Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как да говорим с децата за трудностите в училище

Снимка: БГНЕС
Преходът от ваканцията към всекидневните задължения не е никак лесен за нас възрастните. Оказва се, че същото важи и за малките, които тръгват на училище, а често ги натоварваме и с множество извънкласни дейности.

Потърсихме съвети от психолозите Даниел Троев и Андрей Ганев, за да разберем как да стимулираме децата да бъдат активни в училище. Оказва се, че това не е никак трудно, когато с търпение и любов им обясним как работи човешкият мозък.
Деца, на които е обяснено, че мозъкът им постоянно се развива, става по-голям и така те стават по-умни, започват да намират лесно решения на трудностите, поясни Даниел Троев.
Според него, ако нещо толкова просто бъде обяснено на децата, то може да промени способността им за справяне с трудностите в живота.
Научно доказано е, че децата възприемат света чрез образи. За това най-лесният начин да се справят с проблемите и да имат желание за учене е да онагледяваме всичко за тях - емоциите които изпитват, процесите на запаметяване и дори трудната за тях теория.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12

Трафикът на хора и съвременното робство

През последните 10 години светът стана свидетел на неимоверно разрастване на две явления, тясно свързани помежду си – бежанските вълни и трафикът на хора. Нещастието на хората, търсещи убежище, е използвано от трафикантите на хора, за да печелят милиарди. Според ЕК трафикът на хора генерира приблизително 236 милиарда щатски долара годишно, а в..

публикувано на 20.11.24 в 16:10
Страхил Делийски

Една "женица" в публичното политическо говорене

Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят и казват публично представителите на политическите партии и висшите държавни служители, може би ви е направила впечатление една дума. Думичка, бих я нарекла, защото някак между другото се промуши..

публикувано на 20.11.24 в 15:29