Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Конкуренцията учи на ефективност

БНР Новини
Снимка: Светла Милчева
„Свободният пазар е жесток учител“- смята председателят на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата Владимир Иванов. Лошо е когато си от страната на губещия, защото това при производителя често означава фалит.
По повод жалби на производители, че вносните стоки задушават родното производство, експертът смята, че напротив, конкуренцията отвън ще ни направи по-силни, по-можещи. „Ако не сме в условия на конкуренция ще сме лениви, ако сме лениви няма да произведем качествена продукция“- убеден е Владимир Иванов. Именно конкуренцията учи на развитие и ефективност. Ролята на държавата е в създаване на правила и в контрол за спазване на тези правила. Останалото е в ръцете на самите производители.
Обединението в брашове на малките  е рецептата за оцеляване в условия на свободен пазар.  Сдружаването ще ги направи силни на пазара, ще им позволи те да диктуват уловия, а не обратното, категоричен е председателят на ДКСБТ.
Цените на основните хранителни стоки са стабилни, плодовете и зеленчуците поевтиняват. Реколтата е добра независимо от природните катаклизми и не бива да очакваме сътресения.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Владимир Кънев

Владимир Кънев: Пчелите могат да предскажат много напред времето

В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" обсъдихме живота на пчелите и трудностите по тяхното отглеждане по повод Световния ден на пчелите. Гост беше Владимир Кънев , когото е трудно да наречем просто пчелар. Ако пчелар е човек, който просто добива мед, то Владимир е много повече. В два пчелина – в село Къкрина и в..

обновено на 20.05.24 в 09:45

Защо бъдещето на хората зависи от пчелите?

Опрашването е основен процес за оцеляването на земните екосистеми. За да повиши осведомеността за значението на пчелите, за заплахите, пред които са изправени като вид и за приноса им към устойчивия живот на планетата Земя, ООН определя 20 май за Световен ден на пчелите . За бъдещето на пчелите в "Нашият ден" говори ентомологът Тошко Любомиров от..

публикувано на 20.05.24 в 09:17
Димитър Вацов

Проф. Димитър Вацов: Кокошките на властта – по-важни от хората, или за моралния дебилизъм

Проф. Димитър Вацов, преподавател по философия в НБУ и председател на Фондация за хуманитарни и социални изследвания - София, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" "Археология на моралния дебилизъм" в проучването си за аварията в Чернобил през 1986 година. Моралните дебили "Те са събирателен образ – много хора, лица, индивиди..

публикувано на 20.05.24 в 09:00
Ива Иванова

Другият живот на плодовете

Натуралните плодови ликьори се приготвят в България предимно за домашна употреба, а това често е предпоставка рецептите да се загубят, знанието и уменията да не могат да преминат нататък. Това е поправимо, казва Ива Иванова от София, впуснала се преди няколко години в приключението да произвежда натурални плодови ликьори, в които плодовете и..

публикувано на 19.05.24 в 10:35

Радвайте се!

Протойерей Александър Шмеман пише: "Ето какъв е смисълът на неделята на жените-мироносици. Тя напомня, че тогава в безнадеждната тъмнина са светили единствено любовта и верността. Призовава ни да пазим любовта и верността, за да не умрат, да не изчезнат от този свят. Осъжда нашето малодушие, страх и вечното ни робско самооправдание. Тайнствените..

публикувано на 19.05.24 в 09:10