цивилно население ескортирано от османски войници към затвора в Мезире, април 1915

109 години от арменския геноцид

Днес светът отбелязва 109-ата годишнина от геноцида над арменците в Османската империя. На 24 април 1915 година в Цариград са арестувани, а малко след това и избити над 200 арменски интелектуалци. С това се слага началото на избиването и прогонването на 1 500 000 арменци. България е една от първите страни, които отварят границите си за бежанците. Сто..

публикувано на 24.04.24 в 07:55