Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомен за композитора Ангел Заберски

БНР Новини
Снимка: личен архив на Маргарита Заберска

Както пише в езотеричните книги, всички имаме код, зададен още преди душата да се превъплъти в тялото.
А кодът е датата на раждането и датата на смъртта.
11 юни 2011 година е датата, на която композиторът Ангел Заберски напуска земния свят.
Той влиза в него обаче на 31 август през 1931 година.
Два месеца преди да празнува осемдесетгодишния си юбилей,
една светла душа отива на небето.
Или поне на тези, които оставаме тук, ни се иска да има място на небето, на което продължават да съществуват светлите души.
Нека вярваме, че е така.
Статията на колегата Здравко Петров – музикален редактор и преподавател в Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“, в памет на композитора Ангел Заберски, е озаглавена  Ангел Заберски, живот отдаден на песента
Не случайно заглавие.
Животът на композитора наистина бе отдаден не само на песента, но и на музиката като изкуство, с всичките нюанси и багри на красивата хармония. Непрестанното желание да научи нови и нови похвати в писането й, се превръща в мотото на твореца Заберски. Пристрастен към операта, тъй като завършва консерваторията със специалност оперно пеене, цял живот изучава с най-малка подробност партитурите на италианските композитори Пучини и Верди. Със същата жар следи и вокалното майсторство на световноизвестните оперни певци от миналото и настоящето.
По същия начин увлечен от биг бендовото изкуство и джаза, до сетния си дъх изследва партитурите на големите образци в него като Дюк Елингтън и Каунт Бейзи.
Трудният житейски път и условия в детството, раздвоението между изобразителното изкуство и музиката, в резултат на войната, определят бъдещия твърд характер, но и жалостивата и нежна душевност, която с годините ще се разгърне и превърне в произведения на изкуството.
Нека приятелите на програма „Христо Ботев“ заповядат да чуят едночасовото предаване в памет на композитора Ангел Заберски, в което ще звучат оркестрови пиеси за биг бенд и симфоничен оркестър, както и част от неговото песенно творчество.

четвъртък, 11 юни, от 11 часа


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Аида" на Верди с новогодишна премиера в Метрополитън

След почти 40 години най-мащабната опера на Джузепе Верди "Аида" се завръща на сцената на Метрополитън опера - Ню Йорк. Интересът към тази творба не намалява, дори след внушителните почти 1200 представления, осъществени от оперната къща през годините. Музикалният директор Яник Незе-Сеген заема подиума за новогодишната премиера на грандиозната нова..

публикувано на 25.01.25 в 08:05
Костадин Генчев

За страстта в музиката – с вдъхновения и петолиния

На 14 декември 2024 кавалджията, аранжор и автор на музика Костадин Генчев навърши 55 години. Това бе повод в едно от изданията на предаването "Портрети" да се потопим в красивия му музикален свят и да поговорим за творческия му път. А той е богат и както самият Костадин се изразява доста "шарен": "Роден съм в Габрово и всъщност първо започнах не..

публикувано на 24.01.25 в 09:15

15 години квартет "Светоглас"

"Светоглас" е първата българска мъжка вокална формация за старинна полифонична музика. Основана е през 2009 година, като нейната цел е многогласно пресъздаване на българската фолклорна и църковна музика. Изпълненията на формацията винаги будят възхищение и удивление в слушателите, но наравно с това, те са и еталон за майсторско музициране.

публикувано на 23.01.25 в 09:10

Bulgar Klezmer Band с концерти и творчески работилници в София

Първият клезмер оркестър в България има богат опит в различни музикални стилове, но страстта на музикантите към традиционната клезмер музика (музиката на ашкеназките евреи от Източна Европа) е онова, което ги обединява.  Създадена през септември 2022 г., групата прави първите си концерти на различни култови места в града и така се превръща в първата..

публикувано на 21.01.25 в 16:45

Най-важно е да се правят концерти за младите

Боян Виденов е роден в София, в семейство на музиканти. Напуска родината съвсем малък и получава завидно европейско музикално образование. На 23 години основава Манхаймската филхармония – оркестър за обучение на млади професионалисти от цяла Европа, които искат да продължат кариерата си в престижните оркестри. През 2019 основава платформата за..

публикувано на 21.01.25 в 14:50